تشکیل ۱۱۲ هزار پرونده قاچاق کالا در ۹ ماه؛ اقتصاد کشور بستر فعالیت قاچاقچیان است

دوشنبه, ۸ام بهمن, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در سال جاری ۱۱۲ هزار پرونده در رابطه با قاچاق کالا در کشور تشکیل شده است، گفت: اقتصاد ما به لحاظ آسیب‌هایی که در گذشته دیده شاید همچنان بستر قاچاقچیان باشد.

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا، علی مؤیدی صبح امروز در حاشیه دومین نشست تخصصی سالانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل ۱۱۲ هزار پرونده در امر مبارزه با قاچاق کالا طی ۹ ماهه سال جاری در کشور اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد این پرونده‌ها حاصل کارکرد نیروی انتظامی است، از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۹ درصد و از نظر وزنی ۱۸ درصد شاهد افزایش کالای مکشوفه بوده‌ایم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: تمرکز سال جاری در ضربه زدن به باندها و شبکه‌ها بوده که پلیس و وزارت اطلاعات در این امر توفیقات خوبی داشتند. البته اقتصاد ما به لحاظ آسیب‌هایی که در گذشته دیده شاید همچنان بستر قاچاقچیان باشد که باید با راهکارهای علمی و رویکرد تمرکز در ضربه زدن به باندها بتوانیم گام‌های جدید برداریم.

برخی انبارهای قانونی به اشتباه جزو کالاهای قاچاق محسوب شدند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخورد با قاچاق کالا و ارز سوءتفاهمی پیش آمد و برخی انبارها به اشتباه جزو کالاهای قاچاق محسوب شدند، گفت: در آغاز سال و با شروع برجام به ندرت موارد اینچنینی مشاهده شد چون مسیر ورود و ترانزیت کالا از مبادی مشخص است آن دسته از کالاهایی که دارای مدارک مثبته بودند، کالاها را دریافت کردند، اکنون در حوزه‌های مقابله‌ای با یک آرامش روبرو هستیم و مورد خاص و قابل توجهی در رابطه با اینکه محموله با مجوز رسمی وارد شده و قاچاق محسوب شود، وجود ندارد.

قاچاق دام به حداقل رسیده است

مؤیدی درباره برخورد با قاچاق دام تصریح کرد: تمام سطوح مختلف مدیریتی کشور در امر مبارزه با دام قاچاق فعال شدند، شرایط در بحث ساماندهی دام نسبت به گذشته بهتر است، البته انتظارات بیشتری از حوزه وزارت جهاد داریم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه شاید به صورت موردی قاچاق دام و در سطح پایین اتفاق بیفتد، گفت: قاچاق دام به صورت سازمان یافته به حداقل رسیده است، البته نباید اجازه داد که این موارد به صورت جزئی نیز اتفاق بیفتد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نگهداری اموال مکشوفه و آسیب رسیدن به آنها، یادآور شد:‌ در بحث نگهداری اموال مکشوفه مشکلاتی در گذشته داشتیم اما بخشی از این مشکلات هنوز وجود دارد که از ناحیه وزارت اقتصاد دستوراتی صادر شده، وزارت اقتصاد و سازمان اموال تملیکی مکلف شدند تا پایان سال اموال نگهداری شده را تعیین تکلیف کنند و انتظار داریم در بحث اموال تملیکی، سازمان اموال تملیکی تلاشش را مضاعف کند، تا به امروز آنگونه که انتظار می‌رفت، اتفاقی نیفتاده است.

از حرف‌هایم درباره پرونده دانه‌درشت‌ها تعابیر اشتباهی برداشت شد

مؤیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مدارک پرونده‌های مربوط به دانه‌درشت‌ها به دادستانی اعلام شده، گفت: از صحبت‌های اخیر من برداشت نادرستی شده بود، پیش از این گفته بودم که عملکرد تمامی دستگاه‌ها را رصد می‌کنیم، در تعداد پرونده که جرائم آنها به خزانه دولت واریز نشد، انتظار داشتیم قوه قضائیه و نیروهای انتظامی تلاش کنند این جرائم وصول شود که از این صحبت‌ها تعبیرهای مختلفی شد؛ آمار، اسامی و کلاسه کمتر از ۲۴ ساعت به قوه قضائیه تقدیم شد. امیدواریم، در جهت وصول جرائم این پرونده‌ها شاهد اتفاقات مثبت باشیم، نزدیک به ۲ هزار میلیارد  جرائم هنوز دریافت و وصول نشده که انتظار داریم با همکاری در قوه قضائیه این جرائم با توجه به شرایط اقتصادی روز کشور وصول شود.

شیوه برخورد با پرونده قاچاق یک میلیونی و ۵۰۰ میلیونی هیچ تفاوتی ندارد

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد پرونده‌های قاچاق کشف شده، بزرگ است، گفت: پرونده‌های خوبی در وزارت اطلاعات تشکیل شده که نسبت به گذشته قابل توجه است، در ناجا نیز پرونده‌های کلان قاچاق بیش از ۵۰۰ میلیون دو برابر شده، در مجموع حدود ۱۰ درصد از پرونده‌های مهم بالای ۵۰۰ میلیون تومان و مابقی کمتر از ۵۰۰ میلیون و بعضا ۱۰۰ میلیون تومان است، اما شیوه برخورد با قاچاق یک میلیونی و ۵۰۰ میلیونی تفاوتی ندارد.

وی درباره وجود  اسکله‌های غیرمجاز که مبادرت به قاچاق می‌کنند، یادآور شد: اسکله‌های غیرمجاز که مبادرت به قاچاق کالا کنند به صورت رسمی وجود ندارد، کشور ما ساحل طولانی دارد شاید قایق یا لنجی بخواهد در ساحلی پهلو بگیرد، اما در گمرکات رسمی این موضوع معنی ندارد و بخش‌های نظارتی در این حوزه‌ها نظارت کافی دارند.

برندهای قاچاق پوشاک با لابی‌گری و نفوذ، جلوی اجرای قانون را می‌گیرند

مؤیدی درباره برخورد با پوشاک قاچاق نیز یادآور شد: ما شاهد دهن‌کجی و توهین به قوانین از ناحیه برندهای علنی قاچاق در کشور بودیم که سالها دست‌اندرکاران امر تلاش می‌کردند تابلوهای برند قاچاق را پایین بکشند که به دلایلی با لابیگری، رانت و نفوذ این کار انجام نگرفت، در سال جاری سیاست بر این شد که با این برندها برخورد شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  افزود: در سالجاری با همکاری حوزه‌های مختلف با تذکر، هشدار و مراجعه حضوری ۱۱۰ تابلو برند در تهران پایین کشیده، پوشاک قاچاق آن تخلیه و پوشاک داخلی جایگزین آن شد که این کار امیدی در دل تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرد، بعد از تهران در سایر استانها نیز با هماهنگی دستگاه‌های متولی با برندهایی که به صورت علنی تابلوهای آنها وجود دارد و با مظاهر علنی قاچاق برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه شیب خروج سوخت از کشور نسبت به گذشته کمتر شده، گفت: اقدامات بازدارنده درباره جلوگیری از قاچاق سوخت نسبت به گذشته بیشتر شده و انتظار داریم که در جدار مرز تمامی دستگاه‌ها برای هدر رفتن سوخت اقدامات لازم را انجام دهند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.