مجوز خامنه ای برای برداشت از صندوق توسعه؛ ۲/۵ میلیارد نظامی،۱۵۰ میلیون مقابله با ریزگردها

سه شنبه, ۳ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

دسترسی فوری به منابع صندوق توسعه ملی ایران نیازمند تایید آیت الله علی خامنه ای است

یک نماینده مجلس ایران خبر داده که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، مجوز برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را صادر کرده است.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ مجلس، گفته است که بندهایی از لایحه بودجه نیازمند تایید آیت‌الله خامنه‌ای بود که پس از این اقدام، در کمیسیون تلفیق تصویب شده است.

مطابق قوانین ایران برداشت از صندوق توسعه ملی نیازمند مصوبه مجلس یا برای دسترسی فوری به منابع آن تایید رهبر ایران لازم است.

از ۴ میلیاد دلاری که رهبر ایران مجوز برداشت آن از صندوق را صادر کرده، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تقویت بنیه نظامی و دفاعی ایران، اختصاص دارد.

تقویت بنیه دفاعی۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار
مقابله با ریزگردها۱۵۰ میلیون دلار
صداوسیما۱۵۰ میلیون دلار
بازسای مناطق زلزله زده۱۰۰ میلیون دلار

پس از این مقدار، بیشترین سهم با ۳۵۰ میلیون دلار تسهیلات به سیستان و ۲۵۰ میلیون دلار به تسهیلات آبیاری تحت فشار تخصیص داده شده است.

بودجه ای که از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها اختصاص داده شده، ۱۵۰ میلیون دلار است و همین میزان هم به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفته است.

مقابله با ریزگردها به خصوص در شهرهای استان خوزستان به یک خواسته ملی در ایران بدل شده است.

مقام های بهداشتی ایران می‌گویند به دلیل غلظت بالای ریزگردها در هوای شهرهای جنوب غربی ایران، آمار مراجعه به اورژانس های پزشکی در این منطقه رو به افزایش است و روزهایی که مدارس و ادارات به دلیل آلودگی هوا و کاهش میدان دید اجبارا تعطیل می‌شود، نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

۱۰۰ میلیون دلار هم از این بودجه قرار است صرف بازسازی مناطق زلزله زده شود.

صندوق توسعه ملی ایران یک سازمان دولتی است که در سال ۱۳۸۹ جایگزین حساب ذخیره ارزی (بعدا صندوق ذخیره ارزی) ایران شد. این حساب در زمان دولت محمد خاتمی با هدف پس‌انداز کردن درآمد مازاد نفت و میعات گازی تأسیس شده بود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران شهریور ماه امسال گفته بود که دولت اول حسن روحانی “با اجازه خاص” آیت‌الله علی خامنه‌ای، فقط یک بار از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.

آقای جهانگیری دلیل این اقدام را تامین منابع برای آب نوشیدنی غرب ایران و مبلغ برداشت شده را بیش از ۸ میلیارد دلار عنوان کرده بود.

میزان دارایی این صندوق دو سال پیش ۸۰ میلیارد عنوان شده بود اما آمار جدیدی از ذخایر این صندوق از آن زمان تاکنون اعلام نشده است.

از زمان تاسیس این صندوق به گفته نمایندگان مجلس، بیشترین میزان برداشت از آن در دولت محمود احمدی‌نژاد صورت گرفته است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.