مقام آتش‌نشانی: تهران ۵هزار ساختمان دولتی ناایمن دارد

جمعه, 20ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

یک مقام سازمان آتش‌نشانی تهران می‌گوید ۵هزار ساختمان دولتی ناایمن در تهران وجود دارد و بیش از ۸۰ درصد بیمارستان‌های تهران شرایط ایمنی ندارند و پر خطر محسوب می‌شوند.

محمود قدیری معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران روز جمعه (۲۰ بهمن) به خبرگزاری ایسنا گفت «تا کنون بالغ بر پنج هزار ساختمان دولتی شناسایی کردیم که بر اساس مصوبه ۱۸ دی ۹۳ هیئت دولت، مکلفند برای رفع خطر اقدام کنند، ولی هنوز این باور در ذهن مدیران دولتی شکل نگرفته است.»

این مقام آتش‌نشانی درباره آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو که دوشنبه گذشته (۱۶ بهمن ۹۶) دچار حریق شد گفت: «این ساختمان در رده مین خطر قرار می‌گیرد و در دوم مهرماه امسال نیز یک اخطار به این ساختمان داده بودیم که این اخطار را شهرداری ابلاغ کرد و در آنجا صراحتا عنوان شده بود که سیستم اطفای اتوماتیک زیر زمین باید چک شود.»

محمود قدیری در مورد علت حادثه گفت: «باید ببینیم که حریق ناشی از سیستم اطفای حریق آئروسل آن بوده و این سیستم به صورت کاذب عمل کرده است و یا اینکه ممکن است حریق اتفاق افتاده و این سیستم نتوانسته درست عمل کند.»

قوانین ایمنی عمری ۶۲ ساله دارند

آتش‌سوزی در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو یک سال پس از حادثه پرتلفات ساختمان پلاسکو رخ داد. در آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو دست‌کم ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند. در این ساختمان ده‌ها واحد تجاری فعالیت می‌کردند که همگی نابود شدند. فقدان ایمنی لازم و بی‌توجهی به نگهداری و استفاده امن از این ساختمان دلایل اصلی آتش‌سوزی و فروریزی آن بود.

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی می‌گوید که علاوه بر ۵ هزار ساختمان دولتی ناایمن در تهران، بیش از ۸۰ درصد بیمارستان‌های تهران شرایط ایمنی ندارند و پر خطر محسوب می‌شوند: «تا کنون چند بیمارستان دچار حریق شدند ولی با حضور به موقع آتش‌نشانی و عملکرد کسانی که در بیمارستان بودند ختم به خیر شده است.»

محمود قدیری گفته است قوانین ایمنی ساختمان‌ها بسیار کهنه و باز دارنده نیستند. او افزوده که «باید قوانین ناکارآمد که ی حدود ۶۲ سال پیش هستند اصلاح شوند چرا که این قوانین در حال حاضر الزام‌آور نیستند.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.