یک اختلاس بانکی دیگر؛ افتتاح ۸۰ حساب جعلی توسط رئیس شعبه!

پنجشنبه, ۳ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

– رئیس یکی از بانک‌ها در شیراز با ترفند خاصی اقدام به افتتاح ۸۰ حساب بانکی به نام یک شهروند کرده و مبلغ زیادی وجه نقد از این طریق اختلاس کرده است.
– اختلاس بانکی با مشارکت مدیران و کارمندان بانک‌ها به صورت فردی و گروهی طی سالهای گذشته به یکی از شیوه‌های فسادهای اقتصادی در ایران تبدیل شده است.

پنج شنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ برابر با ۲۵ اکتبر ۲۰۱۸

رئیس یکی از بانک‌های شیراز به اتهام اختلاس بیش از ۳ میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان از طریق افتتاح ۸۰ حساب بانکی جعلی بازداشت شده است.

سردار احمد علی گوردزی فرمانده انتظامی استان فارس با اعلام این خبر گفته رئیس بانک متهم با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود، مبلغ ۳۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اختلاس کرده است.

فرمانده انتظامی فارس افزوده است: «در پی اعلام شکایت اداره حقوقی یکی از بانک‌ها در شیراز مبنی بر اختلاس توسط رئیس بانک، بلافاصله ماموران اداره مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی استان تحقیقات خود را آغاز کردند.»

او گفته که پس از تحقیقات مأموران پلیس آگاهی مشخص شده که رئیس یکی از بانک‌ها با ترفند خاصی اقدام به افتتاح ۸۰ حساب بانکی به نام یک شهروند کرده و مبلغ زیادی وجه نقد از این طریق اختلاس کرده است.

این مقام انتظامی تصریح کرده که بلافاصله مأموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی فرد مورد نظر در شیراز شناسایی و در یک عملیات موفق پلیسی وی را دستگیر کردند.

سردار گودرزی با بیان اینکه این اختلاس‌گر برای بازجویی و ادامه تحقیقات به پلیس آگاهی منتقل شد، اظهار داشت: «متهم در بازجویی فنی و تخصصی و مواجه شدن با ادله و مستندات پلیس به ۳۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اختلاس اقرار و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شد.»

اختلاس بانکی با مشارکت مدیران و کارمندان بانک‌ها به صورت فردی و گروهی طی سالهای گذشته به یکی از شیوه‌های فسادهای اقتصادی در ایران تبدیل شده است. برخی نبود نظارت کافی را بسترساز افزایش اختلاس‌های بانکی عنوان می‌کنند و برخی نیز ایرادساختاری و حاکم شدن رابطه بر ضابطه و حضور مدیران رانتی در بانک‌ها را ایراد می‌دانند.

جدا از اختلاس‌هایی نظیر اختلاس مدیر بانکی در شیراز که جزو اختلاس‌های خُرد به شمار می‌روند در سالهای گذشته چندین پرونده اختلاس کلان نیز در بانک‌ها ایران رخ داده است. اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی به نقش‌آفرینی محمودرضا خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی ایران که پس از اختلاس به کانادا گریخت از جمله معروفترین اختلاس‌های سالهای گذشته است.

خردادماه سال جاری نیز معاون شعبه مرکزی جهانشهر بانک‌ملی که شعبه مرکزی کرج است با همکاری یک کارمند بازنشسته این بانک و سه فرد دیگر اقدام به اختلاس کرده بودند بازداشت و محاکمه شدند. این افراد شرکت‌هایی صوری تأسیس و با ثبت مدارک آن در این شعبه وام‌های میلیاردی پرداخت و میان خود تقسیم می‌کردند.

اختلاس در بنیاد شهید و از طریق بانک دی و بانک سرمایه نیز یکی دیگر از پرونده‌های خبرساز در ماه‌های گذشته بود و یم تیم ۳۱ نفره اقدام به اختلاس از این دو بانک کرده بودند. یکی از مبالغ اختلاس در بانک سرمایه ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده که به اسم یک شرکت، زمینی که ارزش آن ۱۰۰ میلیارد بود را به عنوان وثیقه، سندسازی کردند و روی آن ۱۱۰۰ میلیارد تومان وام گرفتند. در یک قلم دیگر از این اختلاس ۵۰۰ میلیارد تومان از صرافی بانک دی اختلاس شده و به دوبی منتقل شده بود. این افراد همچنین هتل سفید، کنار بندر انزلی به ارزش بیش از ۲۰۰میلیارد تومان را بالا کشیده بودند.

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.