پژو ۳۰۱ در ایران؛ خط تولید آزمایشی بدون حضور فرانسه راه‌اندازی شد

دوشنبه, ۲۴ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن
پژو
بنابر اعلام ایران خودرو، قرار شده اولین سری از خودروهای پژو ۳۰۱، اردیبهشت ماه سال آینده در بازار عرضه شود

شرکت خودروسازی ایران خودرو، امروز دوشنبه (۲۴ تیر ماه) خط تولید خودروی پژو ٣٠١ فرانسه را بدون حضور شرکت پژو در ایران، بصورت آزمایشی راه‌اندازی کرده است. این خودروساز ایرانی گفته بیش از ۶۰ درصد این خط تولید “داخلی‌سازی” شده است.

مجموع سرمایه‌گذاری این خط تولید ۶۰ میلیون یورو اعلام شده است.

پژو ۳۰۱ از جمله محصولاتی است که عمدتا برای بازار چین و کشورهای درحال‌ توسعه طراحی شده و قرار بود خودروساز ایرانی و فرانسوی به طور مشترک آن را تولید کنند. اما گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا نامش پژو-سیتروئن بود) خرداد ماه سال پیش برای اجتناب از تحریم‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران تعلیق کرد.

به گفته ایران خودرو، قرار شده اولین سری از خودروهای پژو ۳۰۱، اردیبهشت ماه سال آینده در بازار عرضه شود.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، از تولید ۱۰۰ هزار دستگاه از این خودرو در فاز اول تولید آن بدون حضور شرکت پژو خبر داد؛ به گفته آقای یکه زارع “ظرف چهار سال میزان تولید آن به ۲۵۰ هزار دستگاه بدون اتکا به پژو خواهد رسید.”

هاشم یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو میزان ضرر “ثبت شده” ایران خودرو از ترک پژو از ایران را بالاى ۱۵۰ میلیون یورو اعلام کرده است.

پژوشرکت خودروسازی پی‌اس‌ای در گزارشی گفته فروش محصولات این خودروساز در نیمه اول سال در منطقه خاورمیانه و آفریقا بیش از ۶۸ درصد افت داشته که از دلایل عمده اصلی آن ترک ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا بوده است

پس از اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) و بازگرداندن تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه این کشور، سال پیش چندین شرکت‌های اروپایی فعالیت‌هایشان را در ایران تعلیق کردند.

گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا نامش پژو-سیتروئن بود) هم خرداد ماه سال پیش برای دوری از تحریم‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران تعلیق کرد؛ قراردادهای پی‌اس‌ای در ایران به بیش از ۸۰۰ میلیون دلار می‌رسید.

خودروهای پژو ۲۰۰۸، ۳۰۱ و ۲۰۸ از جمله خودروهایی بودند که بعد از توافق هسته‌ای قرار بود مشترکا توسط ایران و فرانسه تولید و روانه بازار ایران شوند.

کاهش فروش شرکت خودروسازی پی‌اس‌ای

همزمان شرکت خودروسازی پی‌اس‌ای در گزارشی که امروز منتشر کرده اعلام کرده که فروش محصولات در نیمه اول سال جاری میلادی (ژانویه-ژوئیه) به یک میلون و ۹۰۰ هزار خودرو رسیده است؛ این رقم نسبت به نیمه اول پارسال ۱۳ درصد کاهش داشته است.

براساس این گزارش در این مدت ، فروش محصولات این خودروساز در منطقه خاورمیانه و آفریقا بیش از ۶۸ درصد افت داشته که از دلایل عمده اصلی آن ترک ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا بوده است.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، پیشتر عمده مشکل قطعه سازان در تولید خودرو پژو ۳۰۱ را قطعات الکترونیکی و پرداخت نشدن تسهیلات ارزی به قطعه سازان دانسته بود.

او گفته بود: “عمده اینکه نتوانسته‌ایم در قطعات الکترونیکی خودکفا باشیم، این است که قطعات استانداردی که در محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند در ایران تولید نمی‌شوند. به طور مثال آی‌سی های خاص مصرفی در ایران تولید نمی‌شوند و البته وظیفه خودروساز و قطعه ساز نیز نیست که این قطعات را تولید کند.”

وزیر دفاع ایران البته از اعلام آمادگی این وزارتخانه برای کمک به صنعت خودروسازی ایران خبر داده است.

سرتیپ امیر حاتمی دیروز یکشنبه (۲۳ تیر) گفت: “اگر خارجی‌ها برای همکاری در این بخش از کشور ما رفتند صنایع دفاعی کشور از فناوری و علم و دانش خوبی برخوردار است و ما آماده هستیم در بخش خودروسازی هر جا که نیاز به فناوری در این صنعت وجود داشته باشد با وزارت صنعت همکاری کنیم.”

او البته به جزئیات این همکاری اشاره‌ای نکرده است.

شرکت فرانسوی پژو-سیتروئن سابق پیش از دور اول تحریم‌ها (دوران احمدی نژاد) از فعال‌ترین شرکت‌های خودروسازی در ایران بود؛ این شرکت بعد از امضای توافق هسته‌ای گفته بود انتظار دارد در سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت ایران خودرو، سالانه حدود دویست هزار دستگاه خودرو در ایران تولید کند.

با خروج آمریکا از برجام در سال گذشته بسیاری از معادلات بهم ریخت و تعداد زیادی از خودروسازان از ایران رفتند.

همزمان، افزایش نرخ ارز و قطعات خودرو به کاهش تولید خودرو و گرانی و همچنین ضرر انباشته خودروسازان ایرانی منجر شد.

به گفته میرعلی اشرف پوری‌حسینی، معاون وزیر صنایع ایران سهام ایران، خودرو و سایپا در وثیقه است.

وی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) را مسئول فک وثیقه سهام این دو شرکت اعلام کرده است.

او گفته: “در حال حاضر اطلاعی از اینکه سهام این دو شرکت در وثیقه چه کسانی است ندارم و زمان فروش ۲۰ درصد سهام آن‌ها بعد از فک وثیقه از سوی شرکت ایدرو مشخص می‌شود.”

بهرام پارسایی، سخنگوی اصل نود مجلس شورای اسلامی حدود یک ماه پیش گفته بود “ایران خودرو پیش از سال ۱۳۹۸ زیان انباشته‌اش را بالغ بر ۸۰۰۰ میلیارد تومان به ما اعلام کرد که قطعاً الان این رقم بیشتر است.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.