کدام نماینده از میکروفون مجلس گفت «دختر خوشگلا رو نشون بده»؟+صوت

پنجشنبه, ۳۰ام فروردین, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

حاشیه‌های جمله زشت یک نماینده که صدایش در فصای مجازی به طور گسترده ای انتشار یافت

اتفاق ناگواری صبح سه‌شنبه افتاد اما شبیه به اتفاق‌های مشابه، چند ساعتی لازم بود که موضوع آهسته‌آهسته، اخبار سیاسی و غیرسیاسی را کنار بزند و به اصطلاح امروزی‌ها در فضای مجازی، «ترند» شود.

آفتاب‌‌نیوز: روزنامه اعتماد نوشت: هنگامی که جهانبخش محبی‌نیا، نایب‌رییس کمیسیون بودجه روز سه‌شنبه در جایگاه ناطق ایستاده، از گرفتاری‌های اقتصاد مملکت می‌گفت، احتمالا به خواب هم نمی‌دید که جمله کلیدی نطقش مبنی بر اینکه «اقتصاد متاسفانه در گروی مداخله‌های غیررسمی است که حیات را از اقتصاد ایران گرفته است» تا این حد شنیده شده و بارها و بارها درفضای مجازی دست شود. اما میکروفون روشن یکی از همکاران محبی‌نیا در مجلس بیش از هر بلندگو و رسانه‌ای صدای این نماینده را منعکس کرد و البته همزمان با این لطف بزرگ به محبی‌نیا و احتمالا اقتصاد ایران، ظلمی نابخشودنی به فرهنگ و جامعه ایرانی، به‌ویژه به جامعه زنان و جایگاه و شأن مجلس!

اتفاق ناگوار از این قرار بود که هنوز کلام محبی‌نیا منعقد نشده، صدایی مردانه از یکی از میکروفون‌های مجلس بیرون آمد و کلامی شنیع و در اهانت به شأن زنان در فضای صحن علنی مجلس پیچید که باوجود تکرار مکرر آن در رسانه‌های رسمی و غیررسمی، ما قطعا تکرارش نخواهیم کرد. جمله‌ای که به‌گفته چند نماینده مجلس از جانب یکی از نمایندگان مرد به زبان آمده و آنچنان که پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس نیز مورد تاکید قرار داد، مصداقی است، آشکار از نگاه جنسیتی و ضد زن در بخش‌هایی از جامعه که حتی نمونه آن در عصر جاهلیت هم یافت نمی‌شود.

سلحشوری در آخرین دقایق جلسه علنی دیروز فرصت را غنیمت شمارد و با استناد به اصول۲۰ و ۲۱ و اصل ٣ بند ۹ قانون اساسی درمورد لزوم حفظ کرامت و شأن زنان اخطار داد: از تشبیه حجاب زنان به پوست شکلات یا روکش ماشین که نگاه ابزاری به زنان را می‌رساند و توهین به زنان محجبه است تا اینکه زنان را به گوسفندانی تشبیه می‌کنند که باید توسط چوپان اداره شوند، توهین مسلم به شأن زنان است. سلحشوری درنهایت به مورد اخیر اشاره کرد و گفت: متاسفانه تنها در شبکه‌های مجازی این اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه از مجلس نیز باز همان نگاه زشت و ابزاری به زنان دیده می‌شود. در حالی که نطق تاثیرگذار آقای محبی‌نیا در حال ایراد بوده است، یک نماینده با چنان سخنان سخیفی شأن و منزلت زنان و مجلس را به چالش کشید.

البته این تنها رییس فراکسیون زنان نبود که به اهانت آشکار آقای نماینده واکنش نشان داد و به‌جز این اخطار، ٨٠ نماینده مجلس از طیف‌های سیاسی مختلف نیز آنچنان که ایلنا به‌نقل از علیرضا رحیمی، نماینده تهران گزارش داد، در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس خواستار رسیدگی هیات نظارت بر رفتارنمایندگان شدند. این نماینده اصلاح‌طلب عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در توضیحاتی درمورد روند رسیدگی قانونی به اهانت صورت گرفته اما به «اعتماد» گفت: هیات رییسه مجلس از دو طریق می‌تواند موضوع را پیگیری کند. اول اینکه موضوع را به هیات نظارت به رفتار نمایندگان ارجاع دهد و دوم اینکه یکی از نمایندگان را برای رسیدگی به این پرونده مامور کند. رحیمی تاکید کرد: هفته آینده موضوع را ازطریق همین نامه پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم به نتیجه برسیم که لااقل این فرد عذرخواهی کند.

