جلسه دادگاه رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران برگزار شد

یکشنبه, 8ام اردیبهشت, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران روز جاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. روز گذشته علیرغم حضور این افراد و وکلایشان در دادگاه، رسیدگی به پرونده آنها به روز جاری موکول شده و جلسه دادگاه بکتاش آبتین دیگر عضو دیگر این کانون برگزار شده بود. همچنین طی روز گذشته و امروز همزمان با برگزاری دادگاه جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران با حضور در این محل، به حمایت از این سه عضو کانون پرداخته بودند. این شهروندان در تاریخ ۲ بهمن ماه سال گذشته پس از احضار و حضور در دادگاه بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو کانون نویسندگان ایران، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

در حالی که روز گذشته طبق تعیین وقت قبلی، بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران به همراه وکلای خود در جلسه دادگاه حضور داشتند، رسیدگی به اتهامات آقای خندان مهابادی و آقای باژن به صبح روز جاری موکول، و رسیدگی به اتهامات بکتاش آبتین صورت گرفته بود.

اتهامات عنوان شده در دو جلسه دادگاه علیه بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است. گفته می‌شود برخی مصادیق این اتهامات در ارتباط با کتاب‌های کانون نویسندگان از جمله کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران»، برگزاری جلسات کانون نویسندگان، بیانیه‌های کانون نویسندگان، نشریه داخلی کانون نویسندگان ایران، یادداشت‌ها و مطالب منتشر شده در صفحات شخصی و در ارتباط با مراسم یادبود احمد شاملو، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج بوده است.

در این جلسه دادگاه که با حضور آقایان باژن و خندان مهابادی و وکلایشان، ناصر زرافشان و راضیه زیدی برگزار شده بود، متهمان و وکلای آنها مصادیق این اتهامات را رد کرده و نادرست خوانده‌اند. با این حال به این دو عضو کانون نویسندگان ایران گفته شده که ظرف روزهای آینده حکم صادر و به ایشان ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است که طی روز گذشته و روز جاری جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران همزمان با برگزاری این دادگاه با حضور در این محل، به حمایت از این سه عضو کانون پرداخته بودند.

گفتنی است در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ماموران وزارت اطلاعات ۱۲۰ نسخه کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) که توسط هیئت تحریریه‌ کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران به مناسبت پنجاه سالگی این نهاد غیردولتی منتشر شده بود را ضبط کرده و با خود برده بودند.

بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن در مردادماه سال گذشته از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان “تبلیغ علیه نظام” و در تاریخ ۱۲ آبان‌ ماه در پی احضار مجدد به این شعبه با عناوین دیگر “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” تفهیم اتهام شدند.

در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷، کیوان باژن، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌شان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند. طی این جلسه قاضی مقیسه با درخواست آنها جهت حضور وکیل مورد نظرشان مخالفت کرده بود.

رضا خندان مهابادی در تاریخ ۶ بهمن‌ماه، بکتاش آبتین در تاریخ ۸ بهمن ماه و کیوان باژن در تاریخ ۱۰ بهمن ماه هر یک با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به یادآوری است در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از دو هزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند و پس از آن ایشان طی بیش از ۱۷ جلسه در خصوص فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی شدند. دلیل احضار و بازجویی ایشان “انتشار نشریه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

یک هفته بعد از احضار بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن نیز به ترتیب احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دلیل احضار و بازجویی ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.