وقوع زمین لرزه‌ای ۷/۳ ریشتری در نزدیکی مرز ایران و عراق؛ مردم به خیابان‌ها ریختند

یکشنبه, ۲۱ام آبان, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۳ دهم ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان، عراق و مناطق غربی ایران را لرزاند.

شبکه خبر ایران،‌ به نقل از شبکه لرزه‌نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز گزارش داده که کانون این زلزله حلبچه عراق بوده، اما در عین حال مناطق وسیعی از ایران نیز به شدت لرزیده به طوری که چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

بر اساس گزارش‌های مخابره شده به خبرگزاری ایرنا، این زلزله مناطقی در استان‌های بوشهر، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، سمنان، تهران، زنجان، فارس، خراسان رضوی،‌ لرستان، همدان، ایلام و کردستان را لرزانده و باعث شده که مردم سراسیمه خانه‌های خود را ترک کنند و به خیابان‌ها بیایند.

در این حال فرماندار قصر شیرین از کشته شدن دست‌کم ۶ نفر در استان کرمانشاه خبر داده، آماری که احتمال می‌رود افزایش یابد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر به شبکه خبر گفته است که گروه‌های امدادی به مناطق مرزی در کرمانشاه اعزام شده‌اند.

مرتضی سلیمی اضافه کرده که برق کلیه روستاهای اطراف قصر‌شیرین و کرمانشاه قطع شده، سیستم‌های مخابراتی دچار اشکال شده و برخی روستاها نیز خسارت دیده‌اند.

خبرگزاری مهر هم نوشته که شدت زمین لرزه در شهرهای خرم‌آباد، همدان، ایلام، سنندج و زنجان به حدی بود که مردم از منازل خود خارج شدند. آب و برق مناطقی از کشور از جمله کرمانشاه هم قطع شده است.

اما این تنها ایران و عراق نبودند که از این زمین لرزه تاثیر پذیرفته‌اند. فرنوش رام، خبرنگار رادیو فردا در بیت المقدس (اورشلیم) به نقل از تلویزیون اسرائیل گزارش داد که زلزله در تمامی اسرائیل احساس شده است.

وی دراین‌باره گفت: «شدت زلزله در اسرائیل تا حدی بود که تمام ساختمان ما مانند گلوله تکان می‌خورد. من اول فکر کردم که سرم دارد گیج می‌رود. اما دیدم چراغ دارد زمین می‌افتد. کمدها و کامپیوتر و میز کارم به شدت تکان می‌خورد. ‎پا شدم بدوم اما افتادم زمین.‎»

بر اساس اعلام شبکه لرزه‌نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز، کانون زلزله در نقطه ۳۴.۸۶ شمالی و ۴۵.۸۱ شرقی و در عمق ۸ کیلومتر بوده است. حد فاصله این زلزله ۴ کیلومتری ازگله، ۳۴ کیلومتری تازه‌آباد استان کرمانشاه و ۳۹ کیلومتری حلبچه عراق گزارش شده است.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.