سرشت علم(۶۸): سرطان و دیگر بیماری‌ های ژنتیک

جمعه, 5ام مهر, 1398
اندازه قلم متن

دکتر ریموند رخشانی

مقاله و فایل صوتی شصت و هشتم‌

با سلام، من ریموند رخشانی هستم و حوزه کارشناسی من مهندسی‌ سیستم‌ هاست، و تخصص علمی من در بکارگیری اندیشه سیستمی‌ برای انتقال فن آوری مدرن و اجرا و پیاده سازی تولید فراورده‌ های نوین می‌‌ باشد.
در این سلسله از مقالات و فایل‌ های صوتی، کوشش می کنم که علم مدرن را (به زبان فارسی) از پایه به دوستانی که علاقمند هستند، در حد توان، ارائه کنم. از اساتید، پژوهشگران و اندیشمندان عزیز، خواهشمندم که لینک‌ ها را به دوستان و بویژه به جوانان دانش پژوه ما (که اغلب دسترسی نظام مند برای آشنایی با علم مدرن – به زبان فارسی – ندارند) ارسال فرمایند.

لینک همه مقالات و فایل‌های صوتی پیشین در پایان مقاله گذاشته شده است[۱].

در قسمت پایانی فایل صوتی هم نقدی بر منش اندیشمندی بسیاری از ما ایرانی هاست.

دوستانی هم که در شبکه‌ های اجتماعی حضور دارند، می توانند این مجموعه فایل‌ های صوتی و مقالات “سرشت علم” را از ابتدا از طریق لینک تلگرام زیر با دوستان دیگر شریک شوند. با احترام، ر. رخشانی

(“https://t.me/natureofscience”)

سرطان[۲] و دیگر بیماری‌ های ژنتیک

بیماری‌ های ژنتیک مُوضوعِ تمَرکُزِ پژوهشیِ مُهندسی‌ ژنتیک[۳] امروزی است[۴] . هنگامیکه یک بیماریِ ژنتیک از طریقِ دسته­ بندی ژن ‌ها[۵] شناسایی می‌‌ شود، پرسشِ پیشِ روی دانشمندان آن است که آیا باید و چگونه می ‌‌توان ژنومِ آدمی[۶]‌  را با بکارگیریِ روش‌ هایِ علمی‌ و ابزار‌هایِ فنی[۷] تغییر داد تا بیماری را دَرمان بخشید[۸].

روش‌ های مهندسی‌ ژنتیکِ انسان‌ ها[۹] برای درمان بیماری­ ها ژن ­درمانی[۱۰]  خوانده می ‌‌شود.[۱۱]

 • در اصلِ خود ژن ­درمانی[۱۲] همان تغییراتِ ژنتیکی­ ای[۱۳] را مدنظر دارد که در موردِ میکروب‌ ها و گیاهان هم انجام داده است[۱۴].
 • اگرچه در عمل، تغییرِ ژنِ آدمی حتی برای مقاصدِ درمانی چالش رعب ­انگیزی ­ست[۱۵] که موانعِ علمی‌ و پیچیدگی‌‌ های منشی[۱۶] و اخلاقی[۱۷]‌ را دربرمی‌‌ گیرد.

در سال ۱۹۹۶ پتانسیلِ ژن­ درمانی تا مدت‌ ها موضوعِ بحثِ دانشمندانِ علمی‌ بود[۱۸]. داستان به استفاده­ ی ژن­ درمانی در موردِ کودکی بود که از زمان تولدِ خود بیماری ژنتیکِ بسیار بدی و نتیجتاً کمبود مصونیتِ حادی داشت و همه­ ی عمر خود را در قرنطینه بود. نقصانی در یکی‌ از آنزیم‌ های وی  (بنام دی­ آمیناز آدنوسین[۱۹] یا ADA) باعث می‌‌ شد تا وی نتواند به ویروس ‌ها و باکتری‌ ها مقاومت نشان دهد.