کدام نماینده از میکروفون باز مجلس گفت «دختر خوشگلا رو نشون بده»؟

روزنامه شرق نیز نوشت: روز سه‌شنبه؛ «جهانبخش محبی‌نیا» مشغول صحبت درباره یک طرح در مجلس بود. میان دو جمله‌اش سکوت کرد تا نفسی بگیرد.صدای مجلس از رادیو پخش مستقیم می‌شد. در‌حالی‌که محبی‌نیا ساکت بود، ناگهان صدایی دورتر از میکروفون اصلی به گوش رسید: «به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده».

جمله را درست شنیدند: «به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده». از مجلس شورای اسلامی چنین صدایی آمد. این جمله در فضای مجازی حکم بمب را دارد؛ بیشتر حساب‌ها و کانال‌ها در تلگرام، توییتر و اینستاگرام که باز شود، این جمله به گوش می‌رسد: «به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده».

درباره اینکه چه کسی این جمله را گفته، اسامی مختلفی مطرح شده است. حالا حجت‌الاسلام «علیرضا سلیمی»، نماینده محلات در مجلس که عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان هم هست، از دو احتمال در رابطه با «به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده» صحبت می‌کند. او به «شرق» می‌گوید: «دو احتمال مطرح است؛ اول اینکه ممکن است صداگذاری شده باشد که هیئت نظارت به صورت ویژه قرار است پیگیری کند».

او در پاسخ به اینکه این صدا در پخش زنده رادیو شنیده شده، چطور ممکن است صداگذاری شده باشد، گفت: «از بحث‌هایی که با آقای «کیایی»، مدیر روابط عمومی مجلس و بعضی نمایندگان و برخی اعضای هیئت‌رئیسه داشتیم، این بود که ممکن است صداگذاری شده باشد که در حال پیگیری هستند».

او افزود: «اگر صدا‌گذاری شده باشد، باید دید چه کسانی این کار را کرده‌اند». او درباره احتمال دوم هم گفت: «ممکن است که واقعیت داشته باشد که در آن صورت در هیئت نظارت بررسی می‌کنیم که چه کسی بوده».

او درباره اسامی مطرح‌شده هم گفت: «اسامی‌ای که مطرح شده، واقعیت ندارد و ممکن است دوستی و دشمنی با برخی نمایندگان وجود داشته باشد». او افزود: «به صورت ویژه از طریق هیئت نظارت پیگیری می‌کنیم؛ گفتیم که کل فیلم را بازبینی کنیم».

او در پاسخ به اینکه فیلم کدام بخش از مجلس قرار است بازبینی شود، گفت: «کل فیلم؛ قسمت هیئت رئیسه و کل اطراف آقای محبی‌نیا و همین‌طور از نظر فنی بررسی شود که آیا امکان دارد دو تا میکروفون هم‌زمان باز باشد؟».

او درباره جلسه هیئت نظارت هم گفت که قرار است هفته آینده جلسه تشکیل و بررسی شود. او گفت که «اگر این صدا اصالت داشته باشد، در هیئت نظارت با فرد گوینده برخورد خواهد شد». در همین حال تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار رسیدگی به پخش «به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده» از تریبون روز سه‌شنبه مجلس و برخورد با فرد خاطی شدند.

«علیرضا رحیمی»، نماینده تهران به «ایسنا» گفته که «تعدادی از نمایندگان با سلایق مختلف سیاسی نامه‌ای به هیئت‌رئیسه و رئیس مجلس تنظیم کردند و خواستار بررسی حاشیه‌های پیش‌آمده هنگام نطق یکی از نمایندگان در جلسه سه‌شنبه شدند». به گفته او «این اتفاق باعث رنجش و کدورت هم‌وطنان به‌خصوص بانوان شد. ما در این نامه از هیئت‌رئیسه درخواست رسیدگی و برخورد لازم با فرد مربوطه را داشتیم البته هنوز محرز نیست که این صدا متعلق به نماینده یا اشخاص دیگری است که به ندرت در بین جایگاه نمایندگان تردد می‌کنند».

این عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون امید تأکید کرد: «مهم آن است که اتفاقی خلاف شئونات اخلاقی و عرفی در مجلس رخ داده، هیئت‌رئیسه نسبت به این مهم مسئول است و باید برخورد کند». او درباره نحوه برخورد هیئت‌رئیسه، گفت: «هیئت‌رئیسه می‌تواند دو نوع برخورد داشته باشد؛ یکی اینکه موضوع را برای رسیدگی به هیئت‌رئیسه ارجاع دهد و دیگر اینکه مستقیم فرد یا گروهی را مأمور رسیدگی کند».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.