قیمت سکه طلا ‘به بالای دو و نیم میلیون تومان رسید’

دوشنبه, ۲۱ام خرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


براساس گزارش‌ها از ایران، با ادامه رشد قیمت سکه طلا در ایران، قیمت هر تمام سکه (طرح جدید) در معاملات امروز (دوشنبه ۲۱ خرداد) در صرافی‌های تهران به بالای دو و نیم میلیون تومان رسیده است.

بعضی رسانه‌های دولتی در ایران و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی این قیمت را تایید کرده‌اند.

بر این اساس در کمتر از دو هفته سکه بیش از ۴۰۰ هزار تومان گران‌تر شده است.

این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده که هفته گذشته مصادف با تعطیلات درگذشت آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی و سالگرد ۱۵ خرداد بود.

با باز شدن بازارهای جهانی در روز دوشنبه قیمت هر اونس طلا با کاهش به حدود ۱۲۹۵ دلار رسید ولی قیمت مسکوکات طلا در ایران با جهش قیمت همراه بود.

محمد کشتی آرای، عضو هیئت رئیسه­ اتحادیه طلا و جواهر دیروز­ (یکشنبه) از “حباب ۴۰۰ هزار تومانی سکه” صحبت کرده بود.

او افزایش ارزش دلار را یکی از دلایل بالا رفتن قیمت سکه دانسته بود.

بعضی از فعالان بازار سکه نزدیک شدن به عید فطر را علت افزایش تقاضای سکه ‌می‌دانند؛ با پایان ماه رمضان جشن‌های مختلف از جمله عروسی در ایران افزایش می‌یابد.

بانک مرکزی ایران در اواخر فروردین ماه، زمانی که دلار به مرز شش هزار تومان رسید ارزهای خارجی را ‘تک نرخی ‘ اعلام کرد و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده را “قاچاق” خواند.

بانک مرکزی در اولین اطلاعیه خود در این زمینه اعلام کرد هرکس فقط می‌تواند “حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها” داشته باشد و هشدار داد “در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد.”

اعلام سیاست ارزی دولت و برخورد با دلالان، دسترسی به ارز را سخت کرد و بعضی از سرمایه‌گذاران پس از سیاست‌های جدید بانک مرکزی به خرید سکه طلا روی آوردند.

بعضی دیگر البته دلایل دیگری برای افزایش قیمت سکه در روزهای اخیر ارائه کرده‌اند.

روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از بعضی فعالان بازار، مسکوت ماندن دو ماهه بررسی FATF در مجلس ایران را یکی از عواملی برشمرده که “شیب افزایش قیمت سکه را بالاتر برده است.”

بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران، بعد از اعتراض و مخالفت گروهی ازنمایندگان دیروز (یکشنبه بیستم خرداد) دو ماه به تعویق افتاد.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد “از نظر برخی فعالان، معامله‌گران در واقع بیشتر تصویر بدبینانه‌ای از تصمیم مجلس برداشت کرده‌اند” که این باعث افزایش قیمت سکه طلا شده است.

افزایش قیمت سکه در ایران در حالی است که همزمان قیمت ارز در بازار غیر رسمی نیز “افزایش” یافته است.

قیمت دلار در بازار غیررسمی به بالای ۶۷۰۰ تومان رسیده و پوند و یورو به ترتیب به بالای ۹۰۰۰ تومان و ۷۹۰۰ تومان رسیده‌اند.

بانک مرکزی ایران در ماه‌های اخیر برای جذب سرمایه و مهار بازار ارز اقدام به پیش فروش سکه طلا با سررسیدهای یک تا ۲۴ ماهه هم کرده بود.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.