 • پژوهشگران موفق شدند تا برخی‌ از سلول‌ های خونی وی را بردارند و با مهندسی‌ ژنتیک ژن‌ هایی‌ سالم را (بجای ژن ‌های نقصانی) جایگزین ساخته آن را در بدن او تزریق کنند.
 • برای چند سالی‌ آن کودک قادر شد تا به زندگیِ‌ معمولی‌ و طبیعی خود ادامه دهد اما متأسفانه بناگهان با یک سرماخوردگیِ معمولی‌ درگذشت[۲۰].
 • برای مدتی‌ ژن ­درمانی بعنوان “شیوه­ ی اعجازیِ نوینِ پزشکی” موضوعِ بحث بود اما پس از آن تنها بعنوان راهی‌ امیدوارکننده و نه شیوه­ ی درمانی ­ای  همیشگی‌ موضوعِ تحقیق باقی‌ مانده است[۲۱].

ژن­ درمانی از طریق اصلاحِ نقصان‌ های ژنتیک [۲۲]حوزه ­ای هیجان ­انگیز اگرچه گمان ­پردازانه ­ی[۲۳] پژوهش ‌هایِ زیست­ پزشکی‌ شد و تا کنون هزاران آزمایش‌ های کلینیکی متفاوت در آن زمینه انجام گرفته است[۲۴].

 • اگرچه معالجه ­ی هر بیماری، در جزئیاتِ خود، متفاوت است اما رویکرد بنیادین همه یکسان است: که آن رویکرد در تزریقِ ژنی معمولی‌ و سالم در سلولی با ژن ناقص است. چندین رویکرد خلاقانه­ ی دیگر هم در مواردی انجام گرفته است[۲۵].
 • در مواردی سلول‌ هایی‌ ناقص را از خون یا از مغزِ استخوان جدا می ‌‌سازند و قطعه ­ای از دی ‌ان ‌ای درستی و یا از  دی ‌ان‌ ای تکمیل ­کننده ­ای[۲۶] را به آن اضافه می‌‌ کنند و آن را بازتولید کرده و به کالبد آدمی‌ باز می‌‌ گردانند[۲۷].
 • مشکل‌ ترین بخشِ این فرآیند تزریقِ مجددِ ژنِ اصلاح­ شده است که اغلب از طریق “برداری[۲۸]” که نقشِ سیستمِ انتقالِ ملکولی دارد انجام می ‌‌شود[۲۹]. متداول‌ ترین “بردارها” ویروس‌ هایی‌ با ژنوم آر ‌اِن ‌اِی[۳۰]  هستند[۳۱].
 • علیرغم هیاهو و جنجال‌ های بی ­شمار در موردِ ژن ­درمانی هنوز هیچ آزمونی کلینیکی به نتیجه­ ی مثبتِ کاملی نرسیده است و شکست‌ ها از پیروزی‌ ها بیشتر بوده­ اند[۳۲].
 • گزارش اخیری از انستیتویِ ملی‌ بهداشت (NIH) آمریکا هم به همین نتیجه­ گیری رسیده است و درخواستِ پژوهش‌ های بیشتری برای ژن ­درمانی دارد . نتایجِ حاصله چندان رضایت ­بخش نبوده ­اند.

ژن ­درمانی[۳۳] در انسان ‌ها گروهِ مشخصی‌ از سلول‌ هایِ بدن را هدف قرار می ‌‌دهد اما تغییراتِ ژنتیک چندان نیستند که موروثی شوند[۳۴].

 • نهایتاً تغییراتِ ژنتیکِ برخی‌ سلول ‌های جنسی‌ می ‌‌توانند[۳۵] برای بعضی‌ بیماری ‌ها از قبیل هموفیلی[۳۶] (که از طریق مادر به فرزند منتقل می ‌‌شود) موفقیت ­آمیز باشند[۳۷].
 • در آن موارد موفقیت ­آمیز، ماده ­ی اصلاح ­شده ­ا­ی ژنتیکی – که دِگر ژن[۳۸] خوانده می‌‌ شود – به تخمدانِ زن[۳۹] تزریق می ‌‌شود[۴۰].
 • معرفی‌ ارگانیسم‌ های دِگرژنی[۴۱] در مواردی موردِ اعتراضِ برخی‌ گروه­ هاست و آن را کژ منشانه[۴۲] و غیراخلاقی‌ می ‌‌پندارند[۴۳].

اغلب سرطان[۴۴] هنگامی اتفاق می ‌‌افتد که سیستمِ ژنتیک در بدن باعث می‌‌ شود[۴۵] که سلول‌ ها دیگربار و دیگربار[۴۶] بدون وقفه تقسیم شده[۴۷] و به غده[۴۸] تبدیل شوند[۴۹].

