پایان سفر مقام لهستانی به تهران؛ ابهام در مورد کنفرانس ورشو

سه شنبه, 2ام بهمن, 1397
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه ایران کنفرانس لهستان را “سیرک ضد ایرانی” خوانده است. معاون وزیر امور خارجه لهستان برای رفع پاره‌ای از “ابهامات” به ایران سفر کرده و با معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

    

ماچی پرزمیسلاو لانگ، معاون وزیر امور خارجه  لهستان روز ۱ بهمن (۲۱ ژانویه) همراه با گروهی از مسئولان وزارت امور خارجه این کشور وارد تهران شد و با عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. هدف از این سفر رفع سوءتفاهم‌های احتمالی درباره برگزاری کنفرانس “پیشبرد آینده‌ای با صلح و ثبات در خاورمیانه” اعلام شده است.

سایت خبری “برنا” با انتشار گزارشی روز سه‌شنبه ۲ بهمن به دیدار و گفت‌وگوی معاون وزیر امور خارجه لهستان با عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف پرداخته است.

اطلاعات دقیقی درباره این دیدار در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. سایت “برنا” تنها به مصاحبه ماچی لانگ با خبرگزاری فرانسه اشاره کرده است و خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” نیز به اظهارات عباس عراقچی پرداخته است.

معاون وزیر امور خارجه لهستان در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه دیدار و گفت‌وگوی خود با عباس عراقچی و مسئولان جمهوری اسلامی ایران را “سازنده” ارزیابی کرده است.

این در حالی است که مسئولان  جمهوری اسلامی از  کنفرانس  خاورمیانه لهستان به عنوان “کنفرانس ضد ایرانی” یاد کرده‌اند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز با انتشار یک پست توییتری این کنفرانس را یک “سیرک ضد ایرانی” نامیده است.

موضوع چیست؟

قرار است روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن سال جاری (۱۳ و ۱۴ فوریه) کنفرانسی در ورشو، پایتخت لهستان برگزار شود. کنفرانسی که گفته می‌شود موضوع آن “صلح و ثبات در خاورمیانه” است. ایده برگزاری این کنفرانس ابتدا از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام شده بود.

ده‌ها کشور به این کنفرانس دعوت شده‌اند. این در حالی است که جای ایران و روسیه در این کنفرانس خالی است. همین موضوع باعث آن شده است که جمهوری اسلامی برگزاری چنین کنفرانسی را اقدامی علیه منافع و مصالح خود ارزیابی کند.

خبرگزاری “ایسنا” روز سه‌شنبه ۲ بهمن با  انتشار گزارشی به اظهارات عباس عراقچی درباره کنفرانس خاورمیانه اشاره کرده است.

به گزارش  “ایسنا”، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران به دیپلمات‌های لهستان گفته است: «لهستان باید  نیات واقعی دولت آمریکا از برگزاری کنفرانس ضد ایرانی ورشو را درک کند و متوجه عواقب آن باشد.»

عراقچی تاکید کرده که نپرداختن به موضوع صلح خاورمیانه در نشست ورشو «نشان‌دهنده یک‌سویه بودن این کنفرانس است و معلوم است که آمریکا اهداف دیگری از برگزاری آن دنبال می‌کند.»

این در حالی است که معاون وزارت امور خارجه لهستان در گفت‌وگوهای خود با مسئولان وزارت امور خارجه ایران تاکید کرده است که این کنفرانس علیه هیچ کشوری و از جمله علیه جمهوری اسلامی ایران نیست.

تناقض درباره اهداف برگزاری این کنفرانس

اظهارات ماچی لانگ درباره اهداف کنفرانس خاورمیانه در لهستان در تناقض با سخنانی است که وزیر امور خارجه این کشور و همچنین برخی از مقامات آمریکایی مطرح کرده‌اند.

به عنوان نمونه، رابرت هانتر، مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا در همین رابطه گفت‌وگویی با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران “ایرنا” داشته است. هانتر کنفرانس ورشو را در ادامه سیاست‌های ترامپ علیه ایران دانسته و از آن به عنوان بخشی از جنگ روانی آمریکا علیه  ایران یاد کرده است.

به باور هانتر، دولت آمریکا در حال حاضر خواستار یک جنگ جدید در خاورمیانه نیست، اما احتمال اینکه متحدان آمریکا در منطقه از جمله عربستان سعودی، اسرائیل یا امارات متحده عربی، طرحی برای درگیر کردن آمریکا در یک جنگ با ایران داشته باشند منتفی نیست.

خبرگزاری “ایرنا” حملات اسرائیل به مواضع ایران و واحدهای سپاه قدس در سوریه را از جمله در سایه چنین طرحی ارزیابی کرده است.

هنوز روشن نیست چه کشورهایی در کنفرانس ورشو شرکت خواهند کرد و این کنفرانس در چه سطحی برگزارمی‌شود. آنچه تا کنون روشن شده این است که فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست حضور نخواهد داشت. گفته شده است که علت عدم حضور موگرینی در  کنفرانس ورشو، سفر از پیش تعیین شده او به آفریقا بوده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.