روحانی می‌گوید اسلامی کردن علوم در ایران شکست خورده است

شنبه, 5ام اسفند, 1396
اندازه قلم متن

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با انتقاد از تلاش برای اسلامی کردن علوم گفت: “اسلام تأکید دارد که برای علم و دانش نمی‌توان مرز و محدودیت قائل شد. علم، علم است و به نوع تفکر و ایدئولوژی وصل نمی‌شود. عده‌ای در کشور ما سال‌ها وقت صرف کردند تا ریاضی، شیمی و فیزیک اسلامی درست کنند؛ ایشان پول، وقت و امکانات زیادی صرف کردند، اما حاصلی به دست نیاوردند.”

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای روحانی که در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی سخن می‌گفت، عنوان کرد که برخی فکر می‌کنند که باید علوم را با عنوان علومی که با دین ارتباط دارد یا علومی که ضد دین هستند، تقسیم کرد.

رئیس جمهور ایران همچنین افزود: “عده‌ای به دنبال آن بودند تا هر علمی که پیدا می شد یک آیه و روایات می آوردند و می گفتند که ریشه این علم در اسلام است. این در حالی است که این سخن صحیح نیست و خود پیامبر نیز می فرمودند که علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد.”

رییس جمهور با انتقاد از انجام برخی تقسیم بندی‌ها در علوم مختلف تاکید کرد که “متاسفانه” تقسیم بندی‌ها و تلاش‌هایی هم بوده که موثر و مفید نبوده است. “اینکه بگوییم علم شیمی از قرآن شروع شده یا اینگونه نبوده، نه بر عظمت دین افزوده می شود و نه از آن کم می شود؛ چراکه دین گستره بلندی برای هدایت انسان در مسیر درستکاری دارد و همه علوم در ذیل تفکر بلند تعریف می شود.”

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنانش به تقسیم‌ بندی‌های انجام شده در علوم انسانی پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: “به نظر من تفاوت علم اسلامی و علم غیراسلامی به ویژه در علوم انسانی تنها در اهداف آنها است وگرنه علوم هر دو یکی است.”

آقای روحانی همچنین عنوان کرد که ایران باید در علوم مختلف با دنیا تعامل داشته باشد.

رئیس جمهور ایران در ادامه سخنانش با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با اساتید، پژوهشگران و دانشجویان گفت: “این حرف نادرست است که ما به اساتید، پژوهشگران و جوانان خود همیشه مشکوک باشیم. اساتید، پژوهشگران و دانشگاهیان همگی افرادی هستند که به کشور خود علاقه دارند.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.