بدهکاری های بی حساب خانواده گلرخسار

دوشنبه, 5ام تیر, 1396
اندازه قلم متن


بنری که طلبکاران باشگاه نفت روز یکشنبه مقابل ساختمان باشگاه قرار دادند.

پدرام قائمی – شهروند خبرنگار

طلب‎کاران باشگاه «نفت» تهران مقابل ساختمان این باشگاه تجمع کردند. بنری در دست آن ها بود که روی آن نوشته شده بود: «دکتر سلطانی فر، مهندس تاج، مهندس کاردر، بازرسی کل کشور، حق و حقوق قانونی ما طلب‌کاران باشگاه نفت تهران را از شرکت نفت و حاج تقی گلرخسار بگیرید. این حق الناس است.»

کلمه به کلمه نوشته های این بنر، قابل تحلیل به نظر می رسند. «ایسنا» نوشته است باشگاه نفت بیش از ۱۵ میلیارد تومان بدهی انباشته دارد و «نادر گلرخسار»، مالک جدید این باشگاه حاضر به تشکیل جلسه با طلب‎کاران باشگاه نیست.
به نوشته این خبرگزاری، «نادر»، فرزند ارشد «حاج تقی» است که از تازگی مالکیت باشگاه را در دست گرفته است.

ابتدا باید مخاطبان معترض روز یک شنبه را شناخت. طلب‎کاران باشگاه نفت تهران، وزیر ورزش و جوانان، رییس فدراسیون فوتبال، معاون وزیر نفت و مدیرعامل «شرکت ملی نفت ایران» را خطاب قرار داده اند. دلیل این که متضرران باشگاهی به اصطلاح خصوصی، مخاطب خود را وزیر ورزش و رییس فدراسیون فوتبال قرار می دهند را باید در جلسات یک ماه اخیر میان مدیران باشگاه نفت با «مهدی تاج» و «مسعود سلطانی فر» دید.

گره اول را مصاحبه مهدی تاج با «فارس» باز می کند. رییس فدراسیون فوتبال روز دوم تیرماه به این خبرگزاری گفته بود: «تیم نفت مثل بقیه تیم ها، پر از گرفتاری است. خیلی از تیم ها هنوز به مردم و بازیکنان طلب‏کار هستند که باید این طلب ها را بدهند. نفت هم از این قاعده مستثنی نیست. یا نفت از لیگ خارج می شود که در این صورت، آخرین تیمی که می‌تواند به لیگ برتر بیاید، جایگزین نفت خواهد شد اما ما اجازه خرید و فروش این تیم تهرانی را به استان دیگری نمی‌دهیم. اگر توانستند، در همین تهران و با تشریفاتی که سازمان لیگ دارد، باید کار را در تهران ادامه دهند در غیر این صورت، باید جای خود را به تیم دیگری داده و همه بده‏کاری هایش نیز تسویه شود.»

تا این جا همه چیز یک خط و نشان قانونی از سوی رییس فدراسیون فوتبال به نظر می رسد. اما مهدی تاج لابه لای حرف هایش، به تشکیل جلسه ای در ساختمان وزارت ورزش و زیر نظر حراست این وزارت خانه هم اشاره کرده بود: «البته جلسه دیگری چهارشنبه گذشته در حراست وزارت ورزش برگزار شد که اگر در خصوص خروجی آن مسوولان امنیتی صلاح دانستند، صحبت خواهند کرد.»

قرار است موضوع جلسه محرمانه بماند. مسوولان امنیتی علاقه ای به افشای واقعیت و چرایی حضور نفت تهران با تمام مشکلات مالی، بدهی های انباشته، بلاتکلیفی در آستانه لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا و حتی تعیین تکلیف طلب کاران ندارند.

