«حشدالشعبی» دغدغه این روزهای رهبر جمهوری اسلامی !

یکشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

ایران بریفینگ / برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در ادامه دیدار با مقامات ایران روز شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر)در تهران با آیت‌الله علی خامنه‌ای دیدار و گفت‌وگو کرد.

رهبر جمهوری اسلامی ضمن تشکر از مهمان‌نوازی عراقی‌ها در ایام اربعین از رئیس جمهوری عراق خواستار حفظ گروه “حشد الشعبی” شد. او گفت:«نمونه بارز نتایج فوق‌العاده تکیه بر جوانان، شکل‌گیری حشدالشعبی در جریان مبارزه با تروریسم تکفیری بود که باید آن را حفظ کرد».

رئیس جمهوری عراق نیز خاطرنشان کرد: «ما به‌دنبال گسترش بیش از پیش همکاری‌ها در همه زمینه‌ها و ارتقای آن به سطحی هستیم که در شأن روابط اجتماعی و فرهنگی و مصالح مشترک دو ملت باشد.»

سفر روز شنبه برهم صالح نخستین سفر او به ایران و چهارمین سفر منطقه‌ای او است. رییس جمهوری عراق پیش از این به کویت، امارات متحده عربی و اردن سفر کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهور جدید عراق خواستار «حفظ» گروه حشد الشعبی، از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران، شد.

آیت‌الله علی در دیدار با برهم صالح گفت که «نمونه بارز نتایج فوق‌العاده تکیه بر جوانان، شکل‌گیری حشدالشعبی در جریان مبارزه با تروریسم تکفیری بود که باید آن را حفظ کرد».

حشدالشعبی یا همان «نیروهای داوطلب و مردمی» که عمدتاً از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت تهران تشکیل می‌شود در آذرماه سال ۹۵ توسط مجلس عراق به عنوان نیروی ذخیره برای ارتش و پلیس این کشور به رسمیت شناخته شد.

فرماندهان ارشد نظامی ایران بارها «حشد الشعبی» را با نیروهای بسیج وابسته به سپاه پاسداران ایران مقایسه کرده و به تأثیرپذیری این نیروها از ایران افتخار کرده‌اند.

در همین حال آمریکا ۱۲ شرط را برای دستیابی به توافقی جدید با ایران مطرح کرده است. از جمله اینکه جمهوری اسلامی به استقلال عراق احترام بگذارد و به خلع سلاح و انحلال گروه‌های شبه نظامی شیعه اقدام کند.

در انتخابات پارلمانی عراق فهرست مورد حمایت مقتدی صدر، موسوم به «سائرون»، که در عین‌حال دربرگیرنده کمونیست‌های عراق نیز هست، ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده‌است.

پس از «سائرون»، ائتلاف نیروهای «حشد الشعبی» در جایگاه دوم، و ائتلاف حیدر عبادی در جایگاه سوم قرار گرفتند.

سفر روز شنبه آقای برهم صالح نخستین سفر او به ایران و چهارمین سفر منطقه‌ای او است. رییس جمهور عراق پیش از این به کویت، امارات متحده عربی و اردن سفر کرده است.

سفر رسمی رئیس جمهور عراق یک روز پس از آن رخ می‌دهد که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در صنعت نفت عراق از «آغاز دوباره» صادرات نفت از کرکوک پس از توقف یک‌ساله خبر داد.

سفارت آمریکا در بغداد هفته گذشته اعلام کرد که دولت این کشور به مدت ۴۵ روز عراق را از تحریم‌های اخیر معاف کرده تا بتواند خرید گاز و برق از ایران را ادامه دهد و این معافیت به عراق امکان خواهد داد تا «در راستای استقلال در عرصه انرژی گام بردارد».

از سویی رییس‌جمهوری عراق گفته است که بغداد به مذاکرات خود درباره تحریم‌های ایران با آمریکا ادامه می‌دهد و ایالات متحده باید شرایط ویژه کشورش در این زمینه را مدنظر قرار دهد.

عراق همچنین یکی از بزرگترین مشتریان کالاهای غیرنفتی ایران است. بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت، صادرات غیرنفتی ایران (شامل نفت، محصولات نفتی، برق و گاز نمی‌شود) به عراق در نیمه اول سال جاری خورشیدی نسبت به دور مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۴.۵ میلیارد دلار رسید.

سهم عراق از کل صادرات غیرنفتی ایران ۲۰ درصداست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.