شلیک موشک به دفتر شرکت نفتی آمریکایی اکسان‌موبیل در بصره

چهارشنبه, ۲۹ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

یک فروند موشک مقر دفاتر شرکت‌های نفتی بین‌المللی در منطقه “برجسیه” در حومه بصره را هدف قرار داد. دفتر شرکت نفتی آمریکایی “اکسان‌موبیل” در این منطقه قرار دارد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

    
Irak Tawke Ölfeld (picture-alliance/dpa)

براساس گزارش پلیس بصره صبح روز چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) مقر دفاتر شرکت‌های نفتی بین‌المللی در “برجسیه” واقع در غرب بصره هدف یک فروند موشک قرار گرفت و خساراتی به بار آورد. در این حمله سه کارگر عراقی نیز زخمی شدند.

به گفته پلیس بصره، موشک شلیک شده کاتیوشای کوتاه‌برد بوده  و یک صد متر دورتر از محل استقرار دفتر و  محل سکونت کارکنان شرکت اکسان‌موبیل فرود آمده است.

منطقه “برجسیه” محل استقرار کنسرن‌های نفتی از جمله شرکت نفتی آمریکایی “اکسان‌موبیل” است. شرکت هلندی بریتانیایی “رویال داچ شل” و شرکت ایتالیایی “انی” از دیگر کنسرن‌های نفتی بین‌المللی هستند که در برجسیه دفتر دارند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت پرتاب موشک را برعهده نگرفته است.

به گزارش رویترز، روز چهارشنبه قرار بود روند بازگشت کارمندان شرکت اکسان‌موبیل به دفتر این کمپانی آغاز شود. این شرکت آمریکایی پس از حمله موشکی ماه گذشته به منطقه سبز بغداد کارمندان خود را از دفتر خود در برجسیه تخلیه کرده بود. سفارت آمریکا در بغداد نیز ماه گذشته و در پی اوج گرفتن تنش با ایران بخشی از کارکنان خود را تخلیه کرده بود.

برخی ناظران بین‌المللی می‌گویند که حمله به محل دفاتر شرکت‌های بین‌المللی نفتی ماهیتی مشابه حمله به کشتی‌های نفتی در دریای عمان و تنگه هرمز دارد و همان اثرات را در افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و کشورهای منطقه خواهد داشت.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.