محمدباقر نوبخت: ایرانی‌های خارج از کشور ارز خود را به ایران بیاورند

چهارشنبه, 6ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی

سخنگوی دولت ایران در پی سقوط ارزش پول ملی کشور از ایرانیان خارج از کشور خواست که سرمایه خود را به ایران ببرند و دیگر شهروندان هم طلا و ارز اندوخته خود را وارد بازار کنند.

محمدباقر نوبخت روز سه‌شنبه پنجم تیر در نشستی خبری به بحران در بازار ارز ایران پرداخت و تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق هسته‌ای را عامل این بحران دانست.

وی اظهار داشت: «ما به عنوان یک ملت متعهد در یک معاهده شرکت می‌کنیم و به خاطر اخلاق اسلامی خود به آن پایبند هستیم… تا سال پیش هم همه چیز خوب بود. ما از پیمان بین‌المللی عدول نکردیم، ترامپ علیه جهان جنگ اقتصادی راه انداخته است. مردم بدانند دولت‌شان عامل بی‌ثباتی پولی نیست بلکه به خاطر زیاده‌خواهی آمریکا است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت با خروج از برجام به شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ایران شش‌ماه مهلت داده که ارتباط تجاری خود را با تهران قطع کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا بارها اعلام کرده که ایران به روح برجام پایبند نبوده و علاوه بر توسعه برنامه موشکی بالستیک خود، به انامنی در منطقه دامن زده و امنیت جهان را به خطر انداخته است.

اما در حالی که هنوز تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران از سر گرفته نشده است، بازار ارز در ایران دچار التهاب شدیدی شده و ارزش ریال ایران سقوط کرده است، تا جایی که روز سوم تیرماه قیمت هر دلار به مرز ۹ هزار تومان رسید. اگرچه برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که با تصمیم دولت برای به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز، نرخ دلار در روز سه‌شنبه تا هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

محمدباقر نوبخت در اظهارات روز سه‌شنبه خود خواستار «حمایت ملی» از پول کشور شد و اظهار داشت: «ایرانی‌هایی که در خارج از کشور هستند ارزشان را به داخل بیاورند. مردم هم ارز و طلای خود را به بازار بیاورند. دولت که به دنبال تقویت پول ملی است نیاز به حمایت ملی دارد، انتظار از دولت به حق و به جاست. اما دولت هیچ کاری را بدون حمایت ملت نمی‌تواند پیش ببرد».

وی سپس با اشاره به اقدام دولت ایران در تزریق سکه طلا به بازار گفت: «کدام کشور هفت میلیون سکه می‌فروشد؟ کدام کشور مردمش در صف ارز می‌ایستد؟ کنار ترامپ ایستادن چه معنی دارد؟ ما باید برای کشور و تقویت پول ملی تلاش کنیم. ترامپ خیرخواه ما نیست ما باید خودمان خیرخواه خودمان باشیم».

تهران در سه روز اخیر شاهد اجتماعات و تظاهرات کسبه و بازارایان بوده است که با اعتراض صنف موبایل‌فروشان نسبت به گرانی ارز آغاز شد. مقامات قضایی ایران می‌گویند که نیروهای امنیتی شماری از معترضان را بازداشت کرده‌اند.

واکنش ایرانیان به دعوت نوبخت

سخنان آقای نوبخت و دعوت او از ایرانیان داخل و خارج از کشور برای بازگرداندن سرمایه‌های خود به بازار کشور واکنش برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته که غالبا سخنگوی دولت ایران را به باد انتقاد گرفته‌اند.

مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی، در صفحه توییتر خود نوشته است: «نوبخت دچار توهم شده که سخنگوى دولت ملی دکتر #مصدق است؟ او (و دیگر حاکمان) واقعا از شکاف جامعه و حکومت تا این اندازه بی‌خبر هستند؟»

کاربری هم با اشاره به اقامت شماری از فرزندان مقامات ایران در خارج از کشور نوشته است: «اول اون چند میلیون دلاری که آقازاده‌های قندعسل با خودشون بردن رو برگردونن بعد ما ارز و طلا بهشون میدیم».

سخنگوی دولت گفته ایرانی‌های خارج از کشور ارز بیارن داخل،مردم هم ارز و طلا شون رو بیارن توی بازار.
اینا جدی نمی‌فهمن یا خودشون و زدن به اون راه؟ داداش ملت جنازه‌‌شون رو هم دست شما نمی‌دن،سرمایه یه عمرشون رو بدن؟

کاربر دیگری هم چنین نوشته است: «جناب #نوبخت بنده با ارادت تمام حتما به شما کمک خواهم کرد. مقداری طلای عیار بالا بدون دستمزد داشتم در ضریح اهدایی به عتبات عالیات جاساز شده است. آدرس دقیق می‌دهم بروید بردارید».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس و ایلنا، شبکه اجتماعی توییتر/ س.ن/ک.ر

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.