 • سرطان[۵۰] از ناتوانی‌ سلول ‌ها[۵۱] برای مردن[۵۲] حاصل می ‌‌شود[۵۳].
 • مرگِ سلول‌ ها پدیده ­ای طبیعی است[۵۴] و هنگامی اتفاق می‌‌ افتد که سلول ‌ها توانایی‌ شناخت و ارزیابی صدماتِ نقصانی خود را دارند[۵۵].
 • در مسیر تقسیمِ سلولی[۵۶] نقاطی هست که پاسگاه‌ های ارزیابی[۵۷] خوانده می ­شوند که در واقع پاسگاه‌ های نگهبانی[۵۸] از زندگی[۵۹]‌ هستند[۶۰].
 • در آن پاسگاه‌ ها[۶۱] اگر سیستمِ نگهبانی متوجه نقصانی شود[۶۲] و آن را شناسایی کند، یا آن نقصان را ترمیم[۶۳] و اصلاح می ‌‌کند[۶۴] و یا اینکه خودِ سلول با برنامه خودکشی[۶۵] می ‌‌کند.[۶۶]
 • سرطان اغلب زمانی‌ اتفاق می‌‌ افتد[۶۷] که چرخه­ ی سلولی بدون ارزیابی ادامه پیدا می‌‌ کند[۶۸] حتی اگر نقصان‌ های بزرگی[۶۹]‌ در دی ‌ان‌ ای  و یا در کروموزوم شکل گرفته باشد[۷۰].
 • بدین مفهوم سرطان رشدِ بی ­رویه­ ی سلولی است[۷۱]. سرطان رشدِ بی ­رویه و بدونِ ارزیابی است[۷۲].

دانشمندانِ زیست ­شناس[۷۳] چندین ژن را شناسایی کرده­ اند[۷۴] که محصولاتِ پروتئینی­ شان راه ‌های پاسگاه‌ هایِ ارزیابیِ نقصان[۷۵] را دور می ‌‌زنند[۷۶].

 • دِگرِش در بسیاری از ژن ‌ها لازم است[۷۷] تا سرطان بوجود بیآید[۷۸].
 • هیچگونه نابهنجاریِ ژنتیک[۷۹] به تنهایی‌ کافی‌ نیست تا سلولی سالم را به سلولی سرطانی تبدیل کند[۸۰] بلکه چندین نابهنجاریِ ژنتیک[۸۱] در ارتباط با عوامل زیست محیطی‌ مشخص، به نحوی همزمان دست بدستِ یکدیگر داده باعثِ سرطان می ‌‌شوند[۸۲].
 • بسیاری از نابهنجاری‌ ها و تغییراتِ ژنتیک در اثرِ نزدیکیِ‌ مستمر با موادِ شیمیایی یا کشیدنِ سیگار و یا در اثرِ آلودگی‌‌ های محیطِ زیست[۸۳] از قبیل دودِ ماشین‌ ها یا آلودگیِ‌ صنایع و یا حتی بدلیلِ تغذیه ­ی ناسالم تسریع می ‌‌شوند[۸۴].
 • چیزی نزدیک به۱۰ % مواردِ سرطانی موروثی[۸۵] هستند[۸۶]. در واقع آنها ژنِ ناقص را از اولیا خود به ارث[۸۷] برده ­اند[۸۸].

ژن‌ های ناسالم و صدمه خورده به همه­ ی جنبه‌ های چرخه ­ی سلولی[۸۹] و همچنین به راه‌ هایِ پاسگاه‌ هایِ ارزیابی  صدمه می ‌‌زنند[۹۰] و بوجود آورنده­ ی سرطان هستند[۹۱].

