محمد جواد ظریف برای مذاکره با آمریکا «احترام متقابل» را جانشین «اعتماد متقابل» کرد

شنبه, ۱۹ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، در گفتگو با روزنامۀ آمریکائی «یو.اس.ای. تودی» دیگر «اعتماد متقابل را پیش شرط مذاکره با آمریکا» ندانست و گفت به این منظور ایران نیاز به تغییر دولت در آمریکا نیست، بلکه «تغییر رویکرد و احترام متقابل» کافی است. وزیر امور خارجۀ ایران با اشاره به رویکردهای دولت و رئیس جمهوری کنونی آمریکا، گفت «معتقدم که انسان می‌تواند تغییر کند. این دولت نیز می‌تواند رویکردی متفاوت داشته باشد». مقامات ایران تا کنون همواره گفتگو با ایران را به وجود «اعتماد متقابل» مشروط کرده و کنار کشیدن آمریکا از برجام را نشان کافی برای نداشتن اعتماد به تعهدات این کشور توصیف کرده بودند.

محمد جواد ظریف، در گفتگوی خود با «یو.اس.ای. تودی» با اشاره به خروج آمریکا از برجام و برقراری مجازات‌های لغو شده در این توافق، این کشور را به نقض قوانین بین‌المللی متهم کرد و گفت «واشینگتن با دعوت از دیگر کشورها برای به اجرا گذاشتن مجازات‌ها و تحریم‌ها، دیگر اعضای جامعۀ بین‌المللی را نیز به نقض قوانین بین‌المللی فرا می‌خواند».

وزیر امور خارجۀ ایران در بارۀ اینکه مردم ایران از وضعیت اقتصادی موجود در کشور خسته‌اند و نمی‌توانند به آسانی نیازهای خود را بر طرف کنند، می‌گوید : «هیچکس ادعا نکرده است که مجازات‌ها دردآور نیستند. مجازات‌های اقتصادی همیشه زیان می‌رسانند، اما به اهداف سیاسی مورد نظر منجر نمی‌شوند و گاه دقیقاً نتایج وارونه ببار می‌آورند».

در پاسخ به پرسشی در بارۀ مردم طبقۀ متوسط جامعه که در تنگنای اقتصادی قرار دارند، محمد جواد ظریف می‌گوید به آنان توضیح می‌دهم که «گفتگو با آمریکا برای ما یک تابو بود. ما این تابو را شکستیم، با آمریکا مذاکره کردیم، به توافقی دست یافتیم، نه توافقی دو صفحه‌ای، بلکه توافقی که ١۵٠ برگ دارد. اگر آمریکا تصمیم گرفت این توافق را ترک کند، دیگر تقصیر ما نیست، آمریکا طرف گفتگوی قابل اعتمادی نیست.

محمد جواد ظریف در بارۀ سازوکار مالی اروپائی برای تضمین کار برخی از شرکت‌های این قاره در ایران، می‌گوید «هیچ چیز تضمین نمی‌کند که این سازوکار موفق شود. اما نطفۀ یک نظام پولی بین‌المللی است».

وزیر أمور خارجۀ ایران در این گفتگو که در ترکیه انجام گرفته است، در بارۀ فروش نفت ایران می‌گوید «رویای آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران رویائی است که واقعیت نخواهد یافت»، اما اگر «ما نتوانیم نفت خود را آزادانه به فروش برسانیم، در انتظار مرگ نمی‌نشینیم، بلکه به هر نحوی شده، آنرا صادر خواهیم کرد. تنها نتیجۀ این اقدام آمریکا اینست که مانع شفافیت و داد و ستد آزاد می‌شود و این چنین فساد را رواج می‌دهد».

محمد جواد ظریف می‌گوید هیچ امیدی به انتخابات کنونی و نیز انتخابات [ریاست جمهوری] سال ٢٠٢٠ در آمریکا ندوخته است و کشور او تنها روی خود حساب می‌کند. وی می‌گوید در دیداری با رکس تیلرسون، وزیر أمور خارجۀ پیشین آمریکا، همۀ امضاء کنندگان برجام و بویژه سه کشوری که مهمترین متحدان آمریکا در ٧٠ سال اخیر محسوب می‌شوند به او یادآوری کردند که برجام «بهترین توافق ممکن است» و او تنها گفت «من نمایندۀ رئیس جمهوری هستم که چنین نظری ندارد».

وزیر أمور خارجۀ ایران می گوید که میان دو کشور در حال حاضر «تماس» وجود ندارد، اما او در آینده نزدیک در گفتگوهای انسان دوستانه در بارۀ زندانیان شرکت می‌کند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.