ورود گلرخسار به ورزش

هشتم تیر ۱۳۹۵، شرکت «بهنام پیشرو کیش» امتیاز باشگاه نفت تهران را از وزارت نفت خریداری کرد. اما در زمان انتقال امتیاز باشگاه به شرکت بهنام پیشرو، یک بند وجود داشت؛ وزارت نفت شرط کرده بود که انتقال امتیاز این باشگاه زمانی نهایی خواهد شد که شرکت خصوصیِ خریدار، تمامی بدهی های انباشته باشگاه را پرداخت کند. اما اواخر خردادماه، بدون آن که بدهی های چهار فصل اخیر باشگاه به طلب‎کاران پرداخت شود، وزارت نفت انتقال را نهایی کرد و باشگاه نفت به صورت کامل در اختیار شرکت بهنام پیشرو کیش قرار گرفت.

درست در همان ساعات روز یک شنبه که طلب‎‏کاران معترض روبه روی ساختمان باشگاه نفت تحصن کرده بودند، «حیدر بهاروند»، رییس سازمان لیگ فوتبال ایران به خبرگزاری «مهر» گفت: «در حال حاضر “منصور عرفانیان شهابی” به عنوان ‏مسوول امور باشگاه به سازمان لیگ معرفی شده است و با توجه به ‏مذاکراتی که با ایشان شده، در یکی دو روز آینده سرمربی این تیم ‏معرفی خواهد شد. این تیم مانند سایر باشگاه ها، برای حضور در ‏فصل مسابقات، فعالیت خود را شروع می کند.‏»

یعنی همه چیز از نگاه فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، حراست وزارت ورزش و شاید هم نهادی های امنیتی مورد نظر مهدی تاج، مختومه اعلام شده بود.

چه کسی باشگاه نفت را از وزارت نفت خرید؟ تقی گلرخسار؛ مردی که اول بار در فروردین ماه سال ۱۳۹۳ نامش بر سر زبان ها افتاد. او با نقشه بزرگ خرید باشگاه پرسپولیس، خودش را به رسانه ها و فوتبال ایران نزدیک کرد.

گلرخسار را باید پله به پله شناخت؛ مردی که می گویند از نزدیکان به وزارت نفت در دولت «محمود احمدی نژاد» هم بوده است.

تنها تصویری که از تقی گلرخسار طی سال های اخیر منتشر شده است.

نخستین بار نام تقی گلرخسار را «خبرآنلاین» منتشر کرد به عنوان یکی از دوستان نزدیک به «حبیب کاشانی» که می خواست وارد هیات مدیره باشگاه پرسپولیس شود. کاشانی عضو سابق شورای شهر تهران، مدیر تیم ملی «امید» ایران و یکی از مدیران پیشین باشگاه پرسپولیس است. همواره بر سرچگونگی تامین هزینه های گزافی که او در باشگاه پرسپولیس و تیم امید متحمل می شد، بحث وجود داشت. حبیب کاشانی یک بار در برنامه تلویزیونی «۹۰» گفته بود: «این هزینه ها را شخصا و البته با کمک چند تن از دوستانم پرداخت می کنم.»

یکی از دوستان او، تقی گلرخسار است. بعد از این که سال ۹۳ بحث ورود تقی گلرخسار به هیات مدیره باشگاه پرسپولیس مطرح شد، اردیبهشت ماه سال ۹۴ رسانه ها از پیشنهاد نجومی او برای خرید امتیاز باشگاه پرسپولیس در بورس خبر دادند. دهم اردیبهشت ماه سال ۹۴ تقی گلرخسار برای شرکت در مزایده خرید باشگاه پرسپولیس، پاکتی با رقم پیشنهادی ۲۹۸ میلیارد تومان به سازمان خصوصی سازی ارایه می کند؛ یعنی نزدیک به دو میلیارد تومان بالاتر از رقم پیشنهادی «حسین هدایتی»، مالک شرکت «استیل آذین ایرانیان» که با رقم ۲۹۶ میلیارد تومانی برای خرید پرسپولیس وارد بورس شده بود.

