سه زندانی در ارومیه اعدام شدند

دوشنبه, ۱ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

سحرگاه امروز سه زندانی به اتهام قتل در زندان ارومیه اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم اعدام سه زندانی با اتهام “قتل” سحرگاه امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان “فاروق دریایی” ۲۵ ساله، فرزند مجید اهل اشنویه و “محمود حمزه زاده” از بند جوانان زندان مرکزی ارومیه و کمال سلطانی اهل شهرستان بوکان توسط هرانا احراز شده است.
هرانا دیروز در گزارشی خبر از انتقال دو تن از این افراد به سلول‌های انفرادی جهت اجرای حکم اعدام داده بود.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.