 • برخی‌ از این ژن‌ ها، که ژن‌ های غده ­زا[۹۲] خوانده می ‌‌شوند، نقش تسریع ­کننده­ ی چرخه­ ی سرطانی[۹۳] هستند.
 • در سلول‌های غده ­ای[۹۴] ژن‌ های غده­ زا، در نزدیکی‌ پاسگاه­ ها، نابهنگام روشن می ‌‌شوند[۹۵] و سلول‌ ها را که بطورِ طبیعی از پاسگاه‌ ها نمی‌‌ توانند عبور کنند گذر می ‌‌دهند[۹۶].
 • ژن‌ های دیگری، که ژن‌ های غده ­بازدارنده یا غده­ بند[۹۷] نامیده شده­ اند، همچون ترمزی از گذرِ سلول‌ های صدمه­ دیده از پاسگاه‌ ها جلوگیری می‌‌ کنند[۹۸] و برعکسِ ژن‌ های غده ­زا عمل می‌‌ کنند[۹۹].
 • با رشدِ غدد سرطانی[۱۰۰]، کارکردِ طبیعیِ ژن‌ های[۱۰۱] غده ­بند آهسته می ‌‌شود. [۱۰۲]
 • سومین نوعِ ژنی هم هست که موادی شیمیایی را که در فرآیندِ ترمیم ژن[۱۰۳] شرکت می‌‌ کنند[۱۰۴]، رمزینه ­بندی[۱۰۵] می ‌‌کند[۱۰۶].
 • شناختِ بنیانِ ژنتیکی[۱۰۷] سرطان[۱۰۸] راه‌ های معالجه[۱۰۹] را تسهیل کرده است[۱۱۰].

پرسش اساسی‌[۱۱۱] برای ما این است که حدِ فاصل ژن­ درمانی[۱۱۲] و مهندسیِ‌ ژنتیک[۱۱۳] در کجاست. [۱۱۴]

 • شاید زمانی‌ که ما[۱۱۵] به نحوی کامل زبانِ ژن ‌ها[۱۱۶] را بیآموزیم[۱۱۷] قادر شویم تا ارگانیسم‌ هایی‌ کامل[۱۱۸] را طراحی کرده و پاسخگوی چنین پرسشی شویم[۱۱۹].
 • در حالِ حاضر علیرغمِ همه­ ی پیشرفت­ ها دانشِ ما ابتدایی‌ است[۱۲۰] و به نظر غیرقابل ­اجتناب است[۱۲۱] که روزی انسان با مهندسیِ‌ ژنتیک[۱۲۲] قادر به اصلاح توانایی‌‌ ها و خصوصیات خود شود[۱۲۳].
 • اگرچه پرسشِ اخلاقیِ‌ آنکه حدِ فاصل‌ ها کجاست همواره برای افرادی باقی‌ خواهد ماند[۱۲۴].
 • شاید تاکنون بزرگترین پروژه­ ی منِشی[۱۲۵] آدمی،‌ پروژه­ ی عظیم “ژنوم[۱۲۶]” بوده باشد که در سال ۲۰۰۱ موفق به کشف شیوه­ ی طرح ­زنی‌ به ژن[۱۲۷] آدمی‌ شد.

سرطان و دیگر بیماری‌ های ژنتیک

نقدی[۱۲۸] بر سطح و منش روشنفکری بسیاری از ما و رابطه آن با شکل گیری تدریجی قدرت سیاسی نکبت 

————————————–

[۱]

https://www.linkedin.com/in/raymond-rakhshani-16628a5/detail/recent-activity/shares/

[۲]

چاپ و انتشار این مقالات و فایل‌ های صوتی بدون ذکر نام نویسنده (ر. رخشانی)  و مرجع، و هرگونه استفاده برای مقاصد خصوصی و اهداف انتفاعی بدون گرفتن مجوز از نویسنده اکیدا غیر قانونی است. 

[۳]

Hildt, Elisabeth, and Graumann, Sigrid. Genetics in Human Reproduction. Routeledge, 2018.

[۴]

Rakhshani, Raymond. Origins of Modernity. Even Development in the Evolution of Science and Technology. South Carolina: CreateSpace, A Division of Amazon Publishing, 2011.

[۵]

gene typing

[۶]

Mukherjee, Siddhartha. The Gene: An Intimate History. Scribner, 2016.

[۷]

برای دریافت نیاز‌های ابزاری و شناخت ابعاد و مقیاس‌ هایی‌ که بدان‌ ها پرداخته شده، نگاه کنید به:

http://htwins.net

[۸]

Bunz, Fred. Principles of Cancer Genetics. Springer, 2016.

[۹]

Sandalov, Igor, and Padyukov, Leonid. Between the Lines of Genetic Code. Academic Press, 2013.

[۱۰]

gene therapy

[۱۱]

Berg, P. and Singer, M.F. Dealing with Genes: The Language of Heredity. Sausalito, CA: University Science Books, 1972.

