دستکم دو زندانی در ارومیه اعدام شدند

چهارشنبه, ۱۳ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

دستکم‌ دو زندانی متهم به “قتل” در زندان مرکزی ارومیه که روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند، سحرگاه امروز اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷، حکم اعدام ۲ زندانی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

گفتنی است که روزگذشته مورخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷، سه تن از زندانیان محبوس در اندرزگاه های مختلف زندان ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این محل منتقل شده بودند که ۲ تن از آنها اعدام و یک زندانی نیز با اخذ مهلت از اولیای دم به بند بازگشت.

هویت اعدام شدگان کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.
در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.