قوه قضائیه برخی مصوبات مجلس را اجرا نمی کند

شنبه, 7ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن

حاج محمود عطار

انتخاب خبر: یک فعال حقوق بشر گفت: تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تلاش برای تعیین تکلیف حصر معترضین به انتخابات سال ۸۸ آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین خانم زهرا رهنورد هستند، این درحالی است که همزمان با پیگیری نمایندگان مجلس، جامعه شاهد تجاوز، تعرض وکشته شدن کودکان و نوزادان در سطح کشور و سلب امنیت خانواده ها از این حیث می باشد.

پیمان حاج محمود عطار در گفتگو با انتخاب خبر افزود: از سوی دیگر به رغم آنکه لایحه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و لغو اعدام محکومین مواد مخدر به تصویب کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس رسیده و کلیات این طرح در صحن علنی مجلس نیز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است شاهد اجرای حکم اعدام گسترده محکومین مخدر هستیم، در حالیکه پس از تصویب کلیات این طرح، قوه قضائیه حق ندارد در خصوص محکومین به اعدام مواد مخدر اقدامی انجام بدهد و عملاً قوه مقننه با تصویب کلیات این طرح، اعدام این افراد را ممنوع کرده است و اعدام این افراد به منزله قتل یک شهروند محسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره به سخنان اخیر حمید بقایی درباره وضعیت زندان ها در جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: در رسانه های مجازی، اظهارات آقای حمید بقایی که به تازگی از زندان اوین با سپردن وثیقه آزاد شده است را می خوانیم و می شنویم که اعتراض گسترده ای به روند نگهداری زندانیان و روند تحقیق از آنها در زندان های کشور کرده است. یا اظهارات وی دارای اسناد، مدارک و شواهد کافی در زندان های کشور می باشد که باید بر روند اداره زندان ها و تحقیقات مقدماتی و نگهداری متهمان از سوی قوه قضائیه بازنگری اساسی صورت گیرد، و یا اینکه اظهارات آقای بقایی دروغ و افترا محسوب می شود و باید ایشان به عنوان مفتری تحت تعقیب قرار گیرد.

میلیاردها تومان از بیت المال صرف برگزاری هر روز مجلس می شود
وکیل مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه تصریح کرد: تحولات اخیر کشورمان موجب می شود که نمایندگان مجلس به این اظهارات توجه کنند و انرژی و وقت پرهزینه مجلس شورای اسلامی به جای رفع معضلات ناامنی و عدم توجه برخی قضات به مصوبات مجلس و قوانین حقوق شهروندی صرفاً به تعیین تکلیف حصر دو معترض انتخابات سال ۸۸ اختصاص پیدا نکند.

وی اضافه کرد: می دانیم که هر روز برگزاری مجلس شورای اسلامی میلیاردها تومان از اموال عمومی و بیت المال هزینه دارد. باید نمایندگان مجلس براساس اهمیت معضلات کشور به ویژه ناامنی و عدم توجه برخی قضات به قوانین حقوق شهروندی وظایف خود را مدیریت کنند و به وظایف مهم تر کشور بپردازند.

نمایندگان مجلس باید تدبیری برای حل معضل ناامنی کودکان بیندیشند

به گزارش انتخاب خبر، طی روزها و هفته های اخیر کودکان در ایران ناپدید می شوند و به قتل می رسند. پیمان حاج محمود عطار در همین رابطه گفت: پیش تر آتنا مورد تجاوز جنسی و قتل قرار گرفت و طی روزهای اخیر بنیتا دزدیده شد و به قتل رسید. در حال حاضر ناامنی در بین خانواده های ایرانی ایجاد شده است و نمایندگان مجلس به جای اینکه تدبیری برای حل معضل ناامنی کودکان و نوجوانان و حتی نوزادان کشورمان بیندیشند صرفاً وقت خود را برای موضوعی که نقش پررنگی در رفع معضلات اساسی جامعه ندارد اختصاص داده اند.

