خامنه‌ای: نگاه به اروپا معطلی و منت‌کشی است

پنجشنبه, ۲۶ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از “استعدادهای برتر علمی” از ضرورت نگاه به شرق سخن گفت. او خواستار گذار از اقتصاد نفتی شد و وضع کشور را مغایر تصویرسازی‌های منفی دانست. خامنه‌ای گفت ایران دوران پهلوی عقب‌مانده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۵ مهر در ملاقات با دو هزار نفر از “نخبگان جوان” ایران گفت که تصویر واقعی کشور با “تصویرسازی غلط و منفی و ناامید کننده نظام سلطه” هم‌خوان نیست.

رهبر جمهوری اسلامی از این جمع خواست به موضوع استقلال‌، عدالت، پیشرفت و آسیب‌های اجتماعی بی‌اعتنا نباشند و در فضای تخصصی خودشان غرق نشوند. او توصیه کرد که از نظر نخبگان جوان، فعال و دلسوز در بخش‌های مختلف از جمله برای برنامه‌ریزی برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش‌بنیان استفاده شود.

خامنه‌ای ارتباط علمی با کشورهای در حال رشد در آسیا را ضروری خواند و گفت: «باید نگاه‌مان به شرق باشد نه به غرب. ضمن آن که نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن، منت کشیدن و کوچک شدن فایده‌ای ندارد.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش‌تر و در جریان خروج آمریکا از برجام گفته بود به آلمان، فرانسه و بریتانیا هم اعتماد ندارد. او هفتم شهریور ۹۷ خطاب به هیات دولت گفت که باید از اروپا در مسائلی چون برجام یا اقتصاد قطع امید کرد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای هم در تابستان ۹۷ در سخنانی جنجالی تاکید کرده بود که نگاه راهبردی به شرق راحت‌ترین کاری است که ایران می‌تواند از شر “قایم باشک‌بازی‌های غرب” راحت شود.

مقایسه سه نظام

خامنه‌ای در ملاقات با “استعدادهای برتر”، دوران قاجار و پهلوی را از عقب‌مانده ترین برهه‌های ایران از نظر دانش روز خواند و گفت: «جوانان باید با مطالعه تاریخ، از دوران تلخ ۲۰۰ ساله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی‌اعتنایی به استعدادها و نخبگان، کشور دچار عقب‌ماندگی شد، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند.»

او به سهم یک دهم درصدی ایران در تولید علم در دوران پهلوی اشاره کرد اما سهم دو درصدی کنونی را نیز کافی ندانست. خامنه‌ای افزود: «از زمان تأسیس دانشگاه تهران بعنوان اولین دانشگاه کشور در سال ۱۳۱۳ تا سال ۱۳۵۷ که ۴۴ سال می‌شود، تعداد دانشجویان کل کشور، ۱۵۰ هزار نفر بود اما اکنون که چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، تعداد دانشجویان کشور بیش از چهار میلیون نفر است.»

این در حالی است که جمعیت ایران در چهل سال گذشته از ۳۵ میلیون نفر به متجاوز از ۸۰ میلیون نفر رسیده و تعدد مراکز آموزش عالی از جمله فراگیر شدن دانشگاه آزاد، آمار دانشجویان را چند برابر کرده است.

از سوی دیگر، بسیاری کارشناسان از کیفیت نازل دانشگاه‌های ایران و از انبوه درجه‌های علمی مانند دکترا که این دانشگاه‌ها صادر می‌کنند، شکایت دارند.

خامنه‌ای استفاده از نخبگان در سطوح میانی مدیریتی را مهم خواند و از نقش اول جوانان دانشگاهی در صنایع هوا فضا، علوم زیستی، سد سازی، صنعت هسته‌ای، داروهای نوترکیب و زیست فناوری یاد کرد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.