کاهش صادرات نفت خام ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز

یکشنبه, ۲۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

منابع آگاه گزارش می‌دهند که صادرات نفت ایران به ۵۰ هزار بشکه در روز یا کمتر از آن در ماه مه رسیده است. یک منبع آگاه به رویترز گفت که مقصد صادرات ایران کشورهای چین و هند هستند و تهران دیگر به اروپا و ترکیه نفت نمی‌فروشد.

    
Irak Tawke Ölfeld (picture-alliance/dpa)

به گفته منابع آگاه بین‌المللی صادرات نفت خام ایران در ماه مه به ۵۰۰ هزار بشکه در روز یا کمتر از آن رسیده است.

 دوره معافیت ۱۸۰ روزه تعیین شده برای معاملات نفتی با ایران، روز دوم ماه مه سال ۲۰۱۹ به پایان رسید.

در پی تصمیم آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران  و آنچه کاخ سفید سیاست “فشار حداکثری” بر جمهوری اسلامی خوانده، از تمدید دوره شش ماهه معافیت مشروط هشت واردکننده اصلی نفت و گاز این کشور خودداری کرد.

علی‌رغم این تحریم‌ها، بر اساس اطلاعات دو منبع آگاه در صنعت نفت که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، ایران از اول ماه مه روزانه بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر کرده است.

منابع  دیگرهم چنین از صادرات حدود ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی ایران از اول مه خبر داده‌اند.

 یکی از این دو منبع آگاه می گوید: « مقصد محموله‌های نفتی ایران الان هند و چین است  و تهران دیگر به اروپا و ترکیه نفت صادر نمی‌کند.»

 رویترز می‌نویسد یک مقام صنعت نفت ایران از نظر دادن درمورد آمار و ارقام صادرات ایران خودداری کرده است

عدم تمدید معافیت‌های نفتی

رئیس جمهوری ایالات متحده هشتم ماه مه سال پیش (۱۸ اردیبهشت ۹۷) فرمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را امضاء کرد. پس از این اقدام تحریم‌های لغو یا تعلیق شده آمریکا علیه جمهوری اسلامی در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال شدند.

پس از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا در نوامبر سال گذشته، ایران مخفی‌کاری در مورد صادرات محصولات نفتی خود را افزایش داده است و دیگر اطلاعات مرتبط با صادرات خود را به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اپک) ارائه نمی‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.