ده‌ها دیپلمات و ژنرال بازنشسته خواستار بازگشت آمریکا به برجام شدند

سه شنبه, ۲۱ام اسفند, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

بیش از ۵۰ ژنرال و دیپلمات بازنشسته آمریکایی از دولت این کشور خواسته اند بار دیگر به توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، بپیوندد چون این توافق “منافع ملی آمریکا” را تامین می کند.

آنها نوشتند که توافق سال ۲۰۱۵ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با ایران که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بهار گذشته از آن خارج شد برنامه هسته ای ایران را مهار می کند و اطمینان می دهد که این کشور قادر به توسعه سلاح های اتمی نخواهد بود.

به گفته آنها این توافق آمریکا را از نظر اطلاعاتی در وضعیت بهتری برای تشخیص اقدام بالقوه و احتمالی ایران در آینده برای توسعه سلاح هسته ای قرار می دهد و امنیت ایالات متحده و متحدانش را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

آنها نوشتند: “با خروج ایالات متحده از این توافق، ادامه تعهد ایران قابل تضمین نیست و احتمال دارد فواید توافق از بین برود.”

در این بیانیه که با ابتکار “کالج آمریکایی رهبران امنیت ملی” تنظیم شده استدلال شده که علیرغم تصمیم آمریکا ایران همچنان به این توافق پایبند مانده است؛ موضوعی که به تایید سازمان بین المللی انرژی اتمی رسیده است.

آنها نوشتند: “براساس برجام، ایران فعالیت های لازم برای تولید سلاح اتمی را دنبال نمی کند و در معرض نظارت بین المللی بی سابقه است.”

این گروه استدلال می کند که بازگشت به برجام به ایجاد یک استراتژی وسیع تر آمریکا در خاورمیانه کمک می کند: “ما ادامه فعالیت های مربوط به برنامه موشک های بالستیک ایران، نقض حقوق بشر و حمایت ایران از تروریسم که تهدیدی برای آمریکا و منطقه است را محکوم می کنیم. تاکید بر رهبری (آمریکا) در این زمینه توانایی کشور ما برای توسعه و هدایت یک تلاش چندجانبه برای مهار تهدید ایران را تقویت می کند.”

سوزان برک، توماس گراهام، ویلیام هاروپ، ریچارد هولویل و لورا کندی سفرای سابق آمریکا، هارولد رابینسون و کریستوفر کول دریابان بازنشسته و جیمز دوتی ژنرال بازنشسته از امضا کنندگان این نامه هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه گذشته رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد، چون استدلال می کرد ایران به “روح برجام” از جمله درخواست سازمان ملل برای خودداری از آزمایش موشک های بالستیک احترام نگذاشته است.

او همان زمان فرمانی را امضا کرد که براساس آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی دوباره از سر گرفته شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.