[۱۲]

Scherman, Daniel. Advanced Textbook on Gene Transfer, Gene Therapy and Genetic Pharmacology: Principles, Delivery, and Pharmacological and Biomedical Applications of Nucleotide-Based Therapies. World Scientific Publication Corporation, 2019.

[۱۳]

Perales, Miguel-Angel, and Abutalib, Syed, A. and Bollard, Catherine. Cell and Gene Therapies (Advances and Controversies in Hematopoietic Transplantation and Cell Therapy.) Springer, 2018.

[۱۴]

Hartl, Daniel, L. and Cochrane, Bruce. Genetics: Analysis of Genes and Genomes. Jones & Bartlett Publishing, 2017.

[۱۵]

Bobo Feng, Robert P. Sosa, Anna K. F. Mårtensson, Kai Jiang, Alex Tong, Kevin D. Dorfman, Masayuki Takahashi, Per Lincoln, Carlos J. Bustamante, Fredrik Westerlund and Bengt Nordén. Hydrophobic catalysis and a potential biological role of DNA unstacking induced by environment effects, 27 August 2019, Proceedings of the National Academy of Sciences.

[۱۶]

ethical

[۱۷]

moral

[۱۸]

Templeton Smyth, Nancy. Gene and Cell Therapy: Therapeutic Mechanisms and Strategies, Fourth Edition. CRC Press, 2015.

[۱۹]

adenosine deaminase

[۲۰]

Lewis, Ricky. The Forever Fix: Gene Therapy and the Boy Who Saved It (First Edition.) St. Martin’s Griffin, 2013.

[۲۱]

Tagliafero, Linda. Genetic Engineering: Modern Progress or Future Peril? Twenty First Century Books, 2009.

[۲۲]

Pyeritz, Reed, E. and Korf, Bruce, R. and Grody, Wayne, W. Emery and Remoin’s Principles and Practice of Medical Genetics and Genomics: Foundations. Academic Press, 2018.

[۲۳]

speculative

[۲۴]

Li, Mingjie, and Joy Snider, B. Gene Therapy in Neurological disorders. Academic Press, 2018.

[۲۵]

Evans, Christopher, H. and Robbins, Paul, D. Gene Therapy in Inflammatory Diseases (Progress in Inflammation Research.) Birkhaeuser, 2000.

[۲۶]

complementary DNA

[۲۷]

Liljas, Andres, and Ehrenberg, Mans. Structural Aspects of Protein Synthesis. World Scientific Publishing Corporation, 2013.

[۲۸]

A vector as the molecular delivery system

[۲۹]

Machida, Curtis, A. Viral Vectors for Gene Therapy: Methods and Protocols (Methods in Molecular Medicine.) Humana, 2002.

[۳۰]

retroviruses

[۳۱]

http://fa.rfi.fr/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA/20190924-%D9%84%D9%88%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%8C-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D8%AF%D8%9F

[۳۲]

Giatsidis, Giorgio. Gene Therapy in Reconstructive and Regenerative Surgery. Springer, 2018.

[۳۳]

Templeton, Nancy Smyth. Gene and Cell Therapy: Therapeutic Mechanisms and Strategies. CRC Press, 2015.

[۳۴]

Perales, Miguel-Angel, and Abutalib, Syed, A. and Bollard, Catherine. Cell and Gene Therapies (Advances and Controversies in Hematopoietic Transplantation and Cell Therapy.) Springer, 2018.

[۳۵]

Skwarecki, Beth. Genetics 101: from Chromosomes and the Double Helix to Cloning and DNA Tests, Everything You Need to Know about Genes. Adams Media, 2018.

[۳۶]

Scharrer, I. and Schramm, W. 30th Hemophilia Symposium, Hamburg: Gene Therapy in Hemophilia A and B. Springer, 2011.

[۳۷]

Bourne, Henry, R. Paths to Innovation: Discovering Recombinant DNA, Oncogenes, and Prions, in one Medical School, over One Decade. University of California Press, 2011.

[۳۸]

transgene

[۳۹]

Walther, Wolfgang. Current Strategies in Cancer Gene Therapy . Springer, 2017.

[۴۰]

Renault, Sylvaine, and Duchateau, Philippe. Site-directed Insertion of Transgenes (Topics in Current Genetics.) Springer, 2012.

