قاسم سلیمانی: پیروزی حضور اسد در ایران باید برای مردم تبیین شود

جمعه, ۱۰ام اسفند, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

قاسم سلیمانی گفت، در صورت آسیب دیدن “نظام” دیگر “اجازه برگشت مجدد” به جمهوری اسلامی داده نخواهد شد. او همچنین خواستار “تبیین” اهمیت حضور بشار اسد در تهران برای مردم ایران شد. استعفای ظریف هم‌زمان بود با سفر اسد به ایران.

    

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، امروز پنجشنبه در جریان دو سخنرانی به موضوعات متعددی از جمله در رابطه با نقش جمهوری اسلامی در منطقه پرداخت و از جمله هشدار داد که «اگر نظام آسیب ببیند، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند و اجازه برگشت مجدد نخواهند داد».

فرمانده نیروی قدس همچنین با اشاره به اینکه بدون “اتکا به نظام اسلامی”، امکان تبدیل شدن بشار اسد به “قهرمان جهان عرب” وجود نمی‌داشت، افزود که اهمیت “پیروزی” حضور رئیس جمهوری سوریه در تهران باید برای مردم ایران تبیین شود.

طرح “برجام دو و سه” از سوی “دشمنان”

قاسم سلیمانی در جریان سخنرانی خود در کرمان در روز پنجشنبه نهم اسفند (۲۸ فوریه) گفت: «طرح برجام ۲ و ۳ از سوی دشمنان برای خشکاندن جریان‌های ناب اسلامی است.»

به گزارش خبرگزاری فارس، سلیمانی با بیان اینکه “چرا اینقدر در برجام دو اصرار دارد”، گفت: «برای دشمن این برجام سه ضلعی است نه یک ضلعی، اما اوباما فکر می‌کرد به مرور زمان به دو اضلاع دیگر می‌رسد، اما آدم عجولی که آمده اصرار دارد به سرعت برسد و تصورش این بود که می‌رسد.»

قاسم سلیمانی افزود: «اینکه اصرار می‌کنند بر برجام دو در منطقه، برای این است که قدرت اصیل و نابی که در مقابل اسلام وهابی یهودی شکل گرفته است، با توافق با ایران این ریشه را بخشکانند و جریان‌های اسلامی در برجام دو خشکانده شوند، و به اینجا منتهی نخواهد شد و برجام سه خواهد شد، چون این چشمه باید خشکانده شود و این چشمه ایران است.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز پیش‌تر به “برجام دو و سه” حمله کرده و گفته بود که «معنای برجام دو و سه این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی که به حکم اسلام و برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی به آن پایبند است صرف نظر کند.»

خامنه‌ای اول فروردین‌ماه ۹۵ گفته بود: «در قضیه هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم برجام. برجام دیگری در قضایای منطقه [می‌خواهند]، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی غیر ذلک بایستی به‌وجود بیاید.» رهبر جمهوری اسلامی افزوده بود: «این منطقی است که سعی می‌کنند در میان نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند.»

این سخنان علی خامنه‌ای اندک‌زمانی پس از انتشار پیام نوروزی سال ۹۵ رئیس جمهوری ایران بیان شد. حسن روحانی گفته بود که مردم ایران “برجام دو” را در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در هفتم اسفندماه ۹۴ “کلید زده‌اند” که به گفته او “همان اقدام مشترک ملی در داخل کشور است”.

مواضع نیروهای موسوم به اعتدال‌گرا، اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در ایران در رابطه با “برجام دو و سه” همواره انباشته از رمز و رازهای ناروشن بوده است. یک چیز اما در این اظهارات مبهم واضح است. حامیان داخلی توافق هسته‌ای خواستار تداوم برجام در داخل کشور برای خارج کردن ایران از وضعیت دشوار اقتصادی هستند و هموار شدن راه تعامل با جهان را از الزامات رسیدن به چنین هدفی می‌دانند.

“اگر نظام آسیب ببیند اجازه برگشت مجدد نخواهند داد”

قاسم سلیمانی اما طرح چنین مباحثی را در راستای “خشکاندن جریان‌های ناب اسلامی” ارزیابی کرده است. به گزارش ایسنا، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران روز چهارشنبه نیز در جریان یک سخنرانی در “مدرسه عالی دارالشفاء” قم گفت: «اگر این نظام آسیب ببیند هیچ چیز از اسلام باقی نمی‌ماند و اجازه برگشت مجدد نخواهند داد و به عبارت دیگر ایرانی باقی نمی‌ماند چرا که انقلاب یک خیزش اسلامی ایجاد کرد.»

با وجود حضور افرادی مانند قاسم سلیمانی در دیدار بشار اسد با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمدجواد ظریف در این دیدارها حضور نداشت

فرمانده نیروی قدس در بخش دیگری از سخنان روز گذشته خود با اشاره به سفر ناگهانی رئیس جمهوری سوریه و دیدار او با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی، گفت: «اینکه دنیای عرب حضور بشار اسد در کشورمان را جشن پیروزی نامگذاری کردند و این حضور همانند بمب در منطقه صدا کرد، باید برای مردم ما در ایران تبیین شود.»

قاسم سلیمانی در حالی از ضرورت “تبیین” حضور اسد در تهران برای مردم ایران سخن می‌گوید که خبر استعفای شبانه وزیر خارجه ایران این سفر را تحت‌الشعاع خود قرار داد. محمدجواد ظریف شبانگاه دوشنبه گذشته به شکلی غیرمنتظره خبر استعفای خود را در اینستاگرام منتشر کرد. استعفای او هم‌زمان بود با دیدارهای بشار اسد با علی خامنه‌ای و حسن روحانی که در هر دوی آنها قاسم سلیمانی هم حضور داشت. وزیر خارجه ایران اما در این دیدارها حضور نداشت. بسیاری از تحلیلگران عدم حضور ظریف در این دیدارها را عامل اصلی تصمیم او در کناره‌گیری از ریاست دستگاه دیپلماسی ایران دانسته بودند.

حسن روحانی اما حدود ۳۰ ساعت بعد استعفای وزیر خارجه‌اش را “برخلاف مصالح کشور” دانست و آن را رد کرد. قاسم سلیمانی هم که در دیدارهای اسد با خامنه‌ای و روحانی حضور داشت، اعلام کرد که عدم حضور ظریف “تعمدی” نبوده است. سپس ظریف با انتشار پیام کوتاهی، ضمن ابراز امیدواری از اینکه وزارت خارجه بتواند “کلیه مسئولیت‌های خود را در چارچوب قانون اساسی و قوانین کشور و سیاست‌های کلی با اقتدار و صلابت به انجام برساند”، به سر کار خود بازگشت. برخی رسانه‌ها از قول ظریف نقل کرده بودند که پس از انتشار تصاویر دیدار اسد با مقام‌های جمهوری اسلامی که بدون حضور وزیر خارجه ایران صورت گرفته بود، دیگر او “به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد”.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.