پیشتازان گرانی در سبد خانوار/تورم بی‌سابقه ۱۳۹ درصدی هندوانه

یکشنبه, ۲۱ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


هر کیلو هندوانه در تهران در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری با ۱۳۹٫۶ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه سال گذشته به دو هزار و ۲۳۰ تومان رسیده است.

خلاصه نتایج گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود. در این گزارش قیمت خوراکی‌ها در میادین شهرداری، متوسط قیمت خوراکی در سطح شهر و میزان تورم خوراکی‌ها در دوره‌های متفاوت به ثبت رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی قیمت خرده فروشی خوراکی‌ها در تهران را در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری اعلام کرد. طبق این گزارش در بین ۱۱ گروه اصلی خوراکی‌ها، بیشترین تورم ماهانه متعلق به گروه‌های تخم‌مرغ و گوشت مرغ بوده است.

در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری قیمت تخم‌مرغ و گوشت مرغ نسبت به هفته مشابه ماه قبل هرکدام به ترتیب ۲۱٫۶ و ۳۲٫۳ درصد رشد داشته است.

همچنین بیشترین تورم در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری نسبت به هفته مشابه سال ۱۳۹۶ با ۶۴٫۳ درصد مربوط به گروه میوه‌های تازه است.

درهفته مورد گزارش، در بین ۱۱ گروه اصلی خوراکی‌ها بیشترین رشد قیمت نسبت به هفته مشابه سال ۱۳۹۶ در گروه لبنیات با ۵۵٫۲ درصد مربوط به کره پاستوریزه، در گروه تخم‌مرغ با ۳۶٫۶ درصد مربوط به تخم‌مرغ، در گروه برنج با ۴۵٫۷ درصد مربوط به برنج وارداتی غیرتایلندی، در گروه حبوبات با ۱۰٫۷ درصد مربوط به لوبیا قرمز، در گروه میوه‌های تازه با ۱۳۹٫۶ درصد مربوط به هندوانه، در گروه سبزی‌های تازه با ۵۹٫۵ درصد مربوط به خیار، در گروه گوشت قرمز با ۲۹٫۵ درصد مربوط به گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان، در گروه گوشت مرغ با ۱۴٫۳ درصد مربوط به گوشت مرغ، در گروه قند و شکر با ۳٫۱ درصد مربوط به شکر، در گروه چای با ۱۹٫۲ درصد مربوط به چای خارجی و در گروه روغن نباتی با ۱۵٫۳ درصد مربوط به روغن نباتی جامد است.

به این ترتیب در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری در بین تمام اقلام خوراکی، هندوانه بیشترین رشد قیمت نسبت به هفته مشابه سال ۱۳۹۶ را دارد.

هر کیلو هندوانه در تهران در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری با ۱۳۹٫۶ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته مشابه سال گذشته به دو هزار و ۲۳۰ تومان رسیده است.

همچنین در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری بیشترین افزایش قیمت نسبت هفته گذشته مربوط به ماست پاستوریزه است. قیمت هر کیلو ماست پاستوریزه طی یک هفته مذکور با ۱۳٫۳ درصد رشد به چهار هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه سال جاری قیمت پیاز با حدود ۵۰ درصد کاهش نسبت به هفته مشابه سال گذشته ، بیشترین کاهش قیمت را در بین اقلام خوراکی داشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.