[۴۱]

transgenic organisms

[۴۲]

unethical

[۴۳]

Dudley, W. Genetic Engineering, Opposing Viewpoints. San Diego, CA: Greenhaven Press, 1998.

[۴۴]

Kim, Il Jin. Cancer Genetics and Genomics for Personalized Medicine. Pan Stanford Books, 2017.

[۴۵]

Chambers, David, A. and Vinson, Cynthia, A. and Norton, Wynne, E. Advancing the Science of Implementation across the Cancer Continuum. Oxford University Press, 2018.

[۴۶]

Kee, Kenneth. A Simple Guide to Breast Cancer, Treatment and Related Diseases. Amazon Digital Services LLC, 2014.

[۴۷]

McCraw, James, A. Jr. and McCraw, James, A. Cancer Stem Cells: Attacking Cancer from the Roots, Anti-inflammation. Independently Published, 2019.

[۴۸]

tumor

[۴۹]

DeGregori, James, and DeGregori, Michael, and Weinberg, Robert, A. Adaptive Oncogenesis: A New Understanding of How Cancer Evolves Inside Us. Harvard University Press, 2018.

[۵۰]

Maley, Carlo, C. and Greaves, Mel. Frontiers in Cancer Research: Evolutionary Foundations, Revolutionary Directions. Springer, 2016.

[۵۱]

Endow, Sharyn, A. and Glover, David. Dynamics of Cell Division (Frontiers in Molecular Biology.) Oxford University Press, 2018.

[۵۲]

failure of cells to die

[۵۳]

Eggert, Julie. Cancer Basics. Oncology Nursing Society, 2017.

[۵۴]

Pickert, Kate. Radical: The Science, Culture, and History of Breast Cancer in America. Little, Brown Spark, 2019.

[۵۵]

Juan, Hsueh-Fen, and Huang, Hsuan-Cheng. A Practical Guide to Cancer Systems Biology. World Scientific Publishing Company, Ltd., 2018.

[۵۶]

cell divisions

[۵۷]

checkpoints

[۵۸]

Ballabeni, Andrea. Dual Role of Geminin Protein During Human Cell Cycle: How the Protein Geminin Safeguards the Human Genime. LAP Lamber Academic Publishing, 2009.

[۵۹]

guardians of life

[۶۰]

Endow, Sharyn, A. and Glover, David. Dynamics of Cell Division (Frontiers in Molecular Biology.) Oxford University Press, 2018.

[۶۱]

Wahlsten, Douglas. Genes, Brain Function, and Behavior: What Genes Do, How They Malfunction, and Ways to Repair Damage. Academic Press, 2019.

[۶۲]

Spot and identify a defect

[۶۳]

https://scitechdaily.com/scientists-were-wrong-about-dna-it-is-actually-held-together-by-hydrophobic-forces/

[۶۴]

Berger, Hans, G. and Nakao, Akimasa, and Neoptolemos, John, P. and Peng, Shu You, and Sarr, Michael, G. Pancreatic Cancer, Cystic Neoplasms and Endocrine Tumors: Diagnosis and Management. Wiley- Blackwell, 2015.

[۶۵]

programmed suicide

[۶۶]

این نکته مرا به یاد جمله ­ی معروف گوته در قسمت پایانی کتاب فاوست او می ‌‌اندازد که: (alles vergehenlicher ist nur ein gleichnis.)”هر آنچه مرگ ­مند (فانی) است تنها نشانه­ ای ­ست.”

[۶۷]

Bunz, Fred. Principles of Cancer Genetics. Springer, 2016.

[۶۸]

Litwack, Gerald. Human Biochemistry. Academic Press, 2017.

[۶۹]

Louten, Jennifer. Essential Human Virology. Academic Press, 2016.

[۷۰]

Reza, Azra. The First Cell: And the Human Costs of Pursuing Cancer to the Last. Basic Books, 2019.

[۷۱]

McCraw, James, A. Jr. and McCraw, James, A. Cancer Stem Cells: Attacking Cancer from the Roots, Anti-inflammation. Independently Published, 2019.

[۷۲]

The 3-Lesson Prime Video. Cell Division: Mitosis and Cytokinesis. Amazon Digital Services, LLC, The Assistant Professor, 2016.