تقی گلرخسار را می توان یکی از پدیده های دولت محمود احمدی نژاد دانست؛ فردی با تحصیلات متوسط و برآمده از خانواده ای از نظر اقتصادی در طبقه میانی جامعه ایران. در سال های ابتدایی دولت احمدی نژاد، در محله «مهرآباد» تهران نمایشگاه کوچک استیجاری اتومبیل داشت و بعد به شکلی عجیب به دولت احمدی نژاد متصل شد. در سال های ابتدایی تحری ها که سرمایه دارهای متوسط ایرانی با ثبت شرکت های ریز و درشت در کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ترکیه، امارات و ارمنستان سعی در دور زدن تحریم ها داشتند، او با تاسیس دو شرکت کوچک در آذربایجان و ترکیه، ابزاری برای دولت شد و البته خیلی سریع پله های ترقی را طی کرد. او ناگهان به یکی از خبرسازان اقتصادی ایران بدل شد.

از بستنی طلا تا شکایت از حمیدرضا سیاسی

روز ۱۲ شهریور ماه سال ۹۰ فارس از قول تقی گلرخسار، مدیر عامل رستوران گردان برج «میلاد» خبر از سرو بستنی طلا در این رستوران داد. گلرخسار به این خبرگزاری گفته بود: «دو گرم و ۳۰ سوت طلای خوراکی در این بستنی استفاده می‌شود. البته این طلای خوراکی فقط در کشور آلمان تولید می‌شود و باید وارد کشور کنیم.»

بعد از انتشار این خبر، روزنامه «همشهری» نوشت که «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران دستور جلوگیری از هر گونه اشرافی‌گری در برج میلاد را داده است. هم چنین «سیدجواد شوشتری»، رییس هیات مدیره برج میلاد نیز به روزنامه رسمی شهرداری تهران گفت که ایده سرو بستنی طلا مربوط به پیمان کار بوده و شهرداری تهران در این زمینه نقشی نداشته است. با این اوصاف، فارس روز یازدهم مهرماه سال ۹۰ خبر از شکایت تقی گلرخسار از خبرنگار اجتماعی آن بابت «نشر اکاذیب» را داد.

گلرخسار برای ورود به ورزش چند همراه ویژه داشت؛ مثلا سال های ۹۳ و ۹۴ «محمد پوستی» را همراه خود می دید. محمد پوستی تهیه کننده فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها، وارد کننده چرم مصنوعی، مالک اولیه بازارچه «شیخ بهایی»، سازنده چند پاساژ و مجتمع تجاری، سهام‎دار پوشاک مردانه «گراد» و مالک چند باب مغازه در خیابان «میرداماد» است که در ساخت پروژه شهربازی فضایی در منطقه ۲۲ تهران با شهرداری به نتیجه نرسید. او یکی از شرکای تقی گلرخسار در شرکت بهنام پیشروی کیش محسوب می شد.

شریک گلرخسار، «حمیدرضا سیاسی»، مرد متمول و حاشیه ساز فوتبال ایران بود. حمیدرضا سیاسی به دلیل گرفتن عکس یادگاری و داشتن رابطه‌ای چندماهه با «امیرحسین جهانشاهی» که خبرگزاری «تسنیم» او را جاسوس «موساد» نامید، بازداشت موقت شد. اما آذرماه سال ۹۳ سایت «جهان نیوز» نوشت: «حمیدرضا سیاسی به دلیل لغو یک طرفه قرارداد و طبق ماده یک “قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاه‌برداری” مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام و “قانون مجازات انتقال راجع به مال غیر” مصوب فروردین ۱۳۸۰، به زندان رفت. شاکی اصلی این پرونده، شرکت بهنام پیشروی کیش بود که برای دادخواهی، تصمیم به زندانی کردن سیاسی گرفت.»

