آلمان و فرانسه: ایران به توقیف کشتی بریتانیایی پایان دهد

شنبه, ۲۹ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

آلمان و فرانسه اقدام ایران در توقیف کشتی بریتانیا را محکوم کرده و خواهان رهایی آن و خدمه‌اش شده‌اند. وزیر خارجه بریتانیا نیز ابراز نگرانی کرده که شاید ایران به عنوان عملی تلافی‌جویانه “راه خطرناکی” در پیش گرفته باشد.

    
نفتکش توقیف‌شده بریتانیا

نفتکش توقیف‌شده بریتانیا

دولت آلمان توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز توسط ایران را محکوم کرد و از این کشور خواست، “بدون فوت وقت” این نفتکش را آزاد کند.

سخنگوی دولت آلمان  گفته است که اقدام ایران در کشتی‌رانی غیر نظامی قابل توجیه نیست و اوضاع پرتنش منطقه را “به طرز خطرناکی وخیم‌تر کرده است.”

وزارت خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز حمایت کامل از بریتانیا از ایران خواست، تانکر نفتی بریتانیا را فورا آزاد کند. این وزارتخانه با ابراز نگرانی شدید از توقیف این تانکر اعلام کرد، چنین اقدامی به تلاش‌ها برای تنش‌زدایی در منطقه آسیب می‌زند.

جرمی هانت: ایران شاید راه خطرناکی در پیش گرفته باشد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در پی توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران در توییتی به جمهوری اسلامی هشدار داد، در پاسخ به توقیف نفتکش خود در جبل‌الطارق “رفتار غیرقانونی و بی‌ثبات‌کننده” را انتخاب نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هانت اقدام سپاه پاسداران ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی “استینا ایمپرو” در تنگه هرمز را واکنش به توقیف نفتکش “گریس ۱” ایران در تنگه جبل‌الطارق توصیف کرد. او نوشت، از این که ایران در واکنش به این “توقیف قانونی” راه “رفتار غیرقانونی و بی‌ثبات‌کننده” را انتخاب کرده باشد نگران است.

Jeremy Hunt @Jeremy_Hunt
 

۱/۲ Yesterday’s action in Gulf shows worrying signs Iran may be choosing a dangerous path of illegal and destabilising behaviour after Gibraltar’s LEGAL detention of oil bound for Syria.

۳۴۵ people are talking about this
 
 

نفتکش غول‌پیکر “گریس ۱” ایران حدود دو هفته پیش به اتهام “نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و قاچاق نفت به سوریه” در سواحل جبل‌الطارق که تحت حاکمیت بریتانیاست توقیف شد.

جرمی هانت می‌گوید، اقدام ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس در روز جمعه ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) نشانه‌های نگران‌کننده‌ای” در خود دارد. او همچنین می‌گوید: «همانطور که دیروز گفتم واکنش ما حسابگرانه و قدرتمند خواهد بود.» 

هانت می‌نویسد: «ما تلاش می‌کنیم راهی برای حل و فصل مسئله گریس ۱ پیدا کنیم، اما امنیت کشتی‌رانی‌‌مان را نیز تضمین خواهیم کرد.»

Jeremy Hunt @Jeremy_Hunt
 

۲/۲ As I said yesterday our reaction will be considered but robust. We have been trying to find a way to resolve Grace1 issue but WILL ensure the safety of our shipping.

۱۷۷ people are talking about this
 
 

او پیش از این گفته بود، بریتانیا به دنبال راه‌های نظامی برای حل و فصل این موضوع نیست اما به اقدام ایران “پاسخ قاطع” خواهد داد

واکنش‌ها در ایران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اقدام ایران در توقیف این کشتی را “قانونی” خوانده و با اشاره به اظهارات هانت به بریتانیا هشدار داده است. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین نقوی حسینی خطاب به بریتانیا گفته است: «اگر قرار باشد دست از پا خطا کنند دندان‌شکن پاسخ خواهیم داد.» 

در همین حال حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اقدام ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی را “واجد ادله حقوقی” نامید و گفت: «ایران می‌تواند رفتارش را در محاکم حقوقی بین‌المللی اثبات کند.»

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در واکنش به ادعای ترامپ در سرنگونی پهپاد ایرانی و توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «ما به دنبال جنگ نیستیم ولی در مقابله به مثل کوتاه نخواهیم آمد، چه صدام باشد چه ترامپ چه ملکه.»

تنگه هرمز آبراهی استراتژیک برای انتقال نفت است. حدود یک‌سوم انتقال نفت از راه‌های آبی از طریق این آبراه میان ایران و عمان تأمین می‌‌شود. این تنگه صدها سال است که جایگاه ویژه‌ و مهمی در عرصه تجاری پیدا کرده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.