خودرو در ایران به یک حساب پس‌انداز سیار و سودآور تبدیل شده است

یکشنبه, 27ام اسفند, 1391
اندازه قلم متن

porsche---

خودرو در ایران به یک حساب پس‌انداز سیار و سودآور تبدیل شده است. آگهی فروش پژو ۲۰۶ با عمری یکساله در فیس‌بوک، با پیشنهادهای زیادی برای خرید آن به دو برابر قیمت خودروی نو همراه می‌شود.

نشریه “اکونومیست” در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود به بازار خرید و فروش خودرو در ایران پرداخته است. سیر جهشی بهای خودرو در ایران، ناشی از تحریم‌های جامعه جهانی است. بخشی از قطعات خودروهای مونتاژ شده در این کشور از خارج وارد می‌شوند و بانک‌های ایرانی با تشدید تحریم‌های بین‌المللی امکان پرداخت و خرید این قطعات را ندارند.

تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها در زمستان ۲۰۱۲، موجب شد که ارزش برابری ریال در قبال دلار ۶۰ درصد سقوط کند. این سقوط، بازار خودرو در ایران را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داد. پژو ۲۰۶ پیش‌تر از سوی کارخانه “ایران خودرو” به مبلغ رسمی ۱۳ میلیون تومان (۱۰ هزار و پانصد یورو) فروخته می‌شد. اما پس از جهش بهای ارز خارجی، قیمت پژو ۲۰۶ در کارخانه، دو برابر شد و در خرده فروشی و نمایشگاه‌های فروش اتومبیل به ۳۹ میلیون تومان یعنی سه برابر رسید.

نشریه “اکونومیست” در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود به بازار خرید و فروش خودرو در ایران پرداخته و می‌نویسد: یک شهروند ایرانی که با کمک فیلترشکن، آگهی فروش پژو ۲۰۶ خود را در فیسبوک گذاشته، تنها ظرف چند دقیقه چندین تقاضا برای خرید دریافت کرده است. خودروی دست دوم او که یک سال از عمر آن می‌گذرد، مشتریانی داشته که حاضر بودند دو برابر قیمت اولیه را برای خرید آن بپردازند.

در گزارش “اکونومیست” به نقل از این جوان آمده است: «خرید و فروش خودرو یکی از راه‌های امن حفظ سرمایه برای مردم ایران است.»

در واقع تنها مشوق مردم کم درآمد ایران برای خرید خودرو، حفظ ارزش پول خود در کنار استفاده از یک اتومبیل است، اما طبقه متوسط ایرانی، از خرید خودرو به مثابه سرمایه‌گذاری و داشتن منبعی برای سرشکن کردن تورم استفاده می‌کند.

دولت ایران در زمستان ۱۳۹۰ و برای کمک به واردات، نرخ رسمی دلار را ۱۲۲۶۰ ریال تعیین کرد. اما دلار تنها سه ماه بعد یعنی در بهار ۱۳۹۱، به ۲۴۳۶۸ ریال رسید. در این هنگام، تنها واردکنندگان مرتبط با دولت امکان استفاده از دلار ارزان را داشتند. نشریه “اکونومیست” از خرید خودروهای خارجی توسط این گروه با استفاده از ارز دولتی و از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس یاد می‌کند. خودروهایی که بعدا در داخل ایران، با ارز آزاد ۳۷۰۰ تومانی قیمت‌گذاری شدند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.