[۷۳]

Garber, Steven Daniel. Biology: A Self-Teaching Guide. Wiley, 2002.

[۷۴]

Meneely, Philip. Genetics: Genes, Genomes, and Evolution. Oxford University Press Academic Books, 2017.

[۷۵]

Carey, Nessa. The Epigenetics Revolution: How Modern Biology is Rewriting Our Understanding of Genetics, Disease, and Inheritance. Columbia University Press, 2013.

[۷۶]

Pyeritz, Reed, E. and Korf, Bruce, R. and Grody, Wayne, W. Emery and Remoin’s Principles and Practice of Medical Genetics and Genomics: Foundations. Academic Press, 2018.

[۷۷]

Weinberg, Robert, A. The Biology of Cancer, 2nd Edition. W. W. Norton & Company, 2013.

[۷۸]

Bunz, Fred. Principles of Cancer Genetics. Springer, 2016.

[۷۹]

genetic abnormality

[۸۰]

McIntosh, Richard, J. Understanding Cancer: An Introduction to the Biology, Medicine, and Societal Implications of this Disease. Garland Science, 2019.

[۸۱]

Mahler Zneimer, Susan. Cytogenetic Abnormalities: Chromosomal, FISH, and Microarray-based Clinical Reporting and Interpretation of Results. Wiley-Blackwell, 2014.

[۸۲]

Armstrong, Scott, A. and Henikoff, Steven, and Vakoc, Christopher, R. Chromatin Deregulation in Cancer. Cold Spring Harbor laboratory Press, 2017.

[۸۳]

Gillam, Carey. Whitewash: The Story of a Weed Killer, Cancer, and the Corruption of Science. Island Press, 2019.

[۸۴]

Mack, Thomas, M. Genetic Abnormalities in Breast Cancer Tumors and Relationship to Environmental and Genetic Risk Factors. PN, 1999.

[۸۵]

Pedro-Salvador, Abdulateef, and Pedro, Muhammad. Introduction to Genetic Inheritance: A Mathematical Model. Independently Published, 2018.

[۸۶]

Walker, Sara Imari, and Davies, Paul, C. W. and Ellis, George, F. R. From Matter to Life: Information and Causality. Cambridge University Press, 2017.

[۸۷]

Berg, P. and Singer, M.F. Dealing with Genes: The Language of Heredity. Sausalito, CA: University Science Books, 1972.

[۸۸]

Anders, Mason. Heredity. Capstone Press, 2017.

[۸۹]

cell cycle

[۹۰]

Watts, Henry. A Dictionary of Chemistry and the Allied Branches of Other  Sciences. Forgotten Books, 2018.

[۹۱]

Darnell, James. RNA: Life’s Indispensable Molecule. Cold Spring Harbor Laboratory Press, 2011.

[۹۲]

oncogenes

[۹۳]

Cancer cycle

[۹۴]

tumor cells

[۹۵]

Buns, Fred. Principles of Cancer Genetics. Springer, 2016.

[۹۶]

Juan, Hsueh-Fen, and Huang, Hsuan-Cheng. A Practical Guide to Cancer Systems Biology. World Scientific Publishing Company, Ltd., 2018.

[۹۷]

suppressor genes

[۹۸]

Almeida, Craig, A. and Barry, Sheila, A. Cancer: Basic Science and Clinical Aspects. Wiley – Blackwell, 2010.

[۹۹]

Fisher, David, E. Tumor Suppressor Genes in Human Cancer. Humana Press, 2000.

[۱۰۰]

Faigel, Douglas, O. Endoscopic Oncology. Humana, 2006.

[۱۰۱]

Natural function of the suppressor genes

[۱۰۲]

LaCroix, Marc. Tumor Suppressor Genes in Breast Cancer. Nova Science Publishers, Inc., 2008.

[۱۰۳]

Wahlsten, Douglas. Genes, Brain Function, and Behavior: What Genes Do, How They Malfunction, and Ways to Repair Damage. Academic Press, 2019.

[۱۰۴]

Hunter, Eric, and Bister, Klaus. Viruses, Genes and Cancer. Springer, 2017.

[۱۰۵]

encode

[۱۰۶]

Kuo, Calvin, J. Development of Gutless Adenoviral Vectors Encoding Anti Angiogenic Proteins for Therapy of Prostate Cancer. PN, 2005.

