حضور ‘سه نماینده مجلس’ در پرونده سایپا و اخلال در بازار خودرو

یکشنبه, ۳ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سایپا

محمد جواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، در ایران از حضور نفر سومی در رابطه با پرونده سایپا خبر داده و گفته که از این سه نفر دو تن بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شدند.

آقای جمالی حاضر نشد نام سومین نماینده‌ای را که در رابطه با پرونده “اعمال نفوذ نمایندگان در عقد قرارداد خرید و فروش عمده خودرو” متهم شده‌اند، بیان کند.

محمد عزیزی، نماینده ابهر و فریدون احمدی، نماینده زنجان در مجلس ایران، به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو در روز چهارشنبه هفته گذشته بازداشت و سپس با قید وثیقه آزاد شدند.

به گزارش ایرنا آقای جمالی گفته که هیات نظارت مجلس شورای اسلامی در مهرماه سال گذشته در جریان پیگیری اتهام وارده به سه نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و تحقیقاتی از سوی این هیات انجام شد.

اما به گفته او بررسی‌های این هیات نشان داد که “رفتار نمایندگان خارج از عرف وظایف نمایندگی نبوده است”.

وی افزود: “هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دلایل دقیق بازداشت دو نفر از نمایندگان در روزهای گذشته مطلع نبوده و فقط از جریان پیگیری دادستان تهران در سال گذشته اطلاع دارد که ممکن است دلیل بازداشت این افراد به آن پرونده مرتبط باشد یا نباشد.”

آقای جمالی همچنین گفته که “پیش از اقدام به بازداشت این نمایندگان هیچ اطلاع رسانی به هیات رئیسه یا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از سوی قوه قضائیه انجام نشده است و احتمال دارد این دستگیری به علت دیگری بوده باشد.”

پیشتر گفته شد که محمد عزیزی و فریدون احمدی، نمایندگان ابهر و زنجان پس از پرداخت وثیقه و آزادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۳ شهریور) مجلس حضور یافتند.

در همین رابطه خبرگزاری فارس هم روز گذشته (شنبه ۲ شهریور) در خبری به نقل از آقای عزیزی نوشت: “قرار است فردا (یکشنبه) دادگاه برگزار شود و ما دفاعیات خود را در آنجا را مطرح کنیم.”

اما هنوز در مورد این جلسه دادگاه خبری مخابره نشده است.

محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و فریدون احمدی نماینده مردم زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت شدندحق نشر عکسASRIRAN
محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و فریدون احمدی نماینده مردم زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت شدند

محمد عزیزی نایب رییس فراکسیون امامزادگان، عضو کمیسیون صنایع و رییس کمیته پتروشیمی این کمیسیون در مجلس است. او در کارنامه خود قائم مقامی صدا و سیمای کرمانشاه و گلستان را هم بر عهده داشت.

فریدون احمدی نیز نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بود.

هر دوی این نمایندگان از لیست اصولگرایان وارد مجلس دهم شده بودند.

کمتر از دو هفته پیش خبرگزاری‌ها گزارش دادند که جواد سلیمانی، مدیر عامل گروه خودروسازان سایپا به مدت شش ماه ممنوع الخروج شده است. در آن زمان به اتهاماتی که باعث ممنوع الخروجی آقای سلیمانی شد، اشاره‌ای نشده بود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اوایل مردادماه امسال گفت پرونده شرکت سایپا ۲۵ متهم دارد که ۶ نفر از جمله برخی مدیران شرکت سایپا بازداشت شده‌اند.

سایپا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند؛ فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های بیمه بدهکار است و خودداری از پرداخت آن باعث شده شرکت‌های بیمه هم برای خودروهای سایپا بیمه‌نامه “غیرنقدی” صادر نکنند؛ این اختلاف حدود دو سال است که ادامه دارد.

گزارش عملکرد سه‌ماهانه سایپا نشان می‌دهد که زیان انباشته سایپا در بهار امسال (۱۳۹۸) به بیش از ۶/۷ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.