توقیف کشتی انگلیسی: “دست مریزادِ” محسن هاشمی به سپاه پاسداران

شنبه, ۲۹ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

media

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران

فارس

به دنبال توقیف یک کشتی انگلیسی توسط سپاه پاسداران در تنگۀ هرمز، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران از این اقدام سپاه ستایش کرد. با وجود افزایش تنش‌ها میان ایران و کشورهای غربی، سخنگوی وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی همچنان ابراز امیدواری کرد که مذاکرات برای نجات برجام نتیجه‌بخش باشد.

 
 

روز شنبه ٢٩ تیر/٢٠ ژوئیه، محسن هاشمی در واکنش به توقیف کشتی انگلیسی گفت: “دست مریزاد به بچه‌های خوب سپاه می‌گوییم… انگلیس باید پاسخ محکمی به خاطر دزدی دریایی‌اش می‌گرفت و حرکت سپاه، این پیام را به مسئولان این کشور رساند”.

 

بیش از دو هفته قبل – روز ۴ ژوئیه/ ١٣ تیر – بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در جبل‌الطارق توقیف کرد. به دنبال آن رئیس جمهوری اسلامی هشدار داد که حرکت انگلیسی‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند.

اما با وجود شدت گرفتن بحران در منطقۀ خلیج فارس و هشدارهای کشورهای غربی که خواستار آزادی فوری کشتی انگلیسی شده‌اند، روز شنبه ٢٩ تیر/ ٢٠ ژوئیه، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران تأکید کرد که مذاکرات و تلاش‌ها برای نجات برجام ادامه دارد. موسوی در گفتگویی با روزنامه لبنانی “الاخبار” تعبیر “شکست ابتکارات” برای نجات برجام را رد کرد و گفت که “مذاکرات در این خصوص لزوماً شکست نخورده و رایزنی‌ها ادامه دارد، هر چند که تا برآورده شدن خواستۀ ایران فاصله‌ای طولانی باقی مانده و تهران کاهش تدریجی تعهدات برجامی خود را آغاز کرده است”.
به عقیدۀ موسوی فعلاً همۀ دشمنان ایران تلاش می‌کنند که جنگ علیه ایران آغاز شود. او افزود: “افزایش حضور نظامی خارجی در منطقه، طبعاً خطر تقابل نظامی را افزایش می‌دهد. اما ایران قطعا دنبال جنگ نیست…  ایران هیچ جنگی را آغاز نخواهد کرد اما از تمامیت ارضی خود دفاع خواهد کرد”.

نفتکش انگلیسی به گفتۀ مقامات ایرانی “به دلیل بی‌توجهی به پیام‌های کشتی صیادی، طبق روال به درخواست ادارۀ کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، توسط نیروی دریایی سپاه،  برای بررسی به لنگرگاه بندرعباس هدایت شد”.

 

حدود دو هفته قبل، بعد از اینکه انگلیسی‌ها یک نفتکش ایرانی را در جبل‌الطارق توقیف کردند، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نوشته بود: “انگلیس اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفۀ دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است”.

به نوشتۀ خبرگزاری‌های ایرانی، کشتی توقیف شدۀ انگلیسی  که Stena Impero نام دارد، در سال ٢٠١٨ ساخته شده و یک تانکر نفت‌کش با قابلیت حمل مواد نفتی و شیمیایی است که البته هنگام توقیف “محموله ای به همراه نداشته است”.

الله‌مراد عفیفی‌‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفته است که این کشتی ٢٣ خدمه دارد که ۱۸ نفرشان ملیت هندی دارند و پنج نفر دیگر از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی هستند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.