کارت زرد برای تار موی دخترها

شنبه, ۱۳ام آبان, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

فدراسیون فوتبال ایران موفق شده است بدون کسب تکلیف از فدراسیون جهانی فوتبال، یک قانون جدید در داوری وضع کند. براساس آخرین اظهارات ناظران رقابت‌های لیگ برتر فوتبال بانوان، ازاین‌پس درصورتی‌که موی دختران فوتبالیست از زیر مقنعه‌های شان در زمین‌بازی بیرون بزند، داور به آنها کارت زرد یا قرمز نشان خواهد داد.

فوتبال بانوان ایران، طی سال‌های اخیر حامل حاشیه‌های خاص بود. نمونه‌هایی که شاید به‌ندرت در سایر نقاط فوتبال جهان دیده شود. موارد جدید را می‌توان در همین هفته سوم لیگ بانوان دید. روز چهارشنبه دهم آبان ماه فدراسیون فوتبال برنامه شش دیدار لیگ بانوان را اعلام کرد، اما در توضیحات نوشت که هنوز مشخص نشده که دو بازی شهرداری سیرجان- راه یاب ملل و همین‌طور پالایش گاز ایلام-شهرداری بم در کدام ورزشگاه‌ها برگزار می‌شوند.

امروز (جمعه) ورزشگاه‌ها مشخص و بازی‌ها برگزار شد، اما دختران «پارس جنوبی جم» به دلیل نداشتن بودجه، به ارومیه نرفتند تا بازی این تیم مقابل «همیاری» لغو شود.

ورزشگاه‌های بانوان هم البته نه سرویس بهداشتی مناسبی برای تماشاگران دارد، نه جایگاه خبرنگاران. بازی‌ها ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود و دلیلش هم دستور وزارت کشور در سال‌های اخیر بوده. تمامی مسابقات فوتبال بانوان باید تا پیش از ظهر به پایان برسد. چرایش هم فعلاً مشخص نیست.

اما طی دو هفته اخیر، عجایب فوتبال بانوان ایران کامل شد. ناظران فدراسیون فوتبال، پیش از آغاز بازی به بازیکنان تذکر می‌دهند که یا مقنعه‌های خود را در زمان بازی درست کنند یا اگر نمی‌توانند یک دستشان به مقنعه باشد و در همان حال دنبال توپ بدوند، هدبند ببندند.

هفته گذشته ناظر فدراسیون فوتبال به دختران تیم آذرخش گفته بود که در صورت مشخص شدن موی آنها، داور به بازیکنان کارت زرد نشان خواهد داد و در صورت تکرار آنها را از زمین‌بازی اخراج می‌کند. در کتاب قوانین داوری فیفا، چنین موردی وجود ندارد. کارت زرد و قرمز، برای رعایت نشدن حجاب یا بیرون ماندن تار مو.

فدراسیون جهانی فوتبال تأکید کرده که دست بردن در قوانین داوری و حتی اساسنامه‌های اجرایی در شرح وظایف فدراسیون‌ها نیست و هر کشوری قانونی را بدون هماهنگی با فیفا تغییر دهد، مشمول برخورد جدی (تحریم و تعلیق) خواهد شد.

هرچند طی دو هفته اخیر و باوجود تأکید ناظران فدراسیون، هیچ کارت زرد یا قرمزی به دختران فوتبالیست بابت نمایش تار مو، به دختران داده نشد، اما احتمال دارد در هفته‌های آینده قانون جدید فدراسیون «مهدی تاج» عملیاتی هم بشود.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.