چندین زندانی محبوس در زندان مرکزی سنندج خودکشی کردند

دوشنبه, ۲۹ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

طی روز گذشته ۵ زندانی محبوس در زندان مرکزی سنندج طی اقداماتی جداگانه اقدام به خودکشی کردند، یک زندانی فوت کرده و ۴ زندانی دیگر در بهداری زندان و بیمارستان خارج از زندان بستری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان بشر در ایران، طی روز گذشته مورخ ۲۷ مردادماه ۹۷ پنج زندانی محبوس در زندان سنندج با خوردن قرص و از طریق دار زدن با طناب اقدام به خودکشی کرده‌‍اند. یک زندانی فوت کرده، ۳ نفر دیگر به بهداری زندان و یک نفر به بیمارستان خارج از زندان منتقل شدند.

دلیلی در دست نیست که اقدام این زندانیان از قبل هماهنگ شده باشد یا حول یک خواسته مشترک صورت گرفته باشد.

هویت زندانی فوت شده “اقبال خسروی، ۳۶ ساله از بند ۶ زندان سنندج” که در حال تحمل حکم ۸ سال حبس خود از بابت جرایم مربوط به مواد مخدر بوده توسط هرانا احراز شده است. هویت زندانیان دیگر که اقدام به خودکشی کرده بودند تا لحظه تظیم این گزارش احراز نشده است.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “طی روز گذشته ۵ زندانی محبوس در زندان سنندج اقدام به خودکشی کردند. در این بین یک زندانی به نام اقبال خسروی، ۳۶ ساله از بند ۶ زندان سنندج فوت شده، ۳ زندانی به بهداری زندان و یک نفر به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده‌اند. ۲ نفر از این زندانیان از طریق خوردن قرص و ۳ نفر دیگر با حلق‌آویز کردن از طریق طناب اقدام به خودکشی کرده‌اند. این زندانیان در بندهای ۳ تا ۶ زندان مرکزی سنندج محبوس بوده‌اند. “

این منبع مطلع افزود: “اقبال خسروی حدود ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر از طریق خوردن قرص اقدام به خودکشی کرده که منجر به ایست قلبی این زندانی شد و علی‌رغم تلاش مسئولین بهداری فوت کرد.”

این منبع در ادامه به گزارشگر هرانا گفت: “ادعاهای تایید نشده ای مبنی بر اینکه دلیل خودکشی این زندانیان در رابطه با مشکلات خانوادگی و برخورد بد قاضی ناظر زندان سنندج با زندانیان و علی‌الخصوص با خانواده زندانیان به همراه توهین و فحاشی به آنان بوده است وجود دارد. “

هرانا طی سال گذشته نیز در چند گزارش به وضعیت بد زندان سنندج و برخورد نامناسب مسئولین این زندان با زندانیان و خانواده آنها پرداخته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.