کامران وفا، فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشگاه هاروارد، برنده جایزه فیزیک بنیادی در سال ۲۰۱۷ شد

چهارشنبه, ۶ام دی, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

کامران وفا استاد ایرانی-امریکایی دانشگاه هاروارد به پاس  پیشبرد دانش درنظریه ریسمان، گرانش کوانتومی و نظریه میدان‌های کوانتومی، برنده جایزه فیزیک بنیادی در سال ۲۰۱۷در ایالت کالیفرنیا شد. این جایزه به طور مشترک به این استاد ایرانی و همکاران او جوزف پلچینسکی و اندرو استرومینگر اعطا شده است.

کامران وفا در سال ۱۹۶۰ در تهران به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات خود در دبیرستان البرز در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت نمود. وی مدرک کارشناسی خود را در فیزیک و ریاضی از ام آی تی بدست آورد. کامران وفا در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری خود با سرپرستی ادوارد ویتن از دانشگاه پرینستون شد. او هم اکنون دارای کرسی ویلیام دانر در دانشگاه هاروارد است. او همچنین متولی شبکه ایرانیان برای دانش و نوآوری (NIKI) است.

کامران وفا دارای پژوهش های بسیاری در زمینه نظریه ریسمان است. پژوهش‌های وی بر روی ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه‌های میدانهای کوانتومی متمرکز شده است. وی همچنین به خاطر توضیح رابطه بین هندسه و نظریه‌های میدان که از دوگانگی‌های ریسمانها بر می‌آید، شناخته می‌شود که منجر به فرضیه گوپاکومار-وفا شد. این موضوع با عنوان «مهندسی هندسی نظریه‌های میدان کوانتومی» شناخته شده است. پروفسور وفا در سال ۱۹۹۷ او نظریه اف را ارائه داد که جزو نظریه‌های شناخته شده در ابرریسمان است.

او مشارکتهای عمیقی در زمینه نظریه‌های ریسمان توپولوژیک و فهمیدن تقارن آینه‌ای و ساخت مدار-خمینه در نظریه ریسمان، داشته است.

جایزه پیشگامان علم در فیزیک بنیادی از سوی بنیاد جایزهٔ پیشگامان علم  Breakthrough Prize در فیزیک بنیادی اعطا می‌شود. این بنیاد، سازمانی ناسودبر و وقف شده است تا به فیزیکدانانی که درگیر پژوهش بنیادی هستند جایزه اعطا کند.

پیش از این در سال ۲۰۱۲ نیز دکتر نیما ارکانی-حامد دانشمند ایرانی-کانادایی برنده این جایزه شده بود.

منبع:

Dr. Cumrun Vafa Awarded 2017 Breakthrough Prize In Fundamental Physics
IRAN NEWS

Cumrun Vafa – Wikipedia
CUMRUN VAFA ( PERSIAN: کامران وفا‎‎, [KⱰːMˈRⱰːN VÆˈFⱰː]; BORN 1960 IN TEHRAN) IS AN IRANIAN-AMERICAN STRING THEORIST FROM HARVARD UNIVERSITY, WHICH HE FIRST JOINED AS A HARVARD JUNIOR FELLOW. HE IS THE RECIPIENT OF THE 2008 DIRAC MEDAL AND THE 2016 BREAKTHROUGH PRIZE IN FUNDAMENTAL PHYSICS.

 

از: رسانه هدهد


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.