تلاشی علیه فراموشی چهره زندانیان عقیدتی در ایران

پنجشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

نسرین ستوده، آتنا دائمی، نیلوفر بیانی، سپیده قلیان، زینب جلالیان، شکوفه یداللهی و آزیتا رفیع‌زاده در دیوارنگاره کلاریون.

هانا کاویانی

نزدیک به سه دهه است که کوچه‌ای به نام کلاریون در شهر سان‌فرانسیسکو در غرب آمریکا، میزبان پروژه‌ای به نام کمپ است. پروژه دیوارنگاره‌‌های کوچه کلاریون… پروژه‌ای که هدف آن حمایت و تولید محصولات هنری متنوع در حوزه اجتماعی است. در این سی سال، ده‌ها هنرمند از سراسر دنیا دیوارنگاره‌هایی را در کوچه کلاریون ثبت کرده‌اند.

این هفته اما چهره هفت زن زندانی در ایران، مهمان این کوچه پررفت و آمد شده است. نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق بشر، آتنا دائمی فعال مدنی، نیلوفر بیانی فعال حوزه محیط زیست ، سپیده قلیان فعال مدنی، زینب جلالیان فعال کرد، شکوفه یداللهی از دراویش گنابادی و آزیتا رفیع‌زاده از اساتید دانشگاه بهاییان.

blob:https://www.radiofarda.com/1a519e8f-e506-43a7-b203-cf95b349971f

پروژه کمپ به همراه سازمان اتحاد برای ایران به مدت یک ماه این فرصت را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد تا درباره این زنان و فعالیت‌های آن‌ها و وضعیت حقوق بشر در ایران اطلاعات کسب کنند.

شقایق سیروس نقاش چهره هفت زن زندانی در ایران، حدود پنج سال پیش نیز در اقدامی مشابه، چهره سه زن ادیب ایرانی، فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی و سیمین دانشور را به کوچه کلاریون آورده بود. میلاد کشتان از سازمان اتحاد برای ایران می‌گوید موفقیت و ماندگاری آن پروژه دلیلی شد تا این سازمان تصمیم بگیرد از طریق نقاشی بار دیگر نظر مخاطبان در کوچه کلاریون و همچنین مخاطبان شبکه‌های اجتماعی را جلب کند.

United for Iran / اتحاد برای ایران @united4iran

در سراسر جهان برای حقوق خود به پا خاسته‌اند. آنها الهام‌بخش ما هستند. زنان برای حقوق بشر مبارزه می‌کنند. دفاع از محیط زیست یا حق آموزش برای همگان. سهم‌شان زندان بوده، اما حق‌شان زندان نیست

درباره آن‌ها بیشتر بیاموزید و در اینباره سخن بگویید.

ویدئوی جاسازی شده
توییت‌های دیگر United for Iran / اتحاد برای ایران را ببینید

اتحاد برای ایران یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی مستقل مستقر در ایالت کالیفرنیاست که با هدف گسترش آزادی‌های مدنی در ایران تاسیس شده است. از جمله فعالیت‌های این سازمان مشارکت در تهیه یک بانک اطلاعاتی درباره زندانیان در ایران است که در حال حاضر بیش از ۶۰ زن زندانی را با اتهامات سیاسی و عقیدتی شناسایی کرده است.

همزمان با افتتاح کمپین همبستگی با زنان زندانی در ایران، با عنوان «در ستایش زنان آزادی»، اتحاد برای ایران، از آغاز یک پروژه دیگر در حوزه فناوری‌های نوین نیز خبر داد. اپلیکیشن یا نرم‌افزاری با نام چهره‌های پنهان با هدف اطلاع رسانی درباره زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران که به گفته میلاد کشتان مدیر تکنولوژی اتحاد برای ایران این اپلیکیشن از فناوری واقعیت افزوده استفاده می کند.

این اپلیکیشن که نتیجه همکاری با گروهی به نامsnuggle for survival* است با الهام از بازی‌هایی مانندPokemonGo ، به کاربر فرصت می‌دهد که مثلاً نگاه داشتن تلفن همراهش در مقابل علامت «ورود ممنوع» در خیابان‌های شهر، به جای دایره قرمز و خط سفید میان آن، چهره‌ یکی از زندانی‌های عقیدتی و سیاسی ایران را ببیند و درباره آنها بیشتر بخواند.

تلاشی که این گروه می‌گوید برای فراموش نشدن چهره این زندانی‌ها پی گرفته شده است. چهره‌هایی که اگرچه یادآور روزهایی سخت برای این زندانی‌هاست اما همگی با لبخند و رنگ‌های شاد تصویر شده‌اند.

* Snuggle for Survival گروهی از هنرمندان چندملیتی هستند که برای مبارزه با مفاهیمی چون خشونت، مرز و فاصله‌ها، محصولاتی اینتراکتیو مثل بازی‌‌ها و محصولات آموزشی در فضای تلاقی جهان واقعی و جهان دیجیتال خلق می‌کنند.‎

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.