یعنی تقی گلرخسار موفق شده بود یکی از مهم ترین موانع خود در رسیدن به باشگاه پرسپولیس را راهی زندان کند. یکی دیگر از رقیبانش، یعنی حسین هدایتی هم مدت ها است به حبس رفته است. اما او با شرکت بهنام پیشرو کیش هنوز موفق به رسیدن به باشگاه پرسپولیس نشده است. گلرخسار هم چنین با سردار «اکبر غمخوار»، فرمانده سابق لجستیک سپاه و مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس نیز در شرکت های خود شراکت تجاری دارد.

تقی، پسر و برادرش

سلسله فعالیت های اقتصادی او در ایران پیچیدگی های خودش را دارد. تقی گلرخسار شرکت «افق انرژی پرتو کیش» را خردادماه سال ۹۳ به منظور انجام کلیه امور مربوط به تعمیرات و نگه داری تجهیزات نفت و پتروشیمی تاسیس کرد. براساس اطلاعات روزنامه رسمی کشور، «احسان خادم» از اقوام «رسول خادم»، به عنوان بازرس این شرکت معرفی شده است. احسان خادم مدتی (سال ۹۳) از سوی وزارت ورزش و جوانان در دوره «محمود گودرزی» به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس هم منصوب شده بود؛ یعنی رابطه شرکت های تقی گلرخسار با ورزش ایران چند سویه است. از سویی با شرکت «افق انرژی پرتو کیش»، با وزارت نفت رابطه داشت و از سویی دیگر، با همان شرکت به وزارت ورزش نزدیک می شد.

او همین طور ریاست شرکت «سرمایه گذاری اقتصاد جهان» را از سال ۹۲ برعهده دارد. به دایره شرکت هایی که نام گلرخسار به عنوان عضو یا رییس هیات مدیره ثبت شده است، توجه کنید: «خدمات بازرگانی تهاتر ایرانیان کیش»، «شرکت حامی امید کیش» (با حضور اکبر غمخوار به عنوان عضو و نایب رییس هیات مدیره)، «شرکت پرتو حافظه نوین»، «شرکت مین یابان ایمن»، «شرکت آلفا پارت کیش»، «شرکت مشاورین همایش ها و تشریفات مهتا آسیا»، «شرکت ریسندگی و بافندگی آذرآران»، «شرکت رزآران آفاق» و بسیاری دیگر که شاخه فعالیت های او را در تمامی عرصه های اقتصادی گسترده کرده است.

او از مین یابی و مشارکت با سپاه تا صادرات نفت و واردات محصولات پتروشیمی، فعالیت در گمرک برای ترخیص کالا و همین طور ورزش و رستوران داری فعالیت داشته است.

دایره ارتباطاتش هم گسترده بود است؛ شراکت او با «عبدالله طواف» در تمامی شرکت هایی که ثبت کرده، مشهود است. عبدالله طواف از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و مدیران قدیمی شرکت نفت محسوب می شود.

از سوی دیگر، با شورای شهر تهران و محمدباقر قالیباف هم ارتباط حسنه ای دارد. سال ۹۳ سایت «آی اسپورت» در مورد بخشی از فعالیت های اقتصادی تقی گلرخسار نوشته بود: «تقی گلرخسار همراه برادرش، “محمد”، فعالیت‌های اقتصادی زیادی مثل ساختمان‌سازی در ولنجک را انجام می دهد.»

تقی به خوبی بازی در اقتصاد ایران را آموخته است. او شرکت بهنام پیشرو کیش را ۲۲ ازدیبهشت ماه سال ۹۴ به پسر و برادرش تحویل داد. مدیرعامل شرکت، «نادر گلرخسار» و برادرش محمد، به عنوان رییس هیات مدیره انتخاب شد. پای نادر از همان زمان به فوتبال ایران هم باز می شود.

نادر، پسر تقی گلرخسار فعلا جانشین پدرش در شرکت بهنام پیشرو و باشگاه نفت تهران شده است.

