صفایی فراهانی: مشکل مردم با رفع حصر حل نمی‌شود

شنبه, ۶ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید با تحقق برخی وعده‌های روحانی مانند رفع حصر مشکلات مردم حل نخواهد شد. فرزند مهدی کروبی به نقل از یک منبع موثق گفته رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و منتظر نظر نهایی خامنه‌ای است.

محسن صفایی فراهانی می‌گوید ائتلافی که میان اصلاح‌طلبان و طیف حامیان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ شکل گرفت می‌تواند از این جنبه شکت‌خورده باشد که نتایج مطلوبی نداشته است.

رئیس ستاد اجرایی جبهه مشارکت، معاون وزیر اقتصاد و مشاور وزیر نیرو در دولت محمد خاتمی و زندانی سیاسی پس از حوادث سال ۸۸ افزود که این ائتلاف از این جنبه شکست‌خورده است که “قول‌های بیخودی به مردم داده شده و نباید این قول‌ها داده می‌شد”.

به گزارش روز شنبه ششم مرداد اعتماد آنلاین، صفایی فراهانی گفتت: «مردم سیاسی نیستند، زمانی که به عنوان نمونه فردا می‌گویید که حقوق‌ها را اضافه می‌کنیم، کاری به این ندارند که شما این قدرت را دارید یا نه، روی این قول حساب باز می‌کنند. پس شمایی که دارید این قول را می‌دهید، باید ببینید که ابزار این قول‌دادن را دارید یا نه، بعد باید آن قول را بدهید.»

او خاطر نشان کرد که اگر ابزار اجرایی تحقق وعده‌ها موجود نباشد، دادن این وعده‌ها به معنای کاشتن “نهال منفی” در ذهن مردم خواهد بود و همین باعث شده که مردم امروز مشکل داشته باشند.

حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی سال‌های ۹۲ و ۹۶ وعده‌های زیادی در مورد ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی، باز شدن فضای سیاسی، آزادی زندانیان سیاسی و خاتمه دادن به بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به مردم داد که اغلب آنها تحقق پیدا نکردند.

موسوی و کروبی، دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ و رهنورد همسر موسوی از بهمن ماه ۸۹ بدون محاکمه و حکم قضائی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

رفع حصر و ادامه مشکلات مردم

صفایی فراهانی به اعتماد آنلاین گفت: «ببینید، وعده‌های محقق‌نشده دولت آقای روحانی عمدتا سیاسی است؛ یعنی باز هم به شرایط مردم بازنمی‌گردد. به عنوان مثال فرض کنید که آقای مهندس موسوی یا آقای کروبی از حصر خارج شوند، خب، خیلی خوب است اما مشکل مردم را حل نمی‌کند.»

عضو ارشد جبهه مشارکت که فعالیت آن ممنوع اعلام شده، می‌گوید رفع حصر مانند پیروزی تیم ملی فوتبال می‌تواند مردم را خوشحال کند و به آنها انرژی و روحیه بدهد “اما این نمی‌تواند بلندمدت باشد”.

صفایی فراهانی افزود: «چون بحران‌هایی که در زندگی‌شان به وجود آمده آن‌قدر روی آنها تأثیر منفی می‌گذارد که این شادی به‌زودی پاک می‌شود و بار دیگر به معضلات و مشکلاتی که از قبل داشته‌اند بازمی‌گردند.»

برخلاف دوران مبارزات انتخاباتی که شعار پایان دادن به بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد در تمام همایش‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان به گوش می‌رسید، در حرکت‌های اعتراضی دیماه سال گذشته به این سو چنین خواسته و شعاری تقریبا هیچگاه مطرح نشده است.

در ماه‌های گذشته شرایط موسوی، کروبی و رهنورد تا حدودی تغییر کرده و زمزمه‌هایی از رایزنی در بالاترین سطح حکومت برای حل این معضل به گوش رسیده است.

مصوبه احتمالی برای پایان حصر

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی درباره‌ گفته‌های اخیر اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، مبنی بر تلاش برای کنار هم قرار گرفتن سران نظام و شکل‌گیری وحدت در کشور طی روزهای آینده، گفت: «یک منبع موثق به من گفته که رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده است.»

انصاف‌نیوز ۶ مرداد از قول کروبی نوشت: «من از یک منبع موثقی پرسیدم که صحبت‌های اخیر آقای جهانگیری به چه علت بوده است، گفتند که در آخرین جلسه‌ی شورای عالی امنیت، مصوب شده که رفع حصر انجام شود و آن را تمام کنند. این مصوبه تصویب و خدمت رهبری هم فرستاده شده است.»

تقی کروبی می‌گوید درحال حاضر منتظر هستند که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، نظرش را درباره این مصوبه اعلام کنند و گفته می‌شود: “اگر رهبری تا ده روز نظرشان را اعلام نکنند، این مصوبه لازم‌الاجرا است”.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.