خامنه‌ای به استاندار سیستان و بلوچستان: از دولت مطالبه کنید

سه شنبه, ۲۴ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان (سمت راست)، کم آبی را از مشکلات اصلی استان عنوان کرده

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به گفته های استاندار سیستان و بلوچستان که نیازهای اصلی این استان را مطرح کرده، گفته این موضوع به او ارتباطی ندارد و باید آن را با مقام های دولتی در میان بگذارد و مطالبه کند.

دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان امروز در جریان دیدار گروهی از مقام های استان سیستان و بلوچستان، با آیت الله خامنه ای در تهران “سه مشکل اصلی” این استان را “کم‌آبی”، احداث راه‌آهن چابهار ـ مشهد” و “اماکن آموزش و پرورش” عنوان کرده بود. تعداد مدارس خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستان بالاست.

سایت رسمی آیت الله خامنه ای نوشته است که استاندار سیستان و بلوچستان در ابتدای دیدار “اعضای ستاد برگزاری کنگره‌ ملی شهدای استان” این موضوع را مطرح کرده و گفته مشکل کم آبی با برداشت از صندوق توسعه ملی و تامین دستگاه های آب شیرین‌کن قابل حل است.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود برای اعضای این ستاد با اشاره به اظهارات استاندار سیستان و بلوچستان گفته “حالا در این جلسه به بنده بگویید، من که کننده‌ این کارها نیستم، کننده‌ این کارها مسئولین دولتی‌اند؛ چه خط آهن‌، چه آب‌‌شیرین‌کن‌، چه خیلی چیزهای دیگر”.

رهبر ایران خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان گفته “بروید دنبال کنید، بروید در دولت از مسئولین بالادست خودتان به‌طور جدی بخواهید که دنبال کنند؛ آنها هم راه‌هایش را بلدند؛ اگر راهی واقعا داشته باشد -که دارد- راهش را بلدند”.

آیت الله خامنه ای گفته “خود من به آن استان و مردم آن استان علاقه دارم؛ علاقه‌ بی‌منطق هم نیست، علاقه‌ای است از روی منطق، از روی استدلال نه اینکه فقط حالا یک انس مختصری با مردم داشته‌ایم؛ نه، واقعا جای این دارد که انسان علاقه‌مند باشد”.

استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطق کمتر توسعه‌ یافته ایران است و بیشترین درصد بی‌سوادی را در کل کشور دارد. مقام های محلی می گویند که بسیاری از روستاها هم مدرسه ندارند و کودکان برای رفتن به مدرسه باید کیلومترها پیاده بروند.

درباره وضعیت رفاهی هم یکی از نمایندگان مجلس از این استان گفته بود که بیش از ۷۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان در فقر مطلق زندگی می‌کنند. در سال های اخیر مشکل خشکسالی هم استان را در ماه هایی از سال وارد بحران می کند.

آیت الله خامنه ای مدتی پیش از انقلاب بهمن ۵۷ در ایرانشهر در این استان تبعید بوده است.

رهبر ایران در سخنرانی امروز خود به این موضوع اشاره کرده و گفته “ایرانشهر به ‌قدری برای من در آن دوره جالب بود که همان وقت وصیت کردم و گفتم اگر من در این سفر، در این مدت، از دنیا رفتم، من را حتما در خود ایرانشهر دفن کنید، از ایرانشهر خارج نکنید. رفتم قبرستان آنجا را هم دیدم – قبرستان ایرانشهر را- [لکن] قسمت نبود”.

آقای خامنه ای گفته “در طول تاریخ -چه زمان قاجاریه، چه زمان پهلوی، در این سال های طولانی، به آن منطقه و مردم آن منطقه جفا شده، بی‌اعتنائی شده” است.

رهبر ایران به زندگی مسلمانان شیعه و سنی در استان سیستان و بلوچستان در کنار یکدیگر اشاره کرده و گفته “ما می‌خواهیم به دنیا این را تعلیم بدهیم و بگوییم که برادران مسلمان بیایند با هم همکاری کنند، در کنار هم زندگی کنند؛ نمونه‌اش اینجا در سیستان و بلوچستان”.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان اخیرا از اعمال محدودیت هایی خبر داده بود که مانع سفر آزادانه او به شهرهای داخلی و خارج از کشور می‌شود.

رهبر مذهبی اهل سنت زاهدان، به عنوان نمونه توضیح داد که مدتی قبل می‌خواسته به خراسان برود تا در یک مراسم تشییع جنازه‌ شرکت کند، اما “برخی اشخاص” با وی تماس گرفته و خواستار صرف نظر کردن وی شده اند.

آقای اسماعیل‌زهی به یک روزنامه چاپ تهران گفته بود “گفتم روزانه هزاران ایرانی به این شهرها می‌آیند و هیچ کدام هم هماهنگ نمی‌کنند. گفتند شما فرد عادی نیستید و باید هماهنگ کنید… من مشکلی با هماهنگی ندارم اما فکر می‌کنم با هماهنگی هم مشکل دوستان حل نخواهد شد”.

نظرسنجی یک وب سایت محلی در آستانه سفر دو سال پیش حسن روحانی به استان سیستان و بلوچستان نشان می داد که خواسته مهم مردم زاهدان مرکز این استان، امنیت و اشتغال است.

این استان به دلیل هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان سال‌هاست که صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران بوده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.