برایان هوک: درآمد نفتی ایران در عرض یک سال ۱۰ میلیارد دلار کم شده است

پنجشنبه, 5ام اردیبهشت, 1398
اندازه قلم متن

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که در یک سال گذشته درآمد نفتی ایران ۱۰ میلیارد دلار کم شده است. آمریکا معافیت نفتی هشت کشور برای خرید نفت ایران را تمدید نکرد.

    
USA Aktionsgruppe für Iran Brian Hook (picture-alliance/AP Photo/C. Owen)

از ماه مه سال گذشته که دونالد ترامپ خروج امریکا از برجام را اعلام کرد، درآمد نفتی ایران بیش از ۱۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. این خبر را برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) در سنگاپور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز برایان هوک این سخنان را در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگاران و یک روز پس از آن گفت که واشنگتن از قصد خود در عدم تمدید معافیت هشت کشور خبر داد.

هوک گفت: «پیش از تحریم‌ها ایران سالانه ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت. تخمین ما این است که این درآمد از ماه مه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار کاهش داشته است.»

در ماه مه سال گذشته دونالد ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و از ماه نوامبر سال گذشته تحریم‌های نفتی علیه ایران به اجرا گذاشته شد. با این حال واشنگتن برای هشت کشور اصلی خریدار نفت ایران، معافیت شش ماهه از این تحریم‌ها در نظر گرفت.

بزرگترین خریداران نفت ایران کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه هستند. تایوان، یونان و ایتالیا علیرغم اینکه واجد شرایط معافیت بودند اما واردات نفت از ایران را متوقف کردند.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و به همین دلیل اعمال مجدد تحریم نفتی ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. روز پنج‌شنبه مقامات آمریکا اعلام کردند که چین باید یک جایگزین برای نفت ایران پیدا کند.

پیش از احیای دوباره تحریم‌های نفتی علیه ایران، این کشور یکی از پنج کشور اصلی تولیدکننده نفت اوپک بود که نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کرد. صادرات نفت ایران در حال حاضر به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

با اعلام امریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت هشت کشور برای خرید نفت ایران و این که این کشور قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند، قیمت نفت در هفته جاری به بالاترین حد خود در سال جاری میلادی رسید.

کره جنوبی به شدت وابسته به منابع نفتی ایران است چرا که صنایع پتروشیمی این کشور بر اساس میعانات گازی ایران طراحی شده‌اند که نوعی بسیار سبک از نفت خام است.

مقامات آمریکایی می‌گویند دولت این کشور در همکاری تنگاتنگ و نزدیک با کره جنوبی است تا بتواند از صنایع پتروشیمی این کشور حمایت کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.