تداوم محرومیت ها؛ گزارشی از آخرین وضعیت آتنا دائمی در زندان اوین

چهارشنبه, ۱۳ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین همچنان با محدودیتها و فشارهای فراقانونی روبروست. در حالی که این زندانی ۴ سال از دوران محکومیت ۵ ساله پیشین خود را سپری کرده است در تیرماه سال جاری با نقش آفرینی نهادهای امنیتی و مسئولین زندان در پرونده ای که در دوران حبس علیه وی مفتوح شده به ۳ سال و ۷ ماه حبس جدید محکوم شد. خانم دائمی در خلال محدودیتهای فراقانونی از استفاده از کارگاه های آموزشی، محدودیت در اعزام به مراکز درمانی، محرومیت از ملاقات حضوری با خانواده محروم شده است. علیرغم برکناری رئیس سابق زندان اوین و انتصاب غلامرضا ضیایی به ریاست این زندان، تغییری در وضعیت خانم دائمی ایجاد نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم تغییر ریاست زندان اوین، محرومیت های آتنا دائمی که به دستور رئیس سابق این زندان اعمال شده بود همچنان ادامه دارد. گفته می شود “انتشار بیانیه از درون زندان” از جمله بهانه های مسئولین برای اعمال این محدودیت ها است.

غلامرضا ضیایی، که اخیرا به سمت ریاست زندان اوین منصوب شده است، دستور ادامه تمام محرومیت های آتنا دائمی، از جمله ممنوعیت از استفاده از کارگاه های آموزشی، اعمال محدودیت در اعزام درمانی و محرومیت از ملاقات حضوری را صادر کرده است.

علاوه بر این، دستگاههای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات تعدادی از زندانیان تازه وارد به بند نسوان و همینطور تنی از زندانیان قدیمی را از معاشرت و “همکاری احتمالی” با خانم دائمی برحذر داشته است.

لازم به یادآوری است آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت شد و بعد از نگهداری به مدت ۸۶ روز در سلول انفرادی بند ۲-الف مورخ ۲۴ دی ماه همان سال به بند زنان زندان اوین منتقل شد. در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۴ توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب از بابت اتهامات  اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

آتنا دائمی در تاریخ ۲۶ بهمن ۹۴ با تودیع وثیقه ۵۵۰ میلیون تومانی آزاد و دادگاه تجدید نظر وی در مردادماه ۹۵ برگزار شد. در این دادگاه حکم وی به ۷ سال تقلیل یافت و در تاریخ هفتم مهرماه همان سال به وی ابلاغ شد. مورخ ششم آذرماه بدون دریافت احضاریه در منزل پدری بازداشت و در اجرای احکام دادسرای اوین با اعمال ماده ۱۳۴ حکم نهایی به ۵ سال حبس کاهش پیدا کرد.

آتنا دائمی در بهمن ماه ۹۶ همراه با ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین تبعید و در ۱۹ اردیبهشت ۹۷ در پی یکدوره اعتصاب غذا مجددا به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

وی در دوران حبس به همراه گلرخ ابراهیمی ایرایی، همبندی سابق خود از بابت چند عنوان اتهامی با گشایش پرونده های جدیدی روبرو شد.

در تاریخ ۲۸ خردادماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی برگزار شده و بر اساس حکم این دادگاه هرکدام از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری و در مجموع هرکدام به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیریمحکوم شدند. بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس قابل اجرا خواهد بود. دادگاه همچنین هر یک این دو شهروند را به ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب نیز محکوم کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.