اصغر فرهادی و جعفر پناهی در بخش مسابقه جشنواره کن

شنبه, 25ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن


تیری فرمو، دبیر جشنواره کن، روز پنج شنبه دوازدهم آوریل طی مراسمی در پاریس، فیلم های منتخب هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن را که ماه آینده در این شهر ساحلی فرانسه برگزار می شود، اعلام کرد.

طبق این اعلام فیلم تازه ای از جعفر پناهی با نام «سه رخ» در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درخواهد آمد. گفته می شد که این فیلم برای جشنواره جهانی فیلم برلین پذیرفته شده بود اما این فیلم در این جشنواره نمایش داده نشد و شایع شد که پناهی فیلم را برای جشنواره کن نگه داشته است.

پناهی برای اولین بار در بخش مسابقه جشنواره کن شرکت خواهد کرد، این در حالی است که این فیلمساز در ایران ممنوع الخروج و ممنوع الکار است و احتمالاً امکان حضور در این جشنواره را نخواهد داشت.

پناهی جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را برای فیلم بادکنک سفید در کارنامه دارد. این جایزه به بهترین فیلم اول فیلمسازانی که آثارشان در بخش های مختلف جشنواره نمایش داشته باشد، اهدا می شود.

پیشتر اعلام شده بود که فیلم تازه اصغر فرهادی با عنوان «همه می دانند» به عنوان افتتاحیه جشنواره و یکی از فیلم های بخش مسابقه نمایش داده خواهد شد.

این اولین بار طی سال های اخیر است که جشنواره کن یکی از فیلم های بخش مسابقه خود را به عنوان افتتاحیه نمایش خواهد داد. این فیلم که با تهیه کننده فرانسوی و در اسپانیا ساخته شده، داستان دختری به نام لورا را روایت می کند که از بوینس آیرس آرژانتین به زادگاهش در روستایی در اسپانیا بازمی گردد تا در مراسم ازدواج خواهرش شرکت کند. اتفافاتی که می افتد مشکلات گذشته خانواده را برجسته می کند.

در این فیلم ستاره هایی چون پنه لوپه کروز و خاویر باردم بازی دارند و بازیگر شناخته شده آرژانتینی، ریکاردو دارین هم نقش شوهر لورا (پنه لوپه کروز ) را بازی می کند.

اصغر فرهادی با فیلم های گذشته و فروشنده، دو بار در بخش مسابقه جشنواره کن شرکت کرده و این دو فیلم سه جایزه از این جشنواره دریافت کرده اند. به نظر می رسد فیلم تازه او یکی از بخت های اصلی جوایز این دوره جشنواره باشد.

گدار و دیگران

فرهادی و پناهی بافیلم های تازه ای از ژان لوک گدار و اسپایک لی رقابت خواهد کرد.

فیلم تازه گدار، «کتاب تصویر» نام دارد. گدار در سال های اخیر در بخش مسابقه کن شرکت کرده، اما به همراه فیلم هایش در این جشنواره حاضر نشده و به نظر نمی رسد که امسال هم فیلم خود را در کن همراهی خواهد کرد.

اسپایک لی با فیلم تازه ای به نام BlacKkKlansmanدر بخش مسابقه شرکت خواهد کرد و پاول پاویلوفسکی، فیلمسازی که با فیلم آیدا تحسین شد و جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورد، با فیلم تازه ای به نام «جنگ سرد» در بخش مسابقه حضور دارد.

ژیان ژانگکه فیلمساز چینی که تاکنون چندین بار در جشنواره کن شرکت داشته، با فیلم تازه اش به نام «خاکستر خالص ترین سفید است» و کریستوفر اونوره فیلمساز شناخته شده فرانسوی با فیلمی به نام «متاسفم فرشته» در بخش مسابقه رقابت خواهند کرد.

به نظر می رسد امسال جشنواره کن نسبت به سال های قبل، نام های بزرگ و ستایش شده کمتری را در بخش مسابقه خواهد داشت و بیشتر به جوانان و نام های کمتر شناخته شده بها داده است.

در میان هفده فیلم اعلام شده بخش مسابقه، چهار فیلمساز زن حضور دارند. در انتقاد از این موضوع، فرمو گفت که فیلم ها بر اساس ارزش های هنری شان انتخاب می شوند و نه زن یا مرد بودن سازندگانشان. دبیر جشنواره اضافه کرد که جشنواره کن به هیچ وجه به هیچ فیلمسازی تنها به خاطر زن بودن، امتیاز نخواهد داد.

جشنواره کن معمولا در روزهای باقیمانده چند فیلم دیگر را به فهرست خود اضافه خواهد کرد. فیلم های فروشنده و مربع، از جمله فیلم های بودند که حضورشان در کن در لحظه های آخر اعلام شد و هر دو جوایز مهمی را در جشنواره کسب کردند.

فرمو درباره احتمال حضور فیلم تازه لارس فون تریر در جشنواره گفت که در این باره در چند روز آینده حرف خواهد زد. این فیلمساز تحسین شده دانمارکی آخرین بار بخاطر حرف هایش درباره هیتلر در جلسه مطبوعاتی، از جشنواره کن اخراج شد.

فیلمی از علی عباسی، فیلمساز ایرانی ساکن دانمارک در بخش نوعی نگاه نمایش خواهد داشت. عباسی با فیلم «شلی» در سال ۲۰۱۶ در بخش پانورامای جشنواره برلین شرکت کرده بود.

فیلمی از ویم وندرس با نام «پاپ فرانسیس-مرد خوش قول» در بخش نمایش ویژه جشنواره امسال نمایش خواهد داشت.

از ایران دو فیلم کوتاه هم در جشنواره کن حضور خواهد داشت: تاریکی ساخته سعید جعفریان برای دریافت نخل طلای بهترین فیلم کوتاه رقابت خواهد کرد و فیلم «مثل بچه آدم» ساخته آرین وزیردفتری در بخش سینه فونداسیون(فیلم های دانشجویان) شرکت خواهد کرد.

هفتاد و یکمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن از هشتم تا نوزدهم ماه مه برگزار خواهد شد.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.