ترامپ رکس تیلرسون را از وزارت خارجه آمریکا برکنار و رئیس سیا را جایگزین او کرد

سه شنبه, ۲۲ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه را از سمت خود برکنار کرده و مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به عنوان جایگزین او معرفی کرده است.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا گفته است که رئیس جمهور درباره برکناری رکس تیلرسون با او صحبت نکرده و “آقای تیلرسون از دلیل اخراج خود آگاه نیست”.

آقای ترامپ بعد از اعلام برکناری آقای تیلرسون گفت که آن دو در مسائلی مانند پرونده هسته‌ای ایران با هم اختلاف داشتند و او تصور می‌کند که اکنون آقای تیلرسون راضی‌تر باشد.

رئیس جمهور آمریکا درباره اختلاف نظر با آقای تیلرسون بر سر ایران به خبرنگاران گفت: “به نظر من این (توافق) افتضاح است. فکر می‌کنم که به نظر او مناسب است. من می‌خواستم تمامش کنم یا کاری درباره‌اش انجام دهم اما نظر او کمی متفاوت بود. یعنی ما یک جور فکر نمی‌کردیم.”

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داده است که جان کلی، رئیس کارکنان کاخ سفید روز جمعه نهم مارس به آقای تیلرسون تلفن کرده و به او گفته است که منتظر توییت آقای ترامپ درباره خودش باشد.

آقای ترامپ امروز سه‌شنبه ۱۳ مارس در توییت خود همچنین اعلام کرد که جینا هسپل، از افسران ارشد اطلاعاتی سیا، به عنوان “اولین زن” به ریاست این سازمان منصوب می‌شود.

مخالف سرسخت توافق ایران
رئیس جمهور آمریکا در این توییت از خدمات آقای تیلرسون تشکر کرده و نوشته که مطمئن است آقای پمپئو در سمت جدید خود به عنوان وزیر امور خارجه “کارش را عالی انجام خواهد داد”.

مایک پمپئو از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران (برجام) است و انتصاب او در حالی صورت گرفته که دو ماه دیگر دولت آمریکا باید نظرش را درباره پایبندی ایران به توافق هسته‎ای اعلام کند.

تأیید نکردن این پایبندی به این معنا است که تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا ادامه نخواهد یافت. دولت آمریکا می‌‎گوید اگر برجام “اصلاح” نشود، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نخواهد کرد.

اختلاف نظر میان رکس تیلرسون و دونالد ترامپ، رئیس جمهور، بارها بر سر مسائل مختلف از جمله چگونگی برخورد با کرده شمالی رسانه‌ای شده است.

هادی نیلی – بی‌بی‌سی، واشنگتن:

یک سالی هست که اختلاف‌ها بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون علنی شده و در چند ماه اخیر گمانه‌زنی‌ها درباره برکناری وزیرخارجه آمریکا مطرح بوده. رئیس‌جمهور آمریکا می‌توانست او را در یکی از روزهای این چند ماه برکنار کند؛ اما درست ساعاتی بعد از بازگشت رکس تیلرسون از سفر طولانی به آفریقا، این تصمیم را اعلام کرده است.

چند ماه‌ پیش وقتی گزارش شد که رکس تیلرسون گفته دونالد ترامپ “ابله و سبک‌مغز” است، او چنین اظهارنظری را علنا تکذیب نکرد و در مقابل هم دونالد ترامپ در مواردی او را به طور عمومی سرزنش کرده؛ از جمله وقتی که خطاب به وزیرخارجه‌اش توییت کرد “وقتت را با مذاکره با کره شمالی تلف نکن”.

از قضا حالا کاخ سفید می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا با توجه به گفت‌وگوهای پیش رو با کره شمالی، الآن را وقت مناسبی برای تغییر وزیرخارجه دانسته است. آقای تیلرسون که از یک طرف مواضع آقای ترامپ را با لحنی دیپلماتیک ارائه می‌کرد، از طرف دیگر موردانتقاد شدید کارکنان وزارت خارجه بوده که سیاست کاخ سفید برای کاهش بودجه و کنارگذاشتن کارکنان عالی‌رتبه باقی‌مانده از دولت‌های قبلی را اجرا کرده و الآن این وزارت‌خانه ضعیف‌تر از همیشه شده است.

یک مقام ارشد کاخ سفید درباره زمان اعلام برکناری آقای تیلرسون به بی‌بی‌سی گفت: “رئیس جمهور می‌خواست مطمئن شود که پیش از مذاکرات آتی با کره شمالی و همین طور برای مذاکرات جاری تجاری با کشورها، تیم تازه آماده خواهد بود.”

آقای تیلرسون هفته گذشته در آفریقا بود که خبر قرار دیدار آقای ترامپ و رهبر کره شمالی منتشر شد و به گزارش خبرنگاران او را “غافلگیر” کرد.

دیروز دوشنبه هم آقای تیلرسون گفت که با ارزیابی بریتانیا درباره دخالت روسیه در مسموم کردن یک جاسوس سابق روس موافق است و خواهان مجازات عاملان آن شد. این سخنان با موضع‌گیری کاخ سفید درباره این موضوع مغایر بود.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.