کنایه هاشمی به ولایتی؛ صد سال پیش قوام همین شعر را گفت ولی دو روز بعد تسلیم شد

یکشنبه, ۱۹ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

یاسر هاشمی در یادداشتی کنایه آمیز خطاب به ولایتی نوشت: حدود ۱۰۰ سال پیش وقتی در بیست و هفتم تیر ماه سال ۱۳۳۱ قوام السلطنه، جانشینی دکتر مصدق را که به دلیل اختلاف نظر با شاه استعفا کرده بود، پذیرفت ؛ اعلامیه ای خطاب به «ملت ایران» صادر کرد که مردم را به «اطاعت از اوامر و نواهی حکومت» فرا می‌خواند.

متن یادداشت یاسر هاشمی خطاب به علی اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت آیت الله هاشمی: عبارت «کشتیبان را سیاستی دگر آمد» سه بار با یک اختلاف معنای فاحش؛ در تاریخ و فرهنگ کشور ایران مطرح شد.
به گزارش آفتاب‌‌نیوز، وی افزوده است: بار اول در یک شعر منوچهری که وقتی می‌خواست مدح سلطان مسعود غزنوی گوید؛ ابتدا از روند شراب شدن انگور گفت و با اشاره به چیدن انگور در ماه مهر؛ آنها را «کُشتنی» دانست و سرود:
باز دگر باره مهر ماه در آمد
جشن فریدون آبتین به بر آمد
عمر خوش دختران رز به سر آمد
کشتنیان را سیاستی دگر آمد
دهقان در بوستان همی سحر آمد
تا ببرد جانشان به ناخن و چنگ
بار دوم حدود ۱۰۰ سال پیش وقتی در بیست و هفتم تیر ماه سال ۱۳۳۱ قوام السلطنه، جانشینی دکتر مصدق را که به دلیل اختلاف نظر با شاه استعفا کرده بود، پذیرفت؛ اعلامیه ای خطاب به «ملت ایران» صادر کرد که مردم را به «اطاعت از اوامر و نواهی حکومت» فرا می‌خواند.
در پایان آن با کسره دادن به ضمه «کاف» و جایگزینی «ب» به جای «نون» و کمی تغییر؛ «کُشتنیان» شاعرانه را «کشتیبان» سیاسی ساخته و تاکید کرده بود: «کشتیبان را سیاستی دگر آمد» البته او و شاه دو روز بعد مجبور شدند در مقابل قیام سی تیر مردم تسلیم شوند و مصدق دوباره نخست وزیر ایران شد.
بار سوم و در جریان حواشی مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد؛ دکتر ولایتی؛ رئیس هیات امنای این دانشگاه که در تاریخ ایران یادگار دور اندیشی علمی و آموزشی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است؛ در پیامی سرشار تهدید و تشویق به رئیس این واحد نوشت: «کشتیبان را سیاست دیگر آمد»
واقعا که چه سرنوشت عبرت آموزی دارد این عبارت در تاریخ ایران
منبع: اصلاحات پرس
از: آفتاب نیوز

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.