زنگنه: صادرات نفت را می‌توان ۳ روزه به حد پیش از تحریم‌ها رساند

چهارشنبه, ۶ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

وزیر نفت ایران گفت در صورت لغو تحریم صادرات نفت ایران، تولید نفت را ۳ روزه به میزان پیش از تحریم‌ها برمی‌گرداند. وزیر خارجه ایران هم به یک روزنامه آلمانی گفته است که ایران می‌خواهد فقط نفت بفروشد و پول خود را دریافت کند.

    
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

بیژن نامدار زنگنه روز سه‌شنبه پنجم شهریور (۲۷ اوت) اعلام کرد: «در صورت لغو تحریم صادرات نفت ایران، تولید نفت را سه روزه به میزان پیش از تحریم‌ها بر می‌گردانیم.»

صحبت‌های وزیر نفت ایران بعد از انتشار خبر احتمال دیدار روحانی و ترامپ در هفته‌های آینده بیان شده است. هدف اصلی ایران فروش نفت است که از طرف آمریکا تحریم شده و واشنگتن گفته قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند.

قبلا اعلام شده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نشست جی ۷ در فرانسه با درخواست ایران مبنی بر اجازه فروش نفت به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز مخالفت کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ۲۶ اوت در مصاحبه با روزنامه آلمانی “زوددویچه تسایتونگ” در ارتباط با فروش نفت ایران گفته است: «ما فقط می‌خواهیم در موقعیتی باشیم که بتوانیم نفت خود را بفروشیم و پول خود را دریافت کنیم.»

وزیر خارجه ایران وعده داده است که اگر این کار شود ایران بلافاصله در ظرف چند ساعت به تعهدات برجامی خود عمل خواهد کرد.

اما آیا اظهارات وزیر نفت در ارتباط با افزایش تولید نفت ایران در ظرف ۳ روز به میزان پیش از تحریم‌ها امکان‌پذیر است؟

این پرسش را دویچه وله با یک کارشناس امور نفتی مطرح کرد. دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی “نچرال‌گس وورلد” در لندن در پاسخ به این پرسش گفت: «افزایش تولید نفت ایران ظرف سه روز به سطح دوران قبل از تحریم‌ها به سه دلیل غیرممکن است. ایران درحال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه تولید نفت دارد. درحالیکه قبل از تحریم‌ها سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید نفت داشته است. یعنی روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه باید تولید نفت خود را افزایش دهد.»

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن

این کارشناس امور نفتی در ادامه گفت: «اولین دلیل این است که ۷۰ درصد از ناوگان نفتی کشور یعنی تانکرهای ایران الآن مشغول هستند. چونکه بر اساس آمار “شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفت‌کش‌ها” جمهوری اسلامی ایران ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت را در نفت‌کش‌های خود ذخیره کرده بنابراین ایران ظرفیت چندانی برای افزایش تولید یا انبار کردن در نفت‌کش‌ها و فرستان آن به بازارهای جهانی ندارد.»

یک نکته دیگر از نظر این کارشناس این است که قرارداد خرید محموله‌های نفتی حداقل دو ماه قبل از تحویل نفت امضاء می‌شود. او همچنین تاکید می‌کند که انتقال نفت توسط نفت‌کش‌ها برای رسیدن به مشتریان ایران به زمان طولانی نیاز دارد. این کارشناس در ادامه می‌گوید که تحویل محموله نفتی ایران مثلا برای هند یک هفته، برای چین ۲۰ روز و برای ژاپن نزدیک به یک ماه طول می‌کشد.

دالغا خاتین‌ اوغلو همچنین می‌گوید که به لحاظ تکنیکی هم ایران قادر نیست تولید نفت را سه روزه به میزان پیش از تحریم‌ها برگرداند.

کارشناس نشریه تخصصی “نچرال‌گس وورلد” در لندن تاکید می‌کند: «ایران بسیاری از چاه‌ها و میادین نفتی خود را بسته است و باز کردن چاه‌ها و میادین نفتی و آماده کردن بعضی زیر سازها مثل کمپرسورها، خطو لوله و ترمینال‌ها برای افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفت بشکه در روز حدود  یک ماه طول می‌کشد.»

این کارشناس در پایان صحبت‌های خود نتیجه می‌گیرد: «ادعایی که آقای زنگنه در ارتباط با افزایش تولید نفت مطرح کرده بیشتر سمبلک است و شاید وزیر نفت خواسته باشد بگوید که می‌توانیم تولید را افزایش بدهیم و تنها مشکل تحریم‌ها هستند. اما به لحاظ تکنیکی حداقل حدود سه ماه طول می‌کشد تا ایران میزان تولیدات نفتی خود را به میزان سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برساند.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.