محمد خاتمی:‌ اگر اصلاحات شکست بخورد، جامعه به‌سمت تغییر نظام می‌رود

چهارشنبه, 9ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

محمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق ایران، در مورد گرایش به تغییر نظام هشدار داده و گفته است درصورتی که جامعه ببیند اصلاح‌طلبی به نتیجه نمی‌رسد، «به‌سمت کسانی گرایش پیدا می‌کند که خواهان تغییر اساس نظام‌اند».

خاتمی در سخنانی که کانال تلگرامی «خاتمی‌مدیا» روز دوشنبه هفتم آبان‌ماه منتشر کرده است، در دیدار با اعضای ستادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶، بار دیگر گفت که اصلاح‌طلبان، نظام جمهوری اسلامی و انقلاب را قبول دارند و خواهان انجام اصلاحات در درون این نظام‌اند.

رییس دولت‌های هفتم و هشتم جمهوری اسلامی ایران، همچنین هشدار داد «اگر نظام بر اشتباهات موجود اصرار کند، انتقادها به اعتراض تبدیل می‌شود و معلوم نیست سرنوشت این کشور چه خواهد شد».

خاتمی مردادماه در دیدار با نمایندگان ادوار‌ مجلس‌، ۱۵ راهکار‌ برای «برون‌رفت از وضعیت فعلی» ارائه داد و در بخشی از سخنانش از «مردم» عذرخواهی‌کرد و گفت «بهتر از این می‌توانستیم به شما خدمت کنیم».

او گفته بود در شرایط فعلی «همه به‌نحوی ناراضی هستیم و اعتراض داریم … [و] اشکالات ساختاری و عملکردی به مشکلات اضافه شده است».

خاتمی همچنین در سخنانی در مهرماه گفته بود: «وقتی جامعه از وضع موجود ناراضی شد و به هیچ‌وجه حرفش شنیده نشد و به نیازها و پرسش‌هایش توجه نشد و راه گفت‌و‌گو و نقد کردن و آزادی بیان و عمل قانونی بسته شد، خودبه‌خود یا کودتا می‌شود یا به صورت انقلاب در می‌آید.»

رییس‌ جمهوری دوران اصلاحات، از سال ۹۲ به بعد، با محدودیت‌های مختلفی مواجه است. علاوه‌بر ممنوعیت انتشار خبر یا تصویر خاتمی در رسانه‌ها، محدودیت‌هایی هم برای حضور او در مراسم مختلف وجود دارد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.