سند تازه: بهبهانی و کاشانی “پول گرفتند” تا دولت مصدق را سرنگون کنند

دوشنبه, ۲۹ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

سایت ملیون ایران: آقای کامبیز فتاحی از همکاران بی بی سی سندی را در میان اسنادی که توسط اردشیر زاهدی در اختیار دانشگاه استانفورد قرار گرفته بوده، یافته است که به گفته وی نقش محوری شبکه روحانیت وقت ایران را در کودتا و در حمایت از حکومت پهلوی و سرنگونی دولت مصدق نشان میدهد. مسئولین جمهوری اسلامی بویژه آقای علی خامنه ای توضیح دهند که مصدق به همکاری آمریکا خوشبین بود و به این خاطر کاشانی از او فاصله گرفت یا کاشانی و بهبهانی از مزدوران آمریکا بودند و با گرفتن پول به ملت ایران خیانت کردند.

این سند در توییتر توسط آقای کامبیز فتاحی منتشر شده است:

آقای مجتبی واحدی در این مورد در تویتر اظهارنظر کرده است:

گزارش بی بی سی:

دیروز و در شصت و پنجمین سالگرد واقعه ای که به کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ علیه دولت دکتر محمد مصدق مشهور است، محمد جواد ظریف در توییتی، دولت امریکا را بابت طرح ریزی و همراهی با این کودتا در ایران سخت مورد انتقاد قرار داد و دستگاه دیپلماسی خارجی ایالات متحده را به طرح ریزی برای یک به گفته او کودتای دیگر، متهم کرد.

آقای ظریف در این پیام خود در توییتر نوشته است : “۶۵ سال قبل در چنین روزی، آمریکا دولت منتخب مردمی مرحوم دکتر مصدق را سرنگون نموده، رژیم خودکامه را دوباره حاکم کرد و برای ۲۵ سال بعد مردم ایران را تحت استیلای خویش قرار داد. اکنون نیز «گروه اقدام» آن کشور از طریق فشار، دروغ پردازی و عوامفریبی آرزوی تکرار همان سناریو را در سر می پروراند. دوباره هرگز!

درست همزمان با همین توییت، دوسند تاریخی در فضای مجازی دست به دست می شد. یکی از این سندها برای نخستین بار بیرون آمده و پرده از یک راز برداشته است: جزییات دریافت کمک های مالی توسط روحانیون از جمله آیت‌الله بهبهانی و کاشانی از “کودتاگران” برای سرنگونی دکتر محمد مصدق. مبلغ دریافتی توسط این دو روحانی شیعه چهار برابر مبلغی است که گروه شعبان جعفری دریافت کرده بوده است تا با هواداران محمد مصدق بجنگد.

در برنامه چشم انداز بامدادی بی بی سی در روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، نخست جزییات این سند تازه که کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن آن را در جریان تحقیقش کشف و منتشر کرده می شنویم و سپس شرح ماجرا را از اردشیر زاهدی خواهیم شنید. علی همدانی میزبان این برنامه است.

برای دیدن ویدئوی بی بی سی در این زمینه لطفا به صفحه بی بی سی رجوع کنید.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.