مهرداد عمادی: از هر دریچه‌ای که نگاه کنیم افق اقتصاد ایران روشن نخواهد بود

یکشنبه, ۲۵ام شهریور, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

مهرداد عمادی، کارشناس مسائل اقتصادی و مشاور بین‌المللی در امور مالی، مقیم بریتانیا

هفته‌نامه آلمانی “اشپیگل” و روزنامه آلمانی “هَندِلسبلَت”، روز گذشته جمعه ۱۴ سپتامبر/۲۳ شهریور خبر دادند که فرانسه، آلمان و بریتانیا، راهی را برای خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران و گریز از تحریم‌های آمریکا یافته‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلندپایه فرانسوی که نامش فاش نشده، گفته است که خرید نفت از ایران به صورت یک معامله پایاپای پیچیده انجام خواهد گرفت؛ به این ترتیب این کشور خواهد توانست مواد و کالاهای اولیه مورد نیاز خود را بخرد. به علاوه، چین و هند هم می‌توانند در این مبادلۀ پایاپای شرکت کنند.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت “اوپک”، امروز شنبه ۱۵ سپتامبر/۲۴ شهریور در گفتگو با شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی “شانا”، گفت که تلاش دونالد ترامپ برای ممانعت از دسترسی جمهوری اسلامی ایران به بازارهای جهانی نفت خام، روسیه و عربستان سعودی را ترغیب کرد تا بازار نفت را به گروگان بگیرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، جمعه ۲۳ شهریور در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه “اشپیگل”، از انفعال اروپا انتقاد کرد. او گفت که اروپا باید تحریم‌های آمریکا را خنثی کند، در غیراینصورت باید منتظر عواقب این موضع‌گیری باشد. ظریف از کشورهای اروپایی درخواست کرد که شرکت‌هایی را که به ‌دلیل تحریم‌های آمریکا از مناسبات تجاری با ایران خارج می‌شوند، مجازات کنند. وی افزود که جمهوری اسلامی ایران امکان دارد غنی‌سازی اورانیوم را مجدداً افزایش بدهد.

به همین مناسبت، مهرداد عمادی، اقتصاددان و مشاور بین‌المللی در امور مالی، مقیم بریتانیا، در گفتگویی با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می گوید که از هر دریچه‌ای نگاه کنیم، افق اقتصاد ایران روشن نخواهد بود. او می‌افزاید که بخش خصوصی در اروپا از چنان قدرتی برخوردار است که اگر یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد که شرکت‌هایی را که برای گریز از تحریم‌های آمریکا از مناسبات تجاری با ایران صرفنظر می کنند مجازات کند، در پارلمان کشور مربوطه بحران ایجاد و دولت آن را متزلزل سازد.

به گفته مهرداد عمادی، جمهوری اسلامی بیش از اندازه به روابط حسنه خود با روسیه خوشبین بود زیرا روس‌ها تنها در جست‌وجوی ﺗﺄمین منافع ملی خود هستند و سفر سرگئی لاوروف و ولادیمیر پوتین به ایران جنبه تاکتیکی داشت.

مشروح این گفتگو را در فایل صوتی زیر گوش کنید.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.