شماری از سینماگران ایران: جای محمد رسول‌اف زندان نیست

شنبه, ۵ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

در حالی که واکنش جشنواره‌های سینمایی و سینماگران جهان به حکم حبس صادرشده برای محمد رسول‌اف، فیلمساز، ادامه دارد شماری از سینماگران ایرانی نیز از صدور این حکم ابراز تأسف کرده و تأکید کرده‌اند جای او زندان نیست.

تاکنون شماری از جشنواره‌ها، نهادها، فیلمسازان و روزنامه‌نگاران سینمایی در جهان صدور حکم زندان برای محمد رسول‌اف را محکوم کرده و خواستار لغو آن شده‌اند.

جعفر پناهی، رسول صدرعاملی، عبدالرضا کاهانی، رضا دُرمیشیان نیز از جمله سینماگران ایرانی هستند که از این حکم ابراز تأسف کرده‌اند.

بنابر حکمی که شنبه گذشته، ۲۹ تیر، به محمد رسول‌اف ابلاغ شد، دادگاه انقلاب او را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.

آقای رسول‌اف به رادیو فردا گفت که در حکم دادگاه انقلاب نام همه فیلم‌های او قید شده بود اما در جریان دادگاه بیش از همه بر فیلم‌های «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لِرد» تأکید شده و این آثار با عباراتی چون «سیاه‌نمایی» توصیف شده‌اند.

جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران، با تأکید بر اینکه «پایه‌های سست‌بنیاد حکومت توان کوچک‌ترین لرزشی را ندارد»، از همکارانش خواست که سکوت نکنند.

آقای پناهی با انتشار یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت که قاضی این پرونده صراحتاً گفته است که فیلم‌های محمد رسول‌اف را ندیده و تحلیل دستگاه‌های امنیتی برای او کافی است.

 

رسول صدرعاملی، دیگر کارگردان سرشناس سینمای ایران، نیز در پیامی توئیتری نوشت: محمد رسول‌اف یک «فیلمساز صادق و باشرف» است که «از نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی می‌گوید و بزرگنمایی می‌کند، چون وظیفه سینما همین است».

 
Rasoul sadrameli@rsadrameli
 

جای ٫ محمد ، در زندان نیست ، او بیانیه نویس نیست، محمد فیلمساز است ، یک فیلمساز صادق و با شرف که از نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی می‌گوید و بزرگنمایی می‌کند چون وظیفه سینما همین است ، می‌توانید فیلمهایش را دوست نداشته باشید ولی زندان نه

View image on Twitter
۳۵ people are talking about this
 
 

رضا دُرمیشیان، سینماگر، نیز با ابراز تأسف از حکم صادرشده برای محمد رسول‌اف نوشت: «با هر تفکر و اعتقادی، مجازات زندان برای فیلمساز، به خاطر طرح موضوعات اجتماعی در فیلم، غیرقابل پذیرش است.»

 
Reza Dormishian@RezaDormishian
 

با هر تفکر و اعتقادی مجازات «زندان» برای «فیلمساز» به خاطر « طرح موضوعات اجتماعی در فیلم» غیرقابل پذیرش است.
بسیار متاسفم که «محمد رسول اف» محکوم به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور شده است.
زندان جای هنرمندان نیست. pic.twitter.com/0I57NPC9dx

See Reza Dormishian’s other Tweets
 
 

عبدالرضا کاهانی، کارگردان، هم با توصیف محمد رسول‌اف به عنوان «فیلمسازی جسور و باشخصیت»، ابراز تأسف کرده است از این‌که «آدم‌های خوب و متعهد» در جمهوری اسلامی حبس می‌شوند.

 
Abdolreza Kahani@AbdolrezaKahani
 

را سالهاست می‌شناسم. فیلمساز جسور و با شخصیتی است.متأسفم کشور ما آدمهای خوب و متعهدش را حبس می‌کند.
I have known for many years. He is a pleasant and bold filmmaker.
It is unfortunate that our country imprisons such a good committed individuals.

توییت‌های دیگر Abdolreza Kahani را ببینید
 
 

بهنام بهزادی، سینماگر، نیز با بیان این‌که می‌توان فیلم‌های محمد رسول‌اف را دوست نداشت و حتی ممنوع‌شان کرد نوشته است: «اما سر بچرخانید و ببینید در کجای جهان کسی را به‌خاطر ساخت فیلم به زندان می‌اندازند».

 
Behnam Behzadi@behnam_beh
 

فیلمسازاست. می‌توان فیلمهایش را دوست‌نداشت.می‌توان در ردّ آنها نوشت و ساخت و ممنوع‌‌شان کرد که تا بحال هم چنین بوده. اما سربچرخانید و ببینید در کجای جهان، کسی را بخاطر ساخت فیلم به زندان می‌اندازند. حتی اگر موافق شمانباشد یا مخالف آثارش باشید. pic.twitter.com/DHGlg9d9VO

See Behnam Behzadi’s other Tweets
 
 

مهدی کرم‌پور، کارگردان سینما، نیز پرسیده است: «بر اساس کدام جرم و جنحه فیلمساز را به کیفرخواستِ فیلم ساختن زندان مى‌کنند؟»

 
Mehdi Karampour@mehdikarampour
 

فیلم هاى محمد رسول اف را دوست نداشته و با اندیشه اش مخالف باشید اما بر اساس کدام جرم و جنحه فیلمساز را به کیفرخواست فیلم ساختن زندان مى کنند؟
چطور ممکن است بر این صحه گذاشته شده که ممنوع الخروجى از کشور جزو مجازات متهم محسوب مى شود؟

توییت‌های دیگر Mehdi Karampour را ببینید
 
 

از سوی دیگر واکنش‌های جهانی نیز به صدور حکم زندان برای محمد رسول‌اف، به ویژه پس از فراخوان جشنواره کن، همچنان ادامه دارد.

جشنواره سینمایی کن با انتشار بیانیه‌ای تمامی اهالی سینما در جهان را فراخوانده بود که خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط این کارگردان ایرانی شوند.

آکادمی فیلم اروپا، جشنواره سینمایی هامبورگ، جشنواره فیلم نیویورک و مرکز سینمایی لینکلن از دیگر نهادهای سینمایی هستند که تاکنون به فراخوان جشنواره کن پاسخ داده‌اند.

 
European Film Awards @EuroFilmAwards
 

We wish to express our deepest concern about the Iranian Revolutionary Court verdict, which sentenced the director Mohammad Rasoulof to one year in prison, and a 2-year ban on leaving the country and getting involved in any social or political activity.https://www.europeanfilmacademy.org/News-detail.15۵.۰.html?&tx_ttnews%5Btt_news%5D=696&cHash=194905c05199e8dae9781926fb349322 

مشاهده عکس در توییتر
توییت‌های دیگر European Film Awards را ببینید
 
 
 
Film at Lincoln Center @FilmLinc
 

Like our friends and colleagues in the global film community, we were dismayed to learn of the most recent detention of the Iranian filmmaker Mohammad Rasoulof. (1/3)

مشاهده عکس در توییتر
توییت‌های دیگر Film at Lincoln Center را ببینید
 
 

موضوع فیلم «لِرد»، اثر محمد رسول‌اف، فساد اداری و روابط قدرت در ایران است.

موضوع فیلم دیگر او، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند»، نیز قتل‌های زنجیره‌ای نویسندگان و روشنفکران ایرانی است.

این دو فیلم برنده جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» در دو دوره جشنواره کن شدند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.