احمدی نژاد طلاهای دولت بعد را هم می فروشد و می رود؟

پنجشنبه, ۲۶ام بهمن, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

tala

اقدام عجیب بانک مرکزی در پیش فروش علی الحساب سکه و تعیین تاریخ بعد از انتخابات ریاست جمهوری برای تحویل سکه های پیش فروش شده، نمونه دیگری از سیاست زمین سوخته احمدی نژاد محسوب می شود.

به گزارش بازتاب، هرچند بسیاری از کارشناسان اقتصادی، سیاست فروش و پیش فروش سکه با قیمتی پایین تر از بازار را سیاستی ناکارامد و به حراج گذاشتن ذخایر طلای کشور ارزیابی می کردند که هزاران میلیارد تومان را عاید فرصت طلبان کرده و به تشکیل صف دلالان در مقابل شعب بانک منجر می شد، اما این سیاست حداقل یک نتیجه داشت و آن کنترل التهاب بازار و جذب نقدینگی بود؛ هرچند این دستاورد می توانست با تدبیری درست، برای بیت المال بسیار ارزانتر تمام شود.

با این حال، طرح جدید بانک مرکزی حتی همین امتیاز را نیز ندارد و مشخص نکردن قیمت سکه در زمان پیش فروش، از یک سو این معامله را از نظر شرعی دچار اشکال می کند و از سوی دیگر نه تنها التهابات بازار را کاهش نمی دهد، بلکه به آن دامن می زند.

این که بانک مرکزی مبلغ یک میلیون تومان برای پیش فروش قیمت یک سکه دریافت کند، اما هیچ گونه قیمتی برای این معامله تعیین نکند، خریداران را مطمئن نمی کند و بیشتر شبیه یک لطیفه تلخ است.

این در حالی است که در دو، سه دوره قبل، قیمت ۵۴۶ هزار تومانی و حدودا ۶۰۰ هزار تومانی به صورت قطعی برای سکه های تحویلی اعلام و در زمان تحویل، تنها مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان گرفته می شد.

اعلام کردن اینکه سود مناسب به خریداران تعلق می گیرد و یا قیمت زمان تحویل زیر قیمت بازار است نیز از نظر اقتصادی بی ارزش است و مشخص نمی کند آیا هزار تومان زیر قیمت بازار و یا چندصد هزار تومان زیر قیمت بازار می باشد.

مساله دوم حواله کردن قیمت به زمان تحویل است، در حالی که خریداران در زمان فعلی و با شریاط فعلی پول را پرداخت می کنند و حق دارند قیمت در زمان فعلی تعیین شود. این موضوع هم از نظر فقهی معامله را دچار اشکال می کند و هم خریداران را متضرر می کند، حال آن که بانک مرکزی می توانست به جای آنکه یک میلیون تومان بابت پیش فروش دریافت کند، به طور مثال یک میلیون و دویست هزار تومان بابت پیش فروش دریافت کند، اما مبلغ آن قطعی باشد و لازم نباشد خریداران در زمان تحویل مابه التفاوت قیمت را با نرخ روز پرداخت کنند.

به هر حال به نظر می رسد سیاست دولت احمدی نژاد که بر تاراج و مصرف هرچه بیشتر درآمدهای نفتی و منابع مالی کشور در زمان دولت هشت ساله خود استوار بود، با به پایان رسیدن این دولت در حال تبدیل به سیاست مصرف منابع دولت آینده است و از این رو طرح پیش فروش سکه جدید بانک مرکزی، به معنای فروش ذخایر طلای دولت آینده و تکمیل سیاست زمین سوخته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.