نادر گلرخسار در سالی که پرسپولیس درگیر جنگ قدرت میان سرداران سپاه (حسین هدایتی، حمیدرضا سیاسی و اکبر غمخوار) بود، از سوی وزارت ورزش و جوانان به مدت یک هفته به عنوان اسپانسر و حامی مالی باشگاه پرسپولیس معرفی شد. این لطف را وزارت محمود گودرزی و «امیر خادم»، مشاور عالی وقت وزیر ورزش در امور خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس در حق خانواده گلرخسار کرد. اما یک هفته بعد «باشگاه خبرنگاران جوان» با انتشار اسنادی از تخلفات مالی و بدهی های کلان شرکت بهنام پیشرو، پای این خانواده را از پرسپولیس دور کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان مدعی شد که «پایگاه خبری حامیان ولایت» بخش هایی از اسناد مربوط به تخلفات در واگذاری شرکت ها و همین طور بدهی های بانکی و وعده های عملی نشده خانواده گلرخسار به پرسپولیس را به دست آورده است. براساس ادعای این پایگاه خبری، «شرکت سرمایه گذاری اقتصادجهان صنعت»، یکی از شرکت های تقی گلرخسار، بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان به قرارگاه «خاتم» (سپاه پاسداران) بدهی داشت. همین طور بیش از ۲۴۸ میلیارد تومان در مجموع به بانک های «سرمایه»، «کشاورزی»، «آینده» و «ایران زمین» مقروض بوده است.

فرار از کشور یا سرمایه گذاری در ایتالیا؟

تقی گلرخسار امروز در ایران نیست. او به دلیل بدهی های بانکی خود از ایران خارج شده و فعلا ساکن ایتالیا است. خانواده اش می گویند برای کارهای تجاری به ایتالیا سفر کرده است اما نزدیکان به شرکت بهنام پیشرو کیش مدعی هستند به ترکیه رفته است و دلیل خروجش از کشور را تحت تعقیب بودن قضایی او می دانند.

با این حال، خانواده گلرخسار و شرکت بهنام پیشرو کیش به باشگاه نفت تهران رسیدند. اعضای خانواده ای که قادر هستند بیش از ۱۵ شرکت تجاری و اقتصادی را در ایران به عنوان مدیرعامل، رییس، نایب رییس یا عضو هیات مدیره و بازرس اداره کنند، تا امروز بیش از ۱۵ میلیارد بدهی انباشته برای باشگاه نفت به جا گذاشته اند. بخشی از این بدهی ها مربوط به پیش از انتقال نفت تهران از وزارت‎خانه به این بخش به اصطلاح خصوصی می شود. نکته قابل تامل این جا است که وزارت نفت قید کرده بود تا روزی که بدهی این باشگاه تسویه نشود، از انتقال قطعی به شرکت بهنام پیشرو خبری نیست. همین طور فدراسیون فوتبال تاکید داشت در صورتی که بدهی طلب‎کاران پرداخت نشود، باشگاه نفت حق حضور در رقابت های لیگ را نخواهد داشت. اما هر دو اتفاق بدون تسویه با طلب‌کاران افتاد.

از ماجراجویی خانواده گلرخسار در باشگاه نفت تهران، دو تعبیر وجود دارد؛ اول فرصتی برای پول‎شویی، دوم باقی ماندن در فضایی برای ورود و تصاحب ناگهانی باشگاه پرسپولیس. دومین احتمال با توجه به عزم جزم حاکمیت برای نگه داشتن این دو باشگاه در بخش دولتی، بعید به نظر می رسد. اما خانواده گلرخسار هم چنان به قدرت می اندیشند؛ نمونه اش، نزدیک شدن بیش از حد نادر به ارکان فدراسیون فوتبال است. پدر نیست اما پسر راهش را ادامه می دهد.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.