مجلس نمایندگان آمریکا: اقدام نظامی علیه ایران مجوز ندارد

جمعه, 4ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

مجلس نمایندگان آمریکا در بررسی اختیارات نظامی پنتاگون متممی تصویب کرده است که صراحتا می‌گوید وزارت دفاع این کشور مجوز اقدام نظامی علیه ایران را بدون اخذ مجوز کنگره ندارد.

امروز، ۲۴ مه، مجلس نمایندگان آمریکا متن قوانین و مصوبات مربوط به اختیارات نهادهای نظامی این کشور را بررسی کرد.

متمم مجلس نمایندگان می‌گوید که این مصوبات یا هیچ مصوبه دیگری را نمی‌توان به آن تفسیر کرد که دولت آمریکا مجاز به اقدام نظامی علیه ایران است.

مجلس نمایندگان آمریکا در حالی بر مجوز نداشتن اقدام نظامی علیه ایران تاکید کرده است که با تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ایران، تنش میان دو کشور بالا گرفته است.

کیث الیسون، نماینده دموکرات و از ارائه‌کنندگان این متمم گفته است تصویب آن که با حمایت نمایندگان هر دو حزب کنگره ممکن شده، اقدامی پرقدرت در خلاف جهت خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای و “لحن بیشتر و بیشتر خصمانه” او است.

این نماینده دموکرات کنگره آمریکا همچنین در توییتر نوشته که هدف از افزودن این متمم در حقیقت “تاکیدی دوباره بوده بر این است که اختیار تصمیم‌گیری درباره استفاده از اهرم نظامی در محدوده قدرت کنگره (آمریکا) است.”

در همین حال، صبح امروز (پنجشنبه سوم خرداد – ۲۴ مه) مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای پاسخگویی به کنگره این کشور فراخوانده شده بود در پاسخ به نمایندگان گفت دولت آقای ترامپ برنامه‌ای برای تغییر رژیم در ایران ندارد.

او گفت مقدمات تحریم‌های بیشتر علیه ایران “به خوبی” فراهم شده و ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل متحد و دیگر کشورها از تحریم‌های آمریکا حمایت کنند.

وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از آن می‌گوید به دنبال تغییر حکومت ایران نیست که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت آمریکا با سیاست‌های مختلف در پی “براندازی” حکومت ایران است.

ساعتی پس از این سخنان وزیرخارجه آمریکا، وزارت دارایی این کشور تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد.

وزارت دارایی آمریکا یک شرکت هواپیمایی ایرانی و چند شرکت ترکیه‌ای را به همراه دو شخص ایرانی و یک شهروند ترکیه، به دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

آمریکا همچنین ۳۱ فروند هواپیما را که به شرکت‌های هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا ایر متعلق بوده‌اند، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

پیش از این آمریکا این شرکت‌های هواپیمایی را متهم کرده است که با سپاه قدس همکاری می‌کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هواپیمایی ایرانی دنا، که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده، مدیریت هواپیمای تشریفاتی دولت ایران را به عهده دارد که حسن روحانی، رییس جمهور، در سفرهای خارجی از آن استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید

ادامه تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام

امروز همچنین در اروپا، رهبران کشورهای امضاکننده برجام برای حفظ این توافق‌نامه به رایزنی‌های خود ادامه دادند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به مسکو رفت تا با ولادیمیر پوتین در این باره گفتگو کند.

همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود یک بار دیگر پایبندی ایران را به توافق هسته‌ای را تایید کرده است.

این نخستین گزارش تاییدآمیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.