نمایندگان مجلس به وظایف خود عمل نمی کنند

این وکیل دادگستری در ادامه با اشاره به عملکرد قوه قضائیه در خصوص تأمین امنیت مردم اظهار داشت: نماینده مستقیم مردم برای جمهوریت نظام، نمایندگان مجلس هستند که با رأی مستقیم مردم به قوه مقننه راه می یابند. مردم این حق را دارند از وکلایی که با انتخاب خود، راهی مجلس قانونگذاری کرده اند در خصوص معضلات قضایی کشور بازخواست و سؤال نمایند، و نمایندگان باید پاسخگوی خواسته های مشروع و به حق موکلین خود که جمهور مردم هستند باشند، ولی متأسفانه این وظیفه توسط نمایندگان مجلس انجام نمی پذیرد.

قوه قضائیه به مصوبات مجلس بی اعتنا است

اما چرا قوه قضائیه اقدام ضربتی در خصوص اجرای مصوبات مجلس صورت نمی دهد؟ وکیل مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه معتقد است که مشکل اساسی در خود قوه قضائیه است. به گفته حاج محمود عطار، اتفاقاً عملکرد قوه قضائیه مورد انتقاد است. همانگونه که مطرح شد به رغم آنکه کلیات لغو اعدام محکومین مواد مخدر در صحن علنی مجلس تصویب شده است اما قوه قضائیه بدون توجه به این مصوبه لازم الاجرای مجلس در حال اعدام گسترده محکومین مواد مخدر در شهرهای مختلف می باشد.

وی با بیان اینکه البته انتقاد ما به همه قوای حاکمه است، افزود: برای معضلات قضایی و امنیتی باید هر سه قوه و شورای عالی امنیت ملی جلسات متعددی برگزار کنند تا از بی قانونی و بی توجهی به قوانین و مصوبات مجلس جلوگیری شود.

با اعدام سارقان و محکومین مواد مخدر معضلات اجتماعی رفع نمی شود

این فعال حقوق بشر همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا بهتر نیست خانواده های اعدام شدگان مواد مخدر یا خانواده کودکان و نوزادان به قتل رسیده در دستگاه قضایی اعلام شکایت کنند و خواستار توقف اعدام عزیزان خود یا توقف قتل کودکان و نوزادان ایرانی شوند، گفت: خانواده قربانیان اگر هرگونه اقدام قانونی بخواهند انجام دهند صرفاً این شکایت و اعتراض و تظلم خواهی آنها منجر به دستگیری بزهکاران و مجازات آنها و نهایتاً اعدام آنها خواهد شد.

وی ادامه داد: با اعدام یک متجاوز یا سارق یا یک حمل کننده مواد مخدر مشکلات ناامنی کشور یا اعتیاد جامعه حل نمی شود، بلکه باید سران نظام و رؤسای سه قوه و مسئولین قوای سه گانه طی مشورت با دانشمندان، جامعه شناسان کیفری، روانشناسان و آسیب شناسان اجتماعی معضلات قضایی و اجتماعی و ناامنی کشور را برطرف نمایند.

نمایندگان مجلس باید صحت و سقم اظهارات حمید بقایی را بررسی کنند

حاج محمود عطار با تأکید بر اینکه شکایت قربانیان یا خانواده آنها مشکلات موجود را حل نمی کند و این مشکل کماکان ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: باید نمایندگان مجلس یک گروهی را برای بازدید دوباره از زندان ها و بررسی صحت و سقم اظهارات حمید بقایی در خصوص نحوه نگهداری متهمان تعیین کنند، همچنین باید سیاست هایی در اصلاح ساختار نیروی انتظامی در جهت مدرن کردن نگهداری زندانیان از طریق اهرم ها و روش های علمی موجود در کشورهای پیشرفته انجام پذیرد.

وی افزود: هنوز به رغم تصویب قانون دستبند الکترونیکی برای مجرمان این قانون در کشور اجرا نشده است و مجلس بودجه لازم را در اختیار قرار نداده است.

وکیل مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه در پایان گفت: به طور خلاصه می توان گفت که مشکلات پیش آمده در کشور با شکایت قربانیان یا خانواده آنها مرتفع نمی شود، بلکه باید مسئولان و دستگاه های حاکم در قوای مقننه، قضائیه و مجریه در نشست های تخصصی یک روش مناسبی را برای حل این معضلات اتخاذ کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.