نماینده مجلس: ده‌ها سفر و مذاکره موازی دلیل استعفای ظریف

چهارشنبه, 8ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس می‌گوید، بی اطلاعی از سفر بشار اسد به تهران در استعفای آقای ظریف موثر بوده اما تنها دلیل نیست و اقدامات موازی از جمله «ده‌ها سفر و مذاکره بدون هماهنگی» دلیل این استعفا است.

غلامعلی جعفرزاده در مصاحبه با وب‌سایت اعتماد آنلاین، گفت که شاید بی اطلاعی از سفر بشار اسد به تهران در استعفای آقای ظریف موثر بوده اما تنها دلیل نیست.

وی با اشاره به استعفای آقای ظریف به دلیل دعوت نشدن به جلسه دیدار بشار اسد با مقامات جمهوری اسلامی، افزود: «شاید استعفای رییس‌جمهور واجب‌تر می‌شد چون رییس‌جمهور هم در آن جلسه نبود».

در دیدار رئیس جمهور سوریه با رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران حضور نداشت.

همچنین نه محمدجواد ظریف و نه دیگر مقام‌های وزارت امور خارجه ایران در عکس‌های منتشر شده از دیدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و حسن روحانی در روز دوشنبه حضور نداشتند.

در این دیدارها قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، حضور داشته است. آقای سلیمانی در دیدار بشار اسد با حسن روحانی در سمت رئیس جمهور سوریه نشسته بود.

شامگاه دوشنبه نیز وب سایت انتخاب نوشته بود که آقای ظریف در پاسخ به پرسش این وب سایت گفته است: «بعد از عکس های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد».

آقای جعفرزاده در این مصاحبه همچنین با اشاره به سفر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به افغانستان و سفر علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر جمهوری اسلامی به ملبورن، گفت که تاکنون «ده‌ها سفر و مذاکره بدون هماهنگی ظریف انجام شده است».

وی به زمان سفر آقای ولایتی به ملبورن، پایتخت استرالیا و جزئیات آن اشاره نکرده و در رسانه‌های ایران نیز گزارشی درباره این سفر منتشر نشده است.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، در دی ماه به کابل سفر کرد و در دیدار با همتای افغان خود خبر داد که ایران با طالبان مذاکراتی ادامه‌دار داشته و این مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شده است.

آقای جعفرزاده همچنین گفت که محمد جواد ظریف پیش از این نیز پنج بار استعفا داده بود.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، نیز دلیل اصلی استعفای وزیر خارجه را «دخالت نهادهای غیرمسئول، در سیاست خارجی» دانسته است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران وی « هر گونه تفسیر و تحلیل علل این استعفا» به جز آنچه که آقای ظریف در صفحه اینستاگرام خود را نوشته را «نادرست و عاری از هر گونه حقیقت » دانست.

بهرام قاسمی همچنین متن منتشر شده درباره این استعفا را «دستکاری شده و ناقص» خوانده است.

وب‌سایت «راه دانا»، که این متن را منتشر کرده نیز اعلام کرده که بخش‌هایی از این نامه «به دلیل مصالح ملی حذف شده است».

حمید رسایی@hamidrasaee

حتما پذیرفته میشه، چون ظریف دیگه برنمی‌گرده. اون اگر می‌خواست بماند، مثل دفعات قبلی که استعفای غیر علنی کرد، این بار هم آن را علنی نمی‌کرد. هم کسی نیست جز مسئول دفتر روحانی، یعنی که از سال ۹۲ این توقع را از روحانی داشت… موضوع تمام شده

۲۲۰ people are talking about this

براساس متن منتشر شده در این وب‌سایت، آقای ظریف دلیل استعفای خود را « پخش عکس‌های» ملاقات رئیس جمهور سوریه با رئیس جمهور ایران اعلام کرده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور و سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده اند که حسن روحانی با استعفای محمد جواد ظریف موافقت نکرده است.

براساس گزارش وب‌سایت انتخاب نیز اسحاق جهانگیرى، معاون اول رئیس جمهور، روز سه شنبه با آقای ظریف درباره استعفای او تلفنى گفتگو کرده است.

پایگاه خبری امتداد نزدیک به اصلاح‌طلبان به نقل از یک «منبع آگاه» گزارش داده که ‌آیت‌الله خامنه‌ای با استعفای محمدجواد ظریف مخالفت کرده است.

این پایگاه خبری به نقل از این منبع آگاه که نامی از وی نبرده، نوشت «یک مقام عالی‌رتبه نظام طی مرقومه‌ای کوتاه خطاب به ظریف استعفای او را به مصلحت کشور ندانسته است.»

در ادبیات رسانه‌های ایران «یک مقام عالی‌رتبه نظام» به رهبر جمهوری اسلامی دلالت دارد.

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این سخنان متناقضی را درباره محمد جواد ظریف و تیم مذاکره اتمی ایران بیان کرده است.

وی ۲۲ خرداد ۹۶، آقای ظریف را فردی «متدین»، «با وجدان»، و دارای« احساس مسئولیّت» خوانده بود.

آیت الله خامنه ای اما دو ماه بعد از عملکرد تیم مذاکره اتمی ایران انتقاد کرد و گفتکه در برجام «برخی خطوط قرمز تعیین شده در آن رعایت نشد».

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در یادداشتی در شماره روز چهارشنبه این روزنامه خواستار انصراف آقای ظریف از استعفا شد.

آقای شریعتمداری دلیل استعفای وزیر خارجه را برخی از «برخوردهای آقای روحانی» دانست و افزود که «استعفای آقای ظریف چاره آن نیست و این گلایه‌ها را باید در همان کابینه حل و فصل کنند».

وی از آقای ظریف خواست که «برای پیشگیری از تفسیرهای مغرضانه دشمنان بیرونی و برخی از دنباله‌های داخلی آنها، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و به جایگاه پیشین بازگردد».

با وجود گزارش‌ها درباره مخالفت رئیس جمهور ایران با استعفای آقای ظریف، حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس نهم، در توئیتر خود نوشت که استعفای آقای ظریف حتما پذیرفته شده و محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی به عنوان وزیر خارجه جدید معرفی خواهد شد.

وی همچنین خواستار آن شد که قوه قضائیه آقای ظریف را «ممنوع الخروج و به عملکردش رسیدگی کند».

آقای رسایی وزیر خارجه ایران را متهم کرد که وظیفه «تحمیل توافقنامه های ننگین ازجمله برجام، FATF ،CFT وپالرمو» را داشته است.

روزنامه وطن امروز@vatan_emrooz

روزنامه ، ۸ اسفند ۹۷http://Www.vatanemrooz.ir 

۱۹ people are talking about this

برخی از روزنامه روزنامه‌های اصول‌گرا از جمله وطن امروز نیز به آقای ظریف حمله کرده و برخی از فعالان سیاسی این جریان خواستار محاکمه آقای ظریف به دلیل تحت الشعاع گرفتن سفر بشار اسد به تهران به دلیل اعلام خبر استعفای او شده‌اند.

​این سفر برای نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی اهمیت زیادی داشته و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از آن به عنوان «سفر پیروزی» یاد کرده‌اند.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، فارس، وب‌سایت اعتماد آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ ا. م/خ

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.