فیلم/ درگیری فیزیکی یک استاد دانشگاه ایرانی طرفدار جمهوری اسلامی در بلژیک با یک فعال حقوق بشر بر سر عدم مین روبی در ایلام

پنجشنبه, 13ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

انتقاد از عدم مین‌روبی مناطق کردنشین در ایران، درمراسم پخش فیلم «د ماینر» که با حضور سفیر سوئد در بلژیک برگزار شد، منجر به درگیری فیزیکی یک استاد دانشگاه ایرانی با یک فعال حقوق بشر شد.

به گزارش العربیه.نت، شامگاه پنج‌شنبه ۲ می ۲۰۱۸ مراسم نمایش فیلم «ده ماینر» با حضور سفیر سوئد در بلژیک، کارگردان فیلم و نماینده ویژه سازمان ملل در زمینه‌ مین‌روبی مناطق جنگ‌زده برگزار شد. سوال یک فعال حقوق بشر درباره میدان‌های مین در مناطق مختلف استان کردستان، واکنش شدید یک استاد دانشگاه ایرانی به نام ابوالفضل بهشتی را در پی داشت و منجر به درگیری فیزیکی و دشنام او به دختر جوانی که این سوال را مطرح کرده بود، شد.

فیلم د ماینر (The Deminer) داستان یک افسر کُرد به نام فاخر برواری است که به تنهایی هزاران مین به جای مانده در مناطق جنگی را خنثی می‌کند. این فیلم را هوجیر هیروری، کارگردان کُرد سوئدی در سال ۲۰۱۷ کارگردانی کرده است.

پس از نمایش فیلم و در جلسه پرسش و پاسخ شیما سیلاوی فعال حقوق بشر عرب اهوازی از نماینده سازمان ملل پرسید که چرا میدان‌های مین در مناطق کردنشین، که هر از چندگاه جان یک یا چند کودک را گرفته یا آنها را مجروح می‌کند، مین‌روبی نمی‌شود؟

هوجیر هیروری در پاسخ به این سوال گفت: «جمهوری اسلامی به دلیل این‌که این قربانیان کرد هستند، اهمیتی به پاکسازی نمی‌دهد. این بی‌اهمیتی را می‌توان از رفتارشان با قربانیان زلزله اخیر کوردستان دید که هنوز بی‌سرپناهند».

این سوال با واکنش ابوالفضل بهشتی استاد دانشگاه ایرانی در رشته روابط بین الملل و اقتصاد انرژی مواجه شد. بهشتی علاوه بر به کار بردن الفاظ توهین‌آمیز، به این فعال حقوق بشر حمله‌ور شده و با او به شکل فیزیکی درگیر شد. در پی این اتفاق، افراد حاضر در محل برگزاری مراسم مداخله کرده و به غائله فیصله دادند.

? @shahrvandyar
✅ https://t.me/shahrvandyar/18717


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.