[۱۰۷]

Butterfield, Lisa, H. and Kaufman, Howard, L. and Marincola, Francesco, M. Cancer Immunotherapy Principles and Practice. Demos Medical, 2017.

[۱۰۸]

Weinberg, Robert, A. The Biology of Cancer, 2nd Edition. W. W. Norton & Company, 2013.

[۱۰۹]

King, Roger, J. B. and Robins, Mike, W. Cancer Biology (3rd Edition.) Benjamin Cummins Publishers, Inc. 2006.

[۱۱۰]

Maley, Carlo, C. and Greaves, Mel. Frontiers in Cancer Research: Evolutionary Foundations, Revolutionary Directions. Springer, 2016.

[۱۱۱]

Karp, Daniel, D. and Falchook, Gerald, S. and Lim, Joann. Handbook of Targeted Cancer Therapy and Immunotherapy. LWW, Second Edition, 2018.

[۱۱۲]

Gene Therapy and Genetic Engineering

[۱۱۳]

Metzl, Jamie. Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity. Sourcebooks, 2019.

[۱۱۴]

Dudley, W. Genetic Engineering, Opposing Viewpoints. San Diego, CA: Greenhaven Press, 1998.

[۱۱۵]

Lattime, Edmund, C. and Gerson, Stanton, L. Gene Therapy of Cancer: Translational Approaches from Preclinical Studies to Clinical Implementation. Academic Press, Third Edition, 2013.

[۱۱۶]

https://scitechdaily.com/scientists-were-wrong-about-dna-it-is-actually-held-together-by-hydrophobic-forces/

[۱۱۷]

Scherman, Daniel. Advanced Textbook on Gene Transfer, Gene Therapy and Genetic Pharmacology: Principles, Delivery, and Pharmacological and Biomedical Applications of Nucleotide-Based Therapies. World Scientific Publication Corporation, 2019.

[۱۱۸]

Complete and whole organisms

[۱۱۹]

Lee, Know. Mitochondria and the Future of Medicine: The Key to Understanding Disease, Chronic Illnesses, Aging, and Life Itself. Chelsea Green Publishing, 2018.

[۱۲۰]

Dubey, Suresh Kumar, and Pandey, Ashok, and Sangwan, Rajender Singh. Current Developments in Biotechnology and Bioengineering: Crop Modification, Nutrition, and Food Production. Elsevier, 2016.

[۱۲۱]

Offett, Paul, A. and Tremblay, Greg, and Blackstone Audio, Inc. Pandora’s Lab: Seven Stories of Science Gone Wrong. Blackstone Audio, 2017.

[۱۲۲]

Metzl, Jamie. Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity. Sourcebooks, 2019.

[۱۲۳]

Nookaew, Intawat. Network Biology. Advances in Biochemical Engineering and Biotechnology. Springer, 2017.

[۱۲۴]

Perales, Miguel-Angel, and Abutalib, Syed, A. and Bollard, Catherine. Cell and Gene Therapies (Advances and Controversies in Hematopoietic Transplantation and Cell Therapy.) Springer, 2018.

[۱۲۵]

Human ethical project

[۱۲۶]

Genome Project

[۱۲۷]

genetic design methodology

[۱۲۸]

https://www.amazon.com/Confoundedness-Struggles-Manuscripts-Modernism-Modernity/dp/1439248362/ref=sr_1_2?keywords=confoundedness&qid=1568756725&s=books&sr=1-2

 ———————-

 

ر. رخشانی[۱]

“یادها”

سوز

از کوچه‌ هایِ خاطره

نالان گذشته بود،

شوقِ خیالِ راه

گم­ گشته،

در گذشته

مانده بود،

مِهری غریب

در لا به ­لایِ خنده­ ها

راهی‌ خسته را

از سینه رانده بود،

پندارِ ژرفِ سپیدِ راه نیز

بر روبنایی سیاه

در گره‌ هایِ بی ­شمار

پیچیده،

درمانده بود.

با آن همه،

آن کهکشانِ یاد

در ژن‌ هایِ آدمی‌

با راه‌ هایی‌ زیاد

پنهان نشسته بود.

—————————————-

[۱]

Rakhshani, R. Selected Poems. Craetespace, An Amazon.com Company, 2014.

—————————

بخش ۶۷ این نوشته


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.