استان کرمانشاه همچنان رکورددار میزان بیکاری در ایران

پنجشنبه, 24ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

.

    
Iran Arbeitslosigkeit (Mizan)

بر پایه داده‌های مرکز آمار و گزارش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استان کرمانشاه از سال ۹۵ تا تابستان امسال بالاترین میزان بیکاری در میان استان‌های ایران را داشته است.

خبرگزاری تسنیم روز پنج‌شنبه ۲۴ ابان (۱۵ نوامبر) با استناد به این آمار اعلام کرد که در نیمه نخست سال ۹۷ میزان بیکاری در استان کرمانشاه ۴ .۱۶ درصد بوده است. در همین مدت استان همدان با شش و نیم درصد، کمترین تعداد بیکاران را داشته است.

کرمانشاه در سال ۹۳ نیز با حدود یک درصد کمتر از نیمه نخست امسال دارای بیشترین تعداد بیکاران در میان استان‌های ایران بوده است. مطابق آمار رسمی، میزان بیکاری در این استان در سال ۹۵ بیشترین رقم از ابتدای دهه نود خورشیدی بوده و به ۲۲ درصد رسیده است.

سال ۹۵ همچنین رکورددار بیشترین شکاف میان استان‌های ایران به لحاظ میزان بیکاری بوده است. شمار بیکاران کرمانشاه در این سال نزدیک به سه برابر تعداد بیکاران در استان مرکزی به عنوان پراشتغال‌ترین استان اعلام شده است.

به گزارش تسنیم در سال‌های مورد بررسی بالاترین میانگین بیکاری در سراسر ایران با ۴ .۱۲ مربوط به سال ۹۵ و کمترین آن با دو درصد کمتر متعلق به سال ۹۲ بوده است. در این سال میزان بیکاری در نزدیک به نیمی از استان‌های ایران بالاتر از میانگین کشوری بود.

از سال ۹۱ تا کنون استان کرمانشاه چهار بار، لرستان دو بار و استان کهکیلویه و بویراحمد یک بار در صدر آمار میزان بیکاری در ایران قرار داشته‌اند.

درگاه ملی آمار در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد میزان بیکاری در بهار امسال را اندکی بیش از ۱۲ درصد اعلام کرد و افزود شمار بیکاران ایران به نسبت فصل مشابه سال گذشته نیم درصد کاهش یافته است.

بیکاری یک چهارم جوانان

مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود در عین حال اذعان کرده که در بهار امسال بیش از ۲۵ درصد جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله ایرانی بیکار بوده‌اند.

بسیار از کارشناسان میزان واقعی بیکاری در ایران را بسیار فراتر از آمار رسمی ارزیابی می‌کنند و یکی از علت‌های این امر را تعریف افراد شاغل در نهادهای رسمی می‌دانند.

احسان ناصر، عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران مرداد ماه امسال به خبرگزاری ایسنا گفت: «نرخ بیکاری حاصل تقسیم جمعیت جویای کار بر جمعیت فعال است‌. با خروج جمعیت بیکار از جمعیت فعال (مثلاً بر اثر یأس از یافتن کار) بدون اینکه وضعیت اشتغال بهبود پیدا کند، شاخص بیکاری بهبود یافته در حالی که وضعیت اشتغال بهبود نیافته است.»

او می‌گوید تعریف “جمعیت شاغل” در ایران با استانداردهای توسعه یافته تفاوت‌های اساسی دارد. برخی تحلیلگران معتقدند بیکاری بیش از یک چهارم جوانان که در آمار رسمی نیز تائید شده نشان دهنده وضعیت بحرانی بازار کار و اشتغال در ایران است.

دولت حسن روحانی وعده داده برای حل بحران بیکاری سالی یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کند. این وعده تاکنون تحقق نیافته و تشدید احتمالی وضعیت بحرانی اقتصاد ایران بر اثر بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی چشم‌انداز رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی را مبهم